Tc ile dulluk maaşı sorgulama

Tc kimlik no ile dul dulluk maaşı sorgulama işlemleri

Gerek geçim sıkıntısı gerek ise kafaların uyuşmamasından dolayı sıkça artık boşanma durumları ile gerek çevremizde gerek ise televizyonlar vasıtası ile çok fazla haber alır olduk. Boşanan kadınlara yada eşi vefat etmiş ve yaşlılık maaşı alan bayanlara dul maaşı da veriliyor. Peki bunun şartları neler kimler alabiliyor diye soracak olursanız cevapları aşağıda. dul-kadin
Dul maaşı şartları
Dul maaşını alabilmek için bayanların kayıtlı oldukları il/ilçe sınırları içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınabaşvurmaları gerekmektedir. Bütün işlemler Bütünleşik Sosyal Yardım Sistemi üzerinden yapılır. Sistemde dosyası olanların durumu güncellenerek mütevelli heyetine gönderilir. Dosyası bulunmayan bayanların hane ziyareti yapılarak sosyal incelemeraporu düzenlenir ve mütevelli heyetine gönderilir. Her hangi bir işte çalışabilecek özelliğe sahip olamayan kadınlar için bu sistem birçok bayanın madur olmasını önlemektedir. Eşlerinden boşanmayı düşünen ve ayrıldıktan sonra ekonomik sıkıntı çekeceğini düşünen ve bu yüzden eşleri yaptığı zulme dayanan bayanlar artık bu sistem ile içleri rahat ederek boşanabilir. Dul bayanlara verilen bu güvence çok verimli bir çalışma olmuş ve bayanların mağduriyetleri de giderilmiştir. Dul kadının hem eşinden hem babasından aylık alabilmesinin önkoşulu, çalışmaması ve emekli olmamasıdır.  Son Yargıtay Kararından yararlanmak için ise koca veya ana-babasından en az birisinin 6.8.2003 gününden önce vefat etmiş olmasıdır.

       Dul maaşı kimlere veriliyor

1- Kadının eşinin vefat etmesi,

2- Kadının sosyal güvencesinin olmaması, 3- Kadının başka biri ile ilişkisinin olmaması, 4- Kadının muhtaç olması şartları aranmaktadır.

Yukarıdaki şartların yerine getirilmesi durumunda kadınlarımıza ortalama 2013 yılı için 250 tl maaş bağlanacaktır.Yorum Gönder

 1. mehmet diyor ki:

  harika

  1. mehmet diyor ki:

   güzel

   1. Bilke günay diyor ki:

    15nisanda eşimi kaybettim,üç aylığını peşin (oc.şb.mr)almıştım,bu sebeple o zamandan beri aylık aldığım dul maaşlarım kesiliyor.daha nezamana kadar nekadat kesilecek yada aylık alacağım maaşlarımı bilmek istiyorum.

    1. raife turan diyor ki:

     nezamam maiş alarım

     Etiketleri :