SGDP prim borcu sorgulamak mümkün mü ?

SGDP borcum ne kadar, emekli sgdp prim borcu nasıl sorgulanır nereden öğrenilir ? Merhabalar babam emekli ve kardeşim adına iş yeri çalıştırıyor. Aslında babamla lakası yok işte emekli olunca vergiler az olur diye babamın adına açıldı dükkanımız. Şimdilerde babam maaş bile alamıyor her ay kesintisi var. E devlet zaten biliyordu bamamın işyeri olduğunu ama görünen o ki bu Sosyal Güvenlik Destek Pirimi kesilmeye başlamış. Ama toplamda borcumunuzun ne kadar olduğunu da bilemiyoruz. Bunu nasıl sorgulayabiliriz varmı bir yolu ? sgdp Merhabalar Değerli Mifarimiz, Şu anda devletin herhangi bir sitesi üzerinden bunu sorgulamak mümkün görünmüyor. Sadece e-devlet sitesine şifrenizle giriş yaptıktan sonra o ay içinde yapılan kesintileri görmeniz mümkündür. 4A EMEKLİ KESİNTİ SORGULAMA Linkine tıklayarak babanızın emekli maaşından yapılan kesintileri görmeniz mümkün olacaktır.  Dilerseniz diğer emekliler içinde sorgulama linklerini hemen konumuzun altından verelim. Bu arada tam anlamı ile SGDP kesinti toplam tutarlarını bağlı bulunduğunuz SGK Müdürlük'lerinden öğrenebilmeniz mümkün. Şu anda internet üzerinden toplam borçları gösteren bir sistem malesef yok. 4B EMEKLİ KESİNTİ SORGULAMA 4C EMEKLİ KESİNTİ SORGULAMA     NOT: Yukarıdaki linklere giriş yapmadan önce lütfen e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapınız.  

SGK.NET

   

2013-05-01


Yorum Gönder

 1. ramazan diyor ki:

  https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/EmekliAylikBilgisi4B.action

  1. yekta diyor ki:

   gerçekten böyle saçma bişe görmedim babamın 1978 yılında kapattıgı şirketin borcunu çıkarıyorlar hem de tam 18 bin tl bu nasıl sistem kalkıp ocak ayında af getiriyor bizim varlıgından bile haberimiz olmayan borcu nasıl yapılandırmamız bekleniyor anlayamadım biz borçtan ekim ayında haberdar oluyoruz bu nasıl bi zihniyet 40 yıldır faaliyet göstermeyen bi şirket için nasıl bi borç bu hakkımızı ne şekilde aramalıyız???

   1. fazlı köksal diyor ki:

    Emeklilerin sorunlarına göstermiş olduğunuz ilgi ve alakaya ne kadar teşekkür etsem azdır.Emeklilikten sonra kurmuş ulduğumuz işyeri iflas etti.failyet yok ama yasal olarak borcundan dolayı şirketi kapadamadığım için faal gözüküyor.Bunun içinde SGDP kesintisi devam ediyor.200 tl 1/3 oranında da daha önceki birimiş SGDP İCRA kesintisi yapılıyor.Ayrıcı 2008 yılına kadar olan birikmiş SGDP yapılandırılması 2 ayda bir 350TL.kesiliyor.KALANI ile nasıl yaşanır bilmiyorum.SORUNUMUZA TEKRAR el atmanızı saygı ile telep eder saygılarımı sunarım.

    1. Gulfidan Cansu Uprak diyor ki:

     Hiçbir haber vermeden emekli maaşından kesinti yapıldı.Soruşturma sonunda sgdp borcu denen bir borç varmış.emeklilikten sonra 2006-2008 yillari arasinda emlakcilik yaptim, SGDP odemem konusunda bilgi sahibi degildim, muhasebecim kazancimin vergisini devlete odedi maasimdan toplam 535 tl. (312 TL.) bu ay kesilmis ,ayrica 3300 tl. nakit SG Kurumuna bu ay yatirmam gerektini ogrendim. Amerikada oldugumdan yapilandirmadan da haberim olmadigi ve hic bilgilendirilmedigim icin 3300 tl. nakit yatirdim. Muhasebeciye beni niye uyarmadin dedigimde ben verginizi actim SGK parayi kesmesi lazimdi dedi, ana para 1650 yedigim faiz cabasi, kimi kime sikayet edecegiz anlamadim.

     1. mustafa diyor ki:

      zorunlu emeklilik yasaından dolayı 1994 yılında 42 yaşinda emekli edildim haliyle 5 çoçuk olunca bir iş yer açtım 2007 yılında kapattım madem bu yasa 2004 yılında çıkmışsa neden bir yazıyla uyarılmadık yada muhasebeciler bilgilendirmedi tabi onların haberi varmıydıki acaba 2007 ile 2013 arası sgk nerdeydi beş gün önce kapımda bir kagıt sgk ya borcun var yazık degilmi bukadar faize şimdi suçlu kim acaba

      1. hüseyin aykır diyor ki:

       yıllar evvel akıllarına gelmemiş şimdi akıllarına gelmiş hadi bakalım bu emeklilere çok veriyoz yarısını alalım demişler bravo size. on iki yıldan beri bana 150 tl eksik vermişler intibak yassasından ocak 2013 te bir ay almışken şimdi 1.137 tl olmuş maaşımdan 450 tl sgdp sormadan kesmişler. Peki bana 12 yıldır 150 tl eksik verdiniz niçin onu bana faiziyle geri vermiyorsunuz. Bu çok duygusal olan anlayışınızı esefle karşılar saygılar sunarım.

       1. rauf yılmaz diyor ki:

        Hiçbir haber vermeden emekli maaşından kesinti yapıldı.Soruşturma sonunda sgdp borcu denen bir borç varmış.İki gündür telefon çeviriyorum sgk dan bir allahın kuluna ulaşamadım.Sorum:Yeni çıkan yasaya göre borcun yapılandırılmasını nerede nasıl yaptıracağız.Teşekkürler.

        1. BANU diyor ki:

         65 yaşında babacığım 3 evlat yetiştirmiş koca çınar.evlatlarını yetiştirirkende kira evlerinde idare etmiş de bir taksi alayım emekli olunca faydası olur diye maaşından arttırdığıyla da onun taksitlerini ödemiş.bu ay ellerine aldıkları 3 aylıkla yine şoke oldular.küçük kızlarını evlendireceğiz diye çektikleri krediden ve 3 aylık 1200tl kira ödemesinden sonra ellerine kalacak 800 tl gibi bir rakamla artık odun kömür zahmetiyle de uğraşmayalım diyerek aldıkları klimanın taksidini 3 aylık tüp borcunu elektrik su borcunu kapatacaklar babacığımın taksi de çalışmasıyla gelecek gelirle de evlatlarına muhtaç kalmadan karınlarını doyuracaklardı.sayın hükümet sayesinde bu da mümkün olamadı.diyecek tek şey rabbime havale ediyorum...

         1. omer diyor ki:

          Arkadaşlarım böyle saçma iş mi olur ya emekli maaşımızdan öyle paralar kesiliyor ki efendim neymiş devlet zamanında kesmeyi unutmaş. Ayıptır yahu elimize bir tl para geçmiyor alayını sgdp kesintisi adı altında alıyorlar. Yazık bu emeklilere yemin ediyorum saçma bi sistem yapmışlar. bari sgdp prim borcunu sorgulayacağınız bişey yapın. Ziraat bankasına gidiyoruz bilgi yok yani yaşlı halimizle şimdi biz taaa sigorta müdürlüğüne gidip sorgulama mı yapacaz. ayıptır yahu.

          Etiketleri :