Haber

Sosyal Güvenlik Destek Primi SGDP borç taksitlendirme yapılandırması


Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 6385 no.lu Kanun 10/01/2013 tarihinde kabul edilip 19/01/2013 tarih ve 28533 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Yayımlanan kanunda en dikkat çeken hususların başında sosyal güvenlik destek prim borçlarının yapılandırılması ile ilgili hükümler gelmektedir.sgdp

Basında ve sanal medyada “Bağ-Kur’a af çıktı…”, “Bağ-Kur’luların borçları silinecek…” diye çıkan yoğun haberler üzerine ofislerimizde yoğun bir telefon trafiği ve aftan yararlanma talepleri oluştu. Oysa çıkan af, 4/b kapsamında çalışan kişilerin prim borçlarını kapsamamaktadır.

Kanunda yer alan sosyal güvenlik destek prim borçlarının yapılandırılması ile ilgili hükümler aşağıdaki gibidir.

6385 sayılı kanunda 13 üncü madde ile 5510 sayılı kanuna geçici 46’ncı madde eklendi. Madde uyarınca, emekli olduktan sonra 4/b (Bağ-Kur) kapsamında çalışmasını devam ettiren veya çalışmaya başlayan, dolayısıyla sosyal güvenlik destek primi ödemesi gereken, ancak bu primleri ödemediği için durumu daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tespit edilen ve geriye dönük olarak adına birikmiş sosyal güvenlik destek primi borcu çıkarılan kişilerin, 31/01/2013 tarihi itibarıyla tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan sosyal güvenlik destek primi borçları ve ferîleri, ilgililerin 01/02/2013 tarihinden itibaren dört ay içinde başvuruda bulunmaları halinde, 6111 sayılı Kanunun ilgili maddelerine göre yapılandırılacak.

Yani borç asıllarına ödeme süresinin bittiği tarihten itibaren hesaplanarak eklenmiş olan gecikme zammı ve cezası silinecek, bunun yerine TEFE/ÜFE (Toptan Eşya Fiyat Endeksi/Üretici Fiyat Endeksi) aylık değişim oranları esas alınarak borç yeniden hesaplanacak, bu şekilde özellikle eski tarihlere ait borç miktarları önemli ölçüde azalmış olacak, hesaplanan bu yeni tutarlara 36 aya kadar taksitlendirme yapılacak.

Bilindiği üzere;

Bağ-Kur’dan yaşlılık aylığı bağlandıktan sonra yeniden Bağ-Kur kapsamında çalışmaya başlayanların ilk defa Ekim 1999 tarihinden itibaren 1479 sayılı Bağ-Kur Kanunu’nda, 4447 ve 5073 sayılı Kanunlarla eklenen Ek madde ile bu Kanuna göre yaşlılık aylığı bağlananlardan, çalışmalarına devam edenlerin veya daha sonra çalışmaya başlayanların, sosyal yardım zammı dahil tahakkuk eden aylıklarından, çalışmalarının sona erdiği ay dahil %10 oranında Sosyal Güvenlik Destek Primi kesileceği hükme bağlanmıştı.

Bu  %10 oranı, 01.10.2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı Kanun’un geçici 14. maddesi ile kademeli olarak yükseltilmiş ve 2011 yılından itibaren %15 olarak sabitlenmiştir.

2003 Eylül ayından itibaren de SSK, ve Emekli Sandığından yaşlılık ve malullük aylığı bağlandıktan sonra Bağ-Kur kapsamında çalışmaya başlayanlardan sosyal güvenlik destek primi olarak alınmaya başlanmıştır.

Ancak, aylık bağlandıktan sonra SSK kapsamında yeniden çalışmaya başlayanların destek primi bildirim ve ödeme yükümlüsü işverenleri iken Bağ-Kurluların bildirim ve ödeme yükümlüleri kendileri olduklarından Sosyal Güvenlik Kurumunun bunları zamanında tespit etmesi mümkün olamamıştır.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bağ-Kurluların bildirim yükümlülüğü vergi dairelerine verilerek bu şekilde çalışanların kısa sürede tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bunun sonucunda da SSK ve ES’ dan aylık bağlandıktan sonra ticari faaliyete başlayarak Bağ-Kur kapsamına giren emeklilerden 2003 yılından itibaren ödemeleri gereken primler 2008 yılından sonra tespit edilerek bu primler tahsil edilmeye başlanmıştır.

Bu durumda da bildirim yükümlülüğünün kendilerinde olduğunu bilmedikleri veya böyle bir prim ödemeleri gerektiğinden haberdar olmadıkları için kendilerini Bağ-Kur’a bildirmeyen emekliler, 2008 yılından sonra yüklü miktarda borçla karşı karşıya kalmışlardır. Her ne kadar 6111 sayılı Torba Kanunla, sosyal güvenlik destek primi borçları için yeniden yapılandırma imkanı getirilmiş ise de bir çok emeklinin ödeme gücünü aşan bu borçları taksitle de olsa ödeme imkanı bulunmadığından, bu borçlar emeklinin sırtında bir yük olarak kalmaya devam etmektedir.

Sosyal güvenlik Destek Pirimi kaldırılmalı mıdır?

Başka ülkelerin sosyal güvenlik sistemlerinde örneğine rastlanması mümkün olmayan, karşılığında herhangi bir yardım yapılmayan ve sistem desteklenmek isterken, emekliye yük getiren sosyal güvenlik destek primi uygulamasının kaldırılması gerekmektedir.

Kaldı ki, ticari faaliyete devam eden bir emekli zaten açmış olduğu işyeri nedeniyle ekonomiye ve istihdama zaten katkıda bulunmaktadır. Bu kişilerden ayrıca sistemi desteklemek amacıyla prim almak hakkaniyet olgusu ile de bağdaşmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Sgk hak sahipliği sorgulama başlıklı makalemizde Genel Sağlık Sigortası Hak Sahipliği, Müstehaklık Sorgulama ve T.C. Kimlik No Hak Sahipliği Kontrolü hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

sgdp2014,sgdp yapılandırma 2014,sos güv des prim gelirleri geriye dönük borçlar sorgulama,SGDP Yapılandırma Genel Bilgileri,2014 sgdp borcumu taksitlendirmek istiyorum,SGK DESDEKLEME PRİMİ HAKKINDA ÇIKAN KANUN,sosyal güvenlik destek prim gelirleri geriye dönük borçlar,ssk yapılandırma nedır 2014,sosyal güvenlik destek primi borcu sorgulama,sgdp yapılandırma ödemeleri
Çarşamba, 23 Ocak 2013, 13:57


“Sosyal Güvenlik Destek Primi SGDP borç taksitlendirme yapılandırması” için 14 cevap

 1. sorumun cevabi değildi ancak şartlar değişti.yine aynı şartlarda ssk lı olarak çalışmaya devam ettim.30 ocak 2014 tarihi ile 1176 günüm var hala aktif ssk lıyım daha ne kadar bekleyaceğim

 2. 1992 yılında emekli oldum,aldığım ikramiye ile otobüs aldım sicil odasına kayıt yaptırdım,vergi mükellefi oldum,2011 yılında işi bıraktım.aracımın satış bedelinden kazanç vergisi aldılar,kdv mi gelir vergimi kuruşuna kadar ödedim.tüm kayıtlarım devlette kayıtlı olduğu halde bir şey istemediler,şimdi sgdp adında maaşıma icra koymuşlar,ne tebiligat ne bildiri var ne kadar borç çıkarttılar onuda bilmiyorum yazıklar olsun .bundan dolayı bu kadar sana borç çıkartık deyin ayağınıza gelim borcumu ödeyeyim,beni faiz kıskacına düşürmekten başka bir şey değil.kanunu yeni okudum bu uygulamadan muaf tutulan kişilerin yalnızca emekli milletvekilleri olduğunu gördüm yorumu siz yapın vah halimize….

 3. bu katkı veya destek,herneyse borçlandığımız,ve taksitlendirdiğimiz.bu borçları kapatmak için ne yapmalıyız.ve nereye başvurmalıyız.bu hususta bilgi istiyorum.ayrıca teşfik edimeyi beklerken ,çalışma çocuklarına rezil olmu, diyorsunuz.yazıklar olsun.biz emekli maaşı 10.000.tl almıyoruz.ki çalışmadan yatalım.gezelim.

 4. Ben devlet memuru olarak 2004 yılında emekliye ayrıldım, ancak; ilk yıl benim aldığım emekli maaşım, çalışan memurun 3/2 si kadar idi, ancak; şimdi ise 3/1′ine kadar düşmüş vaziyette, hal böyle olunca 2 tane de üniversite okuyan öğrencim olması nedeniyle de zorunlu olarak ticari faaliyet gösteren bir araç aldım ve çalıştırdım, çalışmaya başladığım tarihte BAĞ-KUR kuruluşunun yasası ile her ne kadar MAAŞIMIZDAN çalışmamız nedeniyle %10 kesinti yapılması gerekmiş ise de; sözünü ettiğim Kuruluş benim maaşımdan herhangi bir kesinti yapmadı, aradan YILLAR GEÇTİKTEN SONRA bu kez değerli Hükümetin yetkilileri KENDİ KUSUR VE KABAHATİNDEN KAYNAKLANAN HATAYI BU KEZ 2013 yılında çıkardığı bir YASA ile neymiş efendim, biz Bağ-Kur kapsamında çalışanların primlerine TAKSİT SİSTEMİNİ GETİRDİK diye bir de utanmadan hatalarını bu şekilde açıklamalarla ben ve benim gibi EMEKLİLERİ KANDIRMA YÖNTEMİNE gitmişlerdir, ayrıca; Dünyanın hangi ülkesinde böyle bir uygulama var bilen varsa lütfen belirtmelerini istiyorum, yani bizim Ülkemizdeki gibi ALDIĞI MAAŞ İLE GEÇİNEMEYİP, ÇALIŞMA ZORUNDA KALAN EMEKLİNİN MAAŞINDAN BÖYLE BİR KESİNTİ VAR, soruyorum. Ancak; her nedense Hükümet Yetkilileri Emeklilerin zor yaşamlarını sürdürdükleri bu şartların ve uygulamaların HESABINI SANDIKTA KENDİLERİNDEN SORACAĞIMIZI SANMIYORLAR MI, unutmasınlar ki ; Çok da ÖNEMLİ BİR ŞEKİLDE SANDIKTA HESABINI SORACAĞIZ, herkesçe bilinsin, diğer taraftan TÜRKİYE’deki TÜM EMEKLİLER LÜTFEN BENİM BU GÖRÜŞLERİMİ OKUYUP SANDIKTA HERKES BU DURUMUN HESABINI SORMASINI , vede biz emeklilere bu durumu reva gören YETKİLİLER DE benden uzak, ALLAH’tan BULSUNLAR. Saygılarımla.

 5. 9821455 olan ssk no ile 2007 yılında emekli oldum. Afdan yararlanarak sgdp borç yapılandırması istedim. Mevcut Maaşımdan yapılan destek primi kesintisi hariç,daha önce yapılandırdığım birikmiş borçlarımın kesintileri ne zaman bitecek.
  Hayırlı günler

 6. arkadaşlar bende küçük bir esnafım mahalle arasında bir berber dükkanı açtım bağkurumu ödiyemediyim için tanıdık bir emeklinin üzerine iş yerimi açtım 2004 ile 2006 arası onun üzerine kaldı sonra kendi üzerime aldım şimdi ise oemekli amcaya bir tebligat göndermişler oda bana getirdi 3600 tl borç çıkmış ben ödemek zorundayım ama durumum yok hükümetimiz bu haksız talep için el atsa iyi olur kafayı sıracam ödemezsem o emekli amcada zor durumda kalacak ne yapacam bilmiyorum.,

 7. BEN 2003 YILINDA GEÇİM ŞARTLARININ AĞIRLAŞMASI SONUCU BİR UFAK İŞ YERİ AÇTIM.SSK DAN EMEKLİ YİM ŞİMDİYE KADAR BANA HİÇBİR DUYURU YAPILMADI ŞİMDİ 4260 LİRA BORÇ ÇIKARDILAR.İKİYIL VERGİ VERDİM BİR İŞCİ PRİMİ VERDİM 2005 TE KAPATTIM SSK BANA EK BİR GELİRMİ TEMİN ETTİDE BENİM HABERİM OLMADI 10 YIL SONRA BENDEN KAZANCIMDAN KAT KAT FAZLA BORÇ ÇIKARDI. VİJDAN VE İZAN SAHİBİ BİR YETKİLİ YOKMU BU CANIM ÜLKEDE SAHİPSİZ MİYİZ.BİR DEĞİL ÇOK SAHİBİMİZ OLDUĞUNA.İNANCIM HALA DEVAM EDİYOR.HEPİNİZİ ALLAH a emanet ediyorum.

 8. zorakı emeklilerdenim yani iş yerimizi devlet özeleştirdi sattı bizide kapıya koydular adımızada genç emeklıler dediler çalışmam gerektiği için ufak bir iş yeri açtım 6 sene zor dayandım ve iflas ettim kapattım ustüne üstlük bide gecenlerde eve teblikat geldi 9 000 tl destek pirimi odememi istiyolar kafayı sıyırıcam zaten vergi dairesine borç ödüyorum hepten sıyırdım bu parayı ödeme gücüm yok maşımdan zoraki keselermi yada bunun bi yolu yokmu bildiğim kadarıyla kendilerine böyle bir uygulama yok ne oluyosa biz gariban emekliye oluyo dava acabilirmiyim bu konuda bilgisi olan bir arkadaş varsa lütfen yazsın

 9. bende emekli sonrası ticari ve zirai faliyette bulundum.işyerimi kapatırken 2005 yılı degerlerine göre 7.5 milyar kdv alacagım varken devlet banane kardeşim aldıgın malı satasaydın dedi.peki tersi olsaydı ne olurdu?söylemeye gerek yok hacz uygulanırdı.yazılacak çokşey var ama yazmaya gerek yok.ama bu yazılmayanlar ve yazmayanların tepkisi birgün çok farklı olur.ogün gelmeden daha adil ve dogru degerlendirme yapabilme erdemini gösterin.tiriyonlarca degerde emlakı olanlar lülks vesefahatları araştırın.

 10. Maalesef hükümetimiz emekli olupta az bir kazanca razı olup hayata bağlı kalmak için işyeri açanlara diyorki. Kardeşim çok kazanmıyorsan kapat bana destek primi ödeyemiyorsan ;çalışma,kahvehanede takıl,meyhanede takıl,eşinle evde çebelleş,işyeri açmak neyine ben kişisel olarak dünyada emsali görülmeyen destek primleri kesintisini tüm sorumlulara haram ediyorum.Milyonlarca insana bir gün prim ödememiş olmalarına rağmen milyonlarca yardım yap ,sosyal devlet böyle olur de yıllarca prim ödeyip emekli olduğunda istihdam ve katma değer yaratmaya çalışan dürüst çalışmayı seven insanlardan haraç al.Bu mudur sosyal devlet?????????

 11. bu gün haberlerde okudum.AKP nin kayıtlı üye sayısı 7 milyonu aşıyor.Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.Bu milleti anlamak zor vesselam.

 12. 2-ocak-2013 tarihinde maaşımı almaya gittiğimde şok oldum.emekli olduktan sonra maaşım geçimime yetmediğinden ek gelir sağlamak için iş yeri açtım.fakat bu ortamda işlerim de pek iç açıcı olmadığından ziraat bankasından 48 ayda ödenmek üzere banka kredisi aldım.maaşımdan her ay 550 tl kesilirken,ve bu zorluğa katlanırken,294 tl %10 reçete s.U.treçete kesintisi+191 tlSGDP +319 TL sgDP GERİYE DÖNÜK borç kesintisi+110 tl muayene iştirak payı+19 tlreçete katılım payı+12 tl eczanelere yapılacak % 10 katkı payı tahsil+10 tl MEDULA optik katılım payı derken banka matik ten 200 tl para çktim. hükümetimizin bana layık gördüğüne bakın.bu bana layık gördüğü 200 tl ye de nasıl el koyayım diye düşünmeye başlamıştır her halde. dış borçlarını çok çabuk öder sanırım.ticaret ve üretimle ödiyemiyor benim gibi emekliler sayesinde mutlaka ödenecektir.bu ayıbımızı avrupa amerika ve bütün dünya ve avrupa insan hakları mahkemeleri ve kolay para tahsilatı yapan hükümetimizin görevlileri inşallah okurlar.geçim zorluğu çeken emeklilerimize SGDP kesintisi yerine SGDP yardımı yapılması gerektiğini zannediyorum.allah yardımcımız olsun.allah daha beterinden korusun.

 13. 29-06-1953 doğumlu erkek olup ilk kez 12-04-1989 tarihinde bağkurlu oldum30.06.1994 e kadar 5yıl 2 ay 18 gün hizmetim var daha sonra ssk oldum,ancak 31-07-2000 den20-11 2010 arası2 yıl 6 ay 9 gün bağkurum var.yani toplamda2787 bağkur primi ödedim.enson 2012 yılında ssk lı olarak çalışırken işten ayrıldım çeşitli tarihlerde toplam878 ssk lı günüm var.yani bağkurdan sonra 1260 günü tamamlamış değilim.bu şartlarda ssk dan veya bağkurdan emekli olabilirmiyim

 14. Bu haksızlığı bu hükümetin gidermesi gerkiyor. Yukarıda ne kadar güzel açıklamışsınız . Bu hükümetin uyguladığı haksız bir uygulamadır. 600 000 insanı ilgilendiriyor. Bir de bunların çevrelerini düşünün bu hüğkümete oy yok artık 2000000 oy kaybedecek bu kaçınılmaz. Bu çalışma bakanı milleti soymayı daha iyi öğrenecek. Biz kararlıyız. Başka ülkelerde böyle bir uygulama yok. Sosyal güvenlik kurumu milletin sosyal güvenlğini tehlike altına almıştır. bunun hesabı sandıkta verilecek.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
engelli memur
Engellilere kamuda memurluk müjdesi geldi

Engellilere kamuda kadro müjdesi geldi. Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in, "2013'te 5 bin 423 engelli memur alınacak" açıklamasından sonra, kadrolar belirlendi....

Kapat