Yeni Kira yasası 2012 hakkında bilmeniz gerekenler

Türk Borçlar Kanunu’nun kira artışlarının üretici fiyat endeksi (ÜFE) artışı ile sınırlandırılmasına ilişkin hükümlerinin işyeri kiraları açısından 5 yıl ötelenmesine dair geçen yıl kabul edilen düzenlemedeki yanlışlık düzeltilirken, erteleme süresi de 8 yıla çıkarıldı.

Konut kiraları ise 1 Temmuz’dan itibaren yeni kanuna tabi olacak ve artışlar ÜFE ile sınırlı olacak. Geçen yıl ocak ayında çıkarılan Borçlar Kanunu’nun kira sözleşmelerine ilişkin hükümleri, mart ayında çıkarılan yargıyı hızlandırma paketi çerçevesinde 5 yıl süreyle ötelendi.

İTİRAZ EDİYORLARDI

Ancak ötelemeye ilişkin atıfta bulunulan maddelerin numaralarının kaydırıldığı dolayısıyla yapılan düzenlemenin eksik kaldığı sonradan fark edildi ve perşembe günü kabul edilen Torba Yasa teklifiyle hata düzeltildi.

Buna göre, kiracının Türk Ticaret Kanunu’nda tacir olarak sayılan kişiler ile özel hukuk ve kamu hukuku tüzel kişileri olduğu işyeri kiralarında, Borçlar Kanunu’nun kiralamaya ilişkin maddeleri 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren 8 yıl süreyle uygulanmayacak. Bu düzenlemeye en fazla tepki alışveriş merkezi yatırımcılarından geliyordu.

DÖVİZLE KİRA 5 YIL ARTMAYACAK

- Türk Borçlar Kanunu’nun kirayla ilgili hükümleri konut kiralamaları için 1 Temmuz tarihinden itibaren uygulanmaya başlanacak.

- Taraflarca anlaşma yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, 5 yıldan uzun süreli veya 5 yıldan sonra yenilenen kira sözleşmelerinde de ÜFE’deki artış oranı ile kiralananın durumu ve emsal kira bedelleri göz önünde bulundurulacak.

- Konut kirası sözleşmelerinde artış yapılırken, o aydan geriye doğru son 1 yıl içinde ÜFE’de meydana gelen artış dikkate alınacak.

- Sözleşmede kira bedeli yabancı para olarak kararlaştırılmışsa, 5 yıl geçmedikçe kira bedelinde değişiklik yapılamayacak.

- Döviz kurunda aşırı artış olması durumunda ise Borçlar Kanunu’nun “Aşırı ifa güçlüğü” başlıklı hükümleri kiracı lehine uygulanarak kirada indirim söz konusu olabilecek.

Habertürk

Bir önceki yazımız olan Sgk hak sahipliği sorgulama başlıklı makalemizde Genel Sağlık Sigortası Hak Sahipliği, Müstehaklık Sorgulama ve T.C. Kimlik No Hak Sahipliği Kontrolü hakkında bilgiler verilmektedir.


Yeni Kira yasası 2012 hakkında bilmeniz gerekenler makalesi Ana Sayfa, SSK kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Yeni Kira yasası 2012 hakkında bilmeniz gerekenler” için 2 yorum

 1. Admin diyor ki:

  Merhabalar Oktar Yaylalı,

  Bu tür bir durumda genelde ev sahipleri kira artışını kafalarına göre yapıyor olsa da; TEFE TÜFE oranlarından daha fazla zam yapamazlar. Tabik kanun gereği böyle ama diretiyorlar ise orta yolu bulmakta fayda var diye düşünüyorum.

  Saygılar.

 2. Oktar Yaylalı diyor ki:

  Sayın Baylar
  Size bir konuda danışmak isterim. İşyerimizde 15 yıllık eski kiracıyız.
  Mal sahibimizle görüş birliği sağlamak istiyoruz. yıllık kira artışı ne olmalıdır?
  Saygılarımla
  Oktar Yaylalı

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
memur maaş zam farkı
Memur zam farkı gecikti 5 aylık farklar önümüzdeki hafta yatacak!

Sevgili Sgk.Net kullanıcıları, memur olan kişilerin 5 aylık maaş farkları biliyorsunuz ki hala yatırılmadı bununla ilgili bir haberi sizlerle paylaşmak...

Kapat