Yeni hurda araç yasası 2012 2013 ( Hurda aracı olanlara müjde )

Maliye Bakanlığı tarafında Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği’nde değişikliğe gidilerek hurda araç model yılını 1985 yılından 1990 yılına çekti. Taşıtlarını 31 Aralık 2014 tarihine kadar hurdaya çıkartanlara tahakkuk etmiş ve ödenmemiş olan motorlu taşıtlar vergisi ile gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve tescil plakasına kesilen idari para cezalarını kaldırdı.
Maliye Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği’nde, daha önce hurdaya çıkartılacak olan araçlar için öngörülen 1985ve daha eski model şartı, 1990 ve daha eski araçlar şeklinde düzenlendi. Hurda araçlar için tanınan süre ise 31 Aralık 2014 olarak ilan edildi.


Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği’ne göre, model Yılı 1990 ve daha eski olan taşıtlara İlişkin yapılacak işlemde, taşıtlarını en geç 31Aralık 2014 tarihine kadar il özel idarelerine veya Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Hurda İşletmesi Müdürlüğü hurda müdürlüklerine teslim ederek, Karayolları Trafik Yönetmeliği hükümlerine uygun olarak taşıtlarını hurdaya çıkarmak suretiyle kayıt ve tescillerini sildirmeleri halinde, tescil kayıtları silinen taşıtlarına ilişkin olarak 31 Aralık 2014 tarihine kadar tahakkuk etmiş ve ödenmemiş olan motorlu taşıtlar vergisi ile gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve 28 Şubat 2009 tarihine kadar tescil plakasına kesilen idari para cezaları alınmayacak.
Tebliğe göre, İlgili trafik tescil kuruluşunda adlarına kayıt ve tescilli model yılı 2000 veya daha eski taşıtı olup, bu taşıtı 28 Şubat 2009 tarihi itibarıyla mevcut olmayan veya herhangi bir nedenle motorlu taşıt vasfını kaybetmiş bulunanlar içinde tescil silme işlemlerinde vergi borcu ödeme indirim ve para cezalarının kaldırılması kolaylıkları da getirildi.

Kaynak: OTOCİN.COM

Bir önceki yazımız olan Sgk hak sahipliği sorgulama başlıklı makalemizde Genel Sağlık Sigortası Hak Sahipliği, Müstehaklık Sorgulama ve T.C. Kimlik No Hak Sahipliği Kontrolü hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

hurda araç yasası yeni,hurda araç yasası,hurda ara yasas,hurda yasası,2014 Hurda Yasasi Taslagi,hurda araç kanunu,hurda araç yasası 2013,hurda araç yasası 2014
Yeni hurda araç yasası 2012 2013 ( Hurda aracı olanlara müjde ) makalesi Ana Sayfa, SSK kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Yeni hurda araç yasası 2012 2013 ( Hurda aracı olanlara müjde )” için 182 yorum

  1. mehmet özmen diyor ki:

    benimbir85model arabam var onu nereye vericem

  2. bülent kürt diyor ki:

    Selamınaleyküm ben Bülent Kürt bende 1986 model serce var kac para ediyo nasıl veririm hurdaya aydınlatırsanız sevinirim sevgiler. Kütahyadan

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
araç muayene
Araç muayene sürelerinde kısalma geliyor

Araç muayene süresi kaç yıl olacak ? Araç muayene 1 yıla mı düşecek. Araç muayene ile ilgili en son durum...

Kapat