Toplatılan ilaçların listesi 2012

Sağlık bakanlığı tarafından bugün 17/07/2012 tarihinde 4 ilacın daha toplatılmasına karar verildiği açıklandı.

SAĞLIK Bakanlığı, bir antibiyotik ve epilepsi ilacıyla, iki ülser ilacının piyasadan geri çekilmesine karar verdi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre, antibiyotik olarak kullanılan ’PEN-OS 1000 film tablet’in 072111 seri numaralısına, epilepsi (sara) hastalığının tedavisinde kullanılan ’Karazepin 400 mg. tablet’in 1175 ve 1178 parti numaralı ürünlerine 2’nci sınıf B seviyesinde geri çekme işlemi uygulanacağı bildirildi.

Sağlık Bakanlığı, ’Mizoprostol’ etken maddesi bulunan ve mide ülseri tedavilerinde kullanılan ’Cytotec Tablet’ ve ’Arthrotec Tablet’ adlı ilaçların ise tüm partileri için 2’nci sınıf eczane seviyesinde geri çekme kararı aldı.

Eczanelerin, ilaç depolarının ve ilgili sağlık kuruluşlarının, sözkonusu ilaçları en kısa süre içerisinde iade etmeleri gerekiyor.

 

Bir önceki yazımız olan Sgk hak sahipliği sorgulama başlıklı makalemizde Genel Sağlık Sigortası Hak Sahipliği, Müstehaklık Sorgulama ve T.C. Kimlik No Hak Sahipliği Kontrolü hakkında bilgiler verilmektedir.


Toplatılan ilaçların listesi 2012 makalesi Ana Sayfa, SSK kategorisinde yayınlanmaktadır.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
calisan-hamile-mkle
Hamilelerin yasal hakları

Hamileler doğum iznini nasıl alır? Doğum öncesi izin hakları ne kadardır? Doğum izni ne kadar sürer? Hamile olduğu için işten...

Kapat