E devlete ilk giriş şifre işlemleri nasıl yapılıyor ?

E devlet ilk giriş e devlete giriş yap e devlet ilk şifre alma internetten mi nasıl yapılıyor ?

 

E devlet sistemi uzun yıllar önce kurularak Türk vatandaşlarının hizmetine sunuldu sadece Türk vatandaşlarının değil Türkiye’de ikamet eden yabancıların göçmenlerin kısacası devlet kapısı ile işi olan kişilerin T.C yasalarına göre tc kimlik numaraları ile sisteme giriş yaparak, devlet kapısı işlemlerini yapmaları sağlandı. Peki E devlet Şifreleri nasıl alınıyor ?

E-devlet ilk giriş işlemleri için yapmanız gereken tek şey sizlerin PTT müdürlüklerine giderek küçük bir bedel ödeyerek edinebiliyorsunuz. Kendi yerime başkası gidebilir mi annem babam ya da kardeşim diye sorabilirsiniz. Sizin haricinizde hiç kimse sizin e devlet şifrelerinizi sizin yerinize malesef alamayacaklardır. Kendiniz bizzat kimliklerinizle birlikte giderek bu kapalı zarfı edineceksiniz ve ilk kez sisteme giriş yapacaksınız.

giris.turkiye.gov.tr/Giris/ linkine giriş yaparak sizlere verilen kapalı zarftaki şifrelerinizi bu sisteme tc kimlik numaralarınız ile birlikte gireceksiniz hepsi bu kadar. Başka adrese girmenizi söyleyen sitelere asla itibar etmeyeceksiniz. Sadece sizlere verdiğimiz bu adres üzerinden sisteme giriş yapabilirsiniz. dilerseniz mavi olan bu alanı kopyalayarak cep telefonlarınızdan ya da internet tarayıcılarınızdan giriş yapabilirsiniz.

E DEVLET SİSTEMİ ÜZERİNDEN YAPILACAK SORGULAMALAR

En önemlisi özellikle mahkeme sorgulama trafik vergi borçları sorgulamaları devletle olan tüm işlemlerin tamamını bu sizlere verilen şifreler ile giriş yaparak sorgulayabileceksiniz. Mhrs girişleri aşı randevuları gibi işlemlerin tamamını da bu sistem üzerinden yapabileceksiniz.

E DEVLET ŞİFREMİ DEĞİŞTİRMEMİ İSTİYOR NE YAPMALIYIM ?

E devlet sistemine ilk gez girdiğinizde PTT Müdürlüklerinden aldığınız zarftan çıkan e devlet şifrelerini kesinlikle değiştirmenizi sizlere önemle hatırlatıyoruz. Bu şifreleri değiştirerek daha güvenli bir hale getirebilirsiniz. Özellikle şifrelerin içinde büyük küçük harf kombinasyonları ile yapmanız ve güvenli bimr şifre oluşturmanız sizin için son derece önemlidir.

Örnek verelim sizlere güvenli şifre için örneğin Mk321642 gibi özellikle harf ve rakamlardan oluşan bir şifreleme sistemi seçmeniz sizin için son derece önemlidir. İlk kez girdikten hemen sonra sizlere sistem güvenlik için soruyor şifreleri değiştireyim mi diye evet deyip değiştirin. Mutlaka şifrelerinizi bir yere not edin. Örneğin cep telefonlarınızın not bölümüne şifreleyerek kayıt edebilirsiniz.