Sgk’ya borcu olanlara 10 dakikada haciz geliyor

Sgk Elektronik haciz sistemi nedir ?

Sgk Müdürlük’lerine borcu olanlara kötü bir haber sevgili Sgk.Net misafirleri, Artık Sgk’ya borcu olanlara 10 dakika içerisinde elektronik haciz gelecek. Bakalım haberin detayında neler yazıyor.

ELEKTİRONİK HACİZ SİSTEMİ

Bugün’ün haberine göre kağıt ortamındaki yazışmalarla en erken bir haftada biten icra ve hacizler artık dakikalar içinde tamamlanacak. Prim borçları için otomatik icra sistemine geçen SGK, elektronik haciz uygulaması da başlatacak.

12.4 MİLYON LİRALIK TAHSİL

Adalet Bakanlığı ile imzalanan protokol sayesinde, SGK’ya borçlu olan kişilerin haciz işlemleri 10 dakikada sonuçlanacak. Elektronik haciz sistemiyle SGK, yaklaşık 12.4 milyon liralık alacağını tahsil edecek.

100 BİNDEN FAZLA KİŞİ ÜZÜLECEK

Elektronik haciz sistemi, borçlu işverenler ve Bağ-Kur’lular başta olmak üzere 100 binden fazla vatandaşı üzecek. SGK’ya borcu olanların banka hesaplarındaki paralar 10 dakikada buharlaşabilecek.

10 DAKİKADA İCRALIKSINIZ

Bildiğiniz gibi Türkiye tarihinin en kapsamlı borç yapılandırması geçtiğimiz yıl gerçekleşti.

Devlet, vergi ve sigorta primi başta olmak üzere pek çok alacağı için vatandaşla uzlaştı. Açıkçası, bu uzlaşmaya yanaşmayan borçlular için sıkı bir takibin başlayacağını bekliyorduk.

Zira ekonomi yönetimi “borcunu yapılandırmayanın canına okuruz” anlamına gelen mesajlar veriyordu. İşte bu mesajı uygulamaya dönük ilk adımları Sosyal Güvenlik Kurumu attı.

Prim borçları için otomatik icra sistemine geçen SGK, şimdi de elektronik haciz uygulamasını başlatıyor.

Elektronik haciz için SGK ile Adalet Bakanlığı bir protokol imzaladı. Protokole göre SGK’ya borçlu olan kişilerin haciz işlemleri, resmi yazışmalar ve bürokratik süreçlere gerek kalmadan 10 dakika içinde sonuçlandırılabilecek.

Daha önce kağıt ortamında yapılan yazışmalarla en erken bir haftada bitirilebilen icra ve haciz işlemleri, bundan sonra dakikalar içinde tamamlanacak. Ayrıca elektronik haciz uygulamasıyla SGK’nın 12,4 milyon TL tasarruf sağlayacağı tahmin ediliyor.

PARANIZ BUHARLAŞIRSA

Yeni sistem SGK için hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlarken, prim tahsilat oranını da artırmış olacak. Fakat elektronik haciz sistemi, borçlu işverenler ve Bağ-Kur’lular başta olmak üzere SGK’ya borcu olan 100 binden fazla vatandaşı üzeceğe benziyor. Biz şimdiden uyarmış olalım. Hesabınıza yatırdığınız paranın 10 dakika içinde buharlaştığını görürseniz, aklınıza ilk önce SGK’ya olan borcunuz gelsin.

Bir önceki yazımız olan Sgk hak sahipliği sorgulama başlıklı makalemizde Genel Sağlık Sigortası Hak Sahipliği, Müstehaklık Sorgulama ve T.C. Kimlik No Hak Sahipliği Kontrolü hakkında bilgiler verilmektedir.


Sgk’ya borcu olanlara 10 dakikada haciz geliyor makalesi Ana Sayfa, SSK kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Sgk’ya borcu olanlara 10 dakikada haciz geliyor” için 3 yorum

 1. kazımkaan yılmaz diyor ki:

  öncelikle hayırlı günler amcamınsgk ya olan borcu yüzünden emekli maaşına haciz geldi emekli maaşına haciz gelebiliyormu bana bu konuda cevap verirseniz sevinirim

 2. kerem diyor ki:

  benım adıma herhangi birşey bulunmamaktadır
  benim asıma para geldı

 3. mehmet uçucu diyor ki:

  Sayın site yetkilileri merhabalar.Hayırlı Cumalar.Tarım sigortalılarla ilgili emeklilik sitenizde bir hatanız var, sehven olduğunu düşünüyorum.125 yıllık ifadesi geçiyor şaka değilse düzeltmeliyiz.Saygılarımla. Mehmet uçucu 18/05/2012

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
yurtdişı işçisi
Yurt dışı borçlanması yapacaklara güzel haber Yurt dışı borçlanması SGK’ya aittir.

Yurt dışı borçlanmasında son durum 2012 Yurt dışı borçlanması kime aittir Yurt dışı borçlanması yapacaklar için güzel bir haber vermek...

Kapat