Ssk’lı birisi işyeri açarsa durum ne olur ?

Ssk’lı birisinin işyeri açması mümkün mü ? Ssk’lı biri işyeri açarsa durumu ne olur nelere dikkat etmek gerekir ? Bağkurlu mu olur yoksa ssk sı devam ettiğinden dolayı yine sigortaya devam eder mi bu hususta kanun tam olarak ne diyor ?

SSK’lı yani 4/A’ lı çalışmakta olan bir kişi, kendi nam ve hesabına bir işyeri açarsa, SSK’lık durumu devam eder ve kesintiye uğrayıncaya kadar Bağkur’a yani 4/B’ye geçmek zorunda değildir. SSK’lılığın kesintiye uğraması 1 gün dahi olsa bu kişi artık Bağkur kapsamında sayılacaktır. Ancak rapor sebebi ile prim yatmamış olması kesinti sayılmamaktadır. Mesela işçiye bir ay için 30 gün yerine 29 gün prim beyanı yapılırsa bu kesinti sayılır. Ancak işçi bir ayın,mesela 10 gününü raporlu geçirmiş ve kalan 20 gün prim beyanı yapılmış ise bu durum kesinti sayılmaz ve SSK’lık hali devam eder.

Şirketlerin, işçiyi girdi çıktı yapması, haliyle kesintiye yol açtığından, Bağkur’a mecburi geçişe yol açacaktır.

sskli

İş kanununda ücretsiz izin ile ilgili bir düzenleme bulunmadığından işverenin ya da işçinin kendi tercihlerine göre ücretsiz izin koymaları durumunda SSK’lılık kesintiye uğrar ve Bağkur’a geçiş kaçınılmaz olur.
İşçi SSK’lılığı sürmekte iken işyerini kapattığı taktirde işini kapattığı aynı gün ya da sonraki herhangi bir gün SSK’lılığı sona ererse Bağkur’a geçmesi gerekmez. Ancak SSK’lılığı işyerini kapatmadan evvel sona ererse yine Bağkurlu olmak zorundadır.

5510 SAYILI KANUN:
MADDE 53- (Değişik birinci fıkra: 17/4/2008-5754/33 md.) Sigortalının, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinde yer alan sigortalılık hallerinden birden fazlasına aynı anda tabi olmasını gerektirecek şekilde çalışması halinde; öncelikle aynı maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında, (c) bendi kapsamında çalışması yoksa ilk önce başlayan sigortalılık ilişkisi esas alınarak sigortalı sayılır.

Ssk'lı birisi işyeri açarsa durum ne olur ? sigortali calisan isyeri acabilirmi,ssk li calisan isyeri acabilirmi,ssk lı biri işyeri açabilir mi,ssklı iken işyeri açılmsı,sigortalı çalışan işyeri açabilir mi makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.

Ssk’lı birisi işyeri açarsa durum ne olur ? makalesi Ana Sayfa, Sgk Soru Cevaplar kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Ssk’lı birisi işyeri açarsa durum ne olur ?” için 15 yorum

 1. ali diyor ki:

  merhabalar
  bir iş yeri açmayı düşünüyorum sigortalı işde çalısıyorum herhangi bir maasımda kesıntı olurmu yada herhangi bir başka bir sıkıntısı varmı

 2. recep diyor ki:

  sigortalı olarak bir iş yerinde çalışmaktayım.kendi adıma işyeri açmak istiyorum.sizin belirttiğiniz ay içerisinde 1 günlük eksik yatan ssk primi devamında eksiksiz devam etmesi sonucunda bagkura 1 gün mü borçlanırız yoksa bakur yatırmak zorunlumu olur eger zorunlu olursa işyerimin yatırdıgı ssk iptal mi olur

 3. murat sezen diyor ki:

  Ben işten çıktım kendime kamyon almak istiyorum eşim ssk li çalışan onun üzerine yapıp tüm irsaliye ve faturalar onun adına olsa bende sigortalı olarak calıssam bir sorun olurmu

 4. ozkan diyor ki:

  benim sorum şu
  sigortalı bir işyerinde çalışmaktayım eşim üzerine işyeri açmak istiyorum bu durumda almış oldugum çocuk parası için bir yere bildirimde bulunmam gerekirmi?ayrıca bildirimde bulunmassam bir sıkıntı oluşurmu yada eşimin muhasebecisi bu durumu bildirebilirmi??

 5. mehmet fatih diyor ki:

  eşim sigortalı olarak çalışıyor. eşimin adına bir işyeri açarsak ve ben çalışırsam emekli maaşımda %15 kesilecek ve sgk ya prim yatıracağım , doğrumu ?.
  eşimin maaşından herhangi bir kesinti olacak mı? teşekkürler.

 6. turgut temli diyor ki:

  ssk lı olarak 5 yıldır aynı şirketde çalışmaktayım ayriten ufak bir işyer açmak istiyorum internetden araştırdıgım kadarınca 1 gün bile eksik olsa sorun luyormuş peki i
  şkazası olursa sıkıntı oluırmu ve kaç işgününe kadar törenas var .

 7. Ayse diyor ki:

  SSK.lı bi çalışanım. İşyeri açtım. Bir çalışanım var ama o da yarı zamanlı çalışıyor. Çalışanımı yardımcı işçi olarak göstermek zorundaymışım. Gösterdim, ssk sını da ödüyorum düzenli. Tam zamanlı ödüyorum ama. Yardımcı işçi olarak çalışan elemanımı part-time ssk gösterilebiliyor mu bunu merak ediyorum.

 8. necati turan diyor ki:

  sigotalı işçi ikinci işi acabilirmi acarsa maaşından kesinti olurmu kamu görevlisi olarak çalışıyorum

 9. resul kaplan diyor ki:

  benim sorum: aynı iş yerinde çalışmama rağmen 2-3 gün mecburiyetten ücretsiz izin alma durumu oluyor böyle durumlarda sigortamda ay içerisinde 2-3 gün eksik yatmış oluyor ama girdi çıktı yok aynı iş yerinde devam etmeme rağmen yinede ssk otomatik olarak düşer bağkura geçiş olurmu tabi kendi üzerime iş yerim varken mail atarsanız sevinirim teşekkür ederim.

 10. irfan taşkın diyor ki:

  24.07.2008 tarihinde ticari faaliyetimin sona ermesi sebebiyle 4/b kapsamındaki

  Sigortalığım son bulmuştur.21.08.2008 tarihinde 4/a kapsamında sigortalılığım başlamış olup

  Herhangi bir kesintisi olmamak şartı ile 31.10.2012 tarihine kadar devam etmiştir. Bu süre içeri-sinde 05.11.2010 tarihinde çalıştığım şirkette ortaklığım başlamıştır. Ancak ssk ya emeklilik müracaatı yaptığımda Bağkur,un 05.11.2010 tarihinde çalıştığım şirkete ortak olmam nedeniyle beni 4/b kapsamına aldığını öğrendim sizce bağkur,un bu uygulaması doğrumudur ? ssk sigorta başlangıç tarihimin 01.10.2008 öncesinde başlaması ve kesintisiz olarak devam etmesi 4/b kapsamına alınmama engel değilmidir ? bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekir?

 11. Admin diyor ki:

  Merhabalar Recep Tunabaşı,

  Eş durumundan bile olsa malesef çalışytırdığınız işyerinde sigortalı olarak görünmek durumundasınız.

 12. recep tunabaşı diyor ki:

  sevgili admin eşim ssklı olarak bi iş yerinde çalışıyor.onun üzerine dükkan açmak istiyorum.makaleniz beni bu konuda aydınlattı teşekkürler.fakat sorum şu benim açmak istadeğim büfe.eşim üzerine açılacağından ben bu işyerinde,eşi olarak sigortasız olarak çalışabilirmiyim.cevap için şimdiden teşekkürler.

 13. dilek özkan diyor ki:

  Kız kardeşim henüz emekli olmadı.7 yılı var emekli olması için. Ve şu an çalışmıyor. ev hanımı.
  Biz de bir dükkan açacağız mahalle içinde. Benim kredi kartı borcum oldugundan dükkanı kendi adıma yapmak istemedik. Kız kardeşim üzerine açalım dedik.
  nasıl olsa ev hanımı ve emekliliğine 7 yıl var diye. O zaman da bagkurlu olacağını öğrendik.Oda bagkurlu olmak istemiyor dogal olarak.
  Eşim onu kendi şirketinde sigortalı olarak işe alsa ve siğortalı olsa ve siğortalı şekilde dükkan açsa kendi adına ….
  o zaman bag kurlu mu olur ssk’lı mı?
  siğortası nasıl devam eder yani.
  Herkes başka söylüyor.Yok ssk’lı iken kendi adına dükkan açarsa bagkurlu olurmuş dediler. ssk’lı olsa bile bagkur geçerli olurmuş yeni yasalara göre.EEEE kardeşimde bagkurlu olmak istemiyor.
  sizden yardımcı olmanızı rica ediyorum.
  Kardeşim eşimin şirketinde çalışıyor olsa ve ssk yapılsa ve o halde iken iş yeri açsa kendi adına o zaman bagkur mu geçerli olur.Nasıl olur.
  En derin sevgi,hayranlık ve saygılarımla.
  Dilek özkan

 14. Admin diyor ki:

  Merhabalar,

  Eğer sigortanızdaki giriş çıkışta hiç gün olarak eksiğiniz yok ise aynen sigortalı olarak devam edebilirsiniz. Örneğin siz 05.02.2013 tarihinde bir işyerinden çıkarılıp 06.02.2013 tarihinde başka bir işyerinde sigortalı başlarsanız gün eksiğiniz olmadığından dolayı sgk ya devam edebilirsiniz. Ama 5’inde çıkartılıp 7 sinde giriş yapılırsanız bu olmaz otomatik olarak bağkurlu olursunuz.

 15. bulent borak diyor ki:

  ben isyeri acip vergi mukelefi oldum normalde sigortam vardi aybasinda sigortamda giris cikis yapildi benim bakurum oldumu

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.