Sgk borçları siliyor

Kimlerin borçları silinecek ? Sgk kimlerin borçlarını siliyor?

Sigortalı lehine bazı düzenlemeler içeren ve sosyal güvenlik destek prim borçlarını yeniden yapılandıran tasarı, TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na göre, lise ve dengi öğrenimlerini tamamlayıp aynı yıl içerisinde yükseköğrenimlerine başlayan öğrenciler, 120 gün süreyle sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecek.

GAZİLERDEN İLAVE ÜCRET ALINMAYACAK

Terörle mücadele veya emniyet ve asayişin sağlanmasına ilişkin görevleri sebebiyle malul kalanlar ya da Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazisi olarak şeref aylığı bağlananlar ve bunların eşlerinden, özel hastaneye müracaatlarında ilave ücret alınmayacak.

Tasarıyla, 1 Ekim 2008 tarihinden önceki sigortalılık süresine ait değişiklikten dolayı tahakkuk eden prim borcu, usulüne uygun olarak ödenen af, tecil, taksitlendirme ve yapılandırma uygulamalarını etkilemeyecek hale getiriliyor.

BASAMAK YÜKSELME TARİHLERİ DEĞİŞMEYECEK

Buna göre, 1 Ekim 2008′den önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıt ve tescili yapılan sigortalılardan, sigortalılık başlangıç veya bitiş tarihi değişenlerin daha önceden tespit edilmiş gelir basamakları ve bu basamakların yükselme tarihleri değiştirilemeyecek. Bu sigortalılardan, tescil tarihi daha eski bir tarihe alınanların eski tescil tarihi ile yeni tescil tarihi arasındaki sigortalılık sürelerine ilişkin gelir basamağı, ilk defa tescil edildiği tarih itibarıyla seçtiği veyaintibakettirildiği basamak olarak kabul edilecek.

Bu sigortalıların diğer sosyal güvenlik kanunları kapsamında geçen hizmet süreleri basamak tespitinde dikkate alınmayacak.

BORÇLAR TAHSİL EDİLMEYECEK

Genel Sağlık Sigortalısı ya da bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında olanlardan, hak etmediği kapsamda sağlık hizmeti alanların 31 Ocak 2012 tarihine kadar verilen sağlık hizmetleriyle ilgili borçları, ilgililerin açtıkları davadan vazgeçmeleri halinde tahsil edilmeyecek.

Sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekenlerin, ödenmemiş sosyal güvenlik destek primi borçları ve fer’ileri, ilgililerin bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde başvuruda bulunmaları halinde yapılandırılacak.

MAAŞLARI KESİLEN EMEKİLERE YENİ DÜZENLEME

Emekli ve yaşlılık aylığı alanların kamuya ait işyerlerinde çalışmaya başlamalarından dolayı kesilmesi gereken aylıkları yapılandırılacak. Emeklilik veya yaşlılık aylığı alırken, kamu kurum ve kuruluşlarında, çalışmaları nedeniyle aylıkları kesilmesi gerekenlere yersiz ödendiği tespit edilen aylıklarla ilgili borçları yapılandırılacak.

Emeklilik veya yaşlılık aylığı kesilenlerin sigortalılıklarının sona erdiği tarih, yazılı istek tarihi kabul edilerek ilgili sosyal güvenlik kanunlarına göre aylıkları yeniden bağlanacak. Bunlardan yazılı istek şartı aranmayacak.

İŞ VE MESLEK DANIŞMANI ALIMI

Tasarıyla, iş meslek danışmanı yeterlilik belgesine sahip olduğu halde 817 kişilik iş ve meslek danışmanı alımı ilanına başvuramayanların açtığı davalarda Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı vermesi üzerine ortaya çıkan hukuki sorunlar ve hak kayıpları da gideriliyor.

Buna göre, iş ve meslek danışmanı mesleki yeterlilik belgesine sahip olanlardan, bu pozisyonda istihdam edilebilmek için 10-11 Temmuz 2010′da yapılan KPSS’de en az 70 puan alanlardan, bu maddenin yayımı tarihinden itibaren 20 gün içinde müracaat edenler boş bulunan İş ve Meslek Danışmanı pozisyonlarına atanacak. 1 Kasım tarihi itibarıyla çalışanların yerleştirme işlemleri ve atanmalarına ilişkin hakları ise saklı olacak.

En son yayımlanan 2009 istatistiğinde toplu iş sözleşmesi yapma yetkisi için başvuru hakkına sahip işçi sendikalarının 7 Kasım 2012′den sonraki yetki tespit talepleri, işyeri veya işletme çoğunluğu şartlarına göre sonuçlandırılacak.

Tasarının, ”Lise ve dengi öğrenim okullarında öğrenim gören öğrencilerin, liseyi bitirdikten sonra 120 gün süreyle sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam etmelerine” ilişkin hüküm 1 Haziran 2012 tarihinden geçerli olmak üzere, diğerleri ise yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.

Bir önceki yazımız olan Sgk hak sahipliği sorgulama başlıklı makalemizde Genel Sağlık Sigortası Hak Sahipliği, Müstehaklık Sorgulama ve T.C. Kimlik No Hak Sahipliği Kontrolü hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

sgk borcları,sgk borçları siliniyor,SGk tescil olupta silinenler,ssk borçları silinecekmi
Sgk borçları siliyor makalesi Ana Sayfa, SSK kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Sgk borçları siliyor” için 3 yorum

 1. ALİ BULDUKLAR diyor ki:

  SGK BORCUM VAR AF OACAKMI

 2. Esat Emin Öztoprak diyor ki:

  1947 doğumlu, 66 yaşında Şeker ve yüksek tansiyon hastası emekliyim. son intibaklardan sonra 1200 TLirası olan maaşıma, eski dönem çalıştırdığım bir lokantanın borcu sebebiyle aylık 400 TLirası kesilmek suretiyle 800 tl civarına düşmüştür. Bu durumda geçinme şansım tamamen kaybolmuştur. Eşim beni terk etti ve sokakta kalma tehlikesi ile karşı karşıyayım.

  Bu durumda prim borcu kesintisinin kaldırılma imkanı varmıdır.

  Saygılarımla,

 3. Esat Emin Öztoprak diyor ki:

  1947 doğumlu 66 yaşında emekliyim. Son intibak yasasıyla, emekli maaşım 1200 tl civarına geldi. Ancak, iki aydır 2006/2008 yılları arasında sahip olduğum lokanta prim borçları (aslı TL 18.000/cezalı toplam 32.000 TL) olduğu gerekçesiyle, emekli maaşımdan her ay
  TL 400 kesilmeye başlandı. Bu uygulama ne kadar doğrudur. Bu şartlarla ödemesi 80 ay sürecek borcun SGK Prim Borçları affına girip girmeyeceği konusunda bilgi edinmek istiyorum Saygılarımla,

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
sgk kadro
Sgk’ya 4 bin kadro

Sigortalı lehine bazı düzenlemeler içeren ve sosyal güvenlik destek prim borçlarını yeniden yapılandıran tasarı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Sosyal Sigortalar ve...

Kapat