SGDP Prim affı için nasıl başvuru yapılacak ?

Sgdp prim borcu affı ne zaman yürürlüğe girecek yürürlüğe girdi mi başvuru nasıl ve nereye yapılacak ?

Emekli olduktan sonra ülkemizde vergiden kaçmak adına aile bireylerinin yada akrabaların açtıkları işyerlerini emekli bir kişinin adına yaptıklarını biliyoruz. Bu itibarla emeklnin adına yapılan işyeri Bağ-Kur’a bildirilmeliydi. Bunu bildirilmeyenler bu aralarda maaşlarında yüksek kesinti ve haciz şoku yaşamaktalar. AKP Hükümeti, güzel bir çalışma yaparak SGDP prim borcu olan emeklilere çok büyük kolaylıklar sağladılar. Bunun için hazırlanan 6385 Sayılı Yasa’nın uygulama yönetmeliği tamamlandı. Buna göre SGDP prim borcu olan emekliler eğer 10 bin tl borcu var ise ve bunu bu gelen yasa ile birlikte defaten yani peşin olarak yatırmak isterse 5.2 milyar ödeyecek. ( Peşin ödeme ) Eğer 36 eşit taksitle yatırayım der ise de 6.4 milyar olarak ödeyecek. Buda peşin ödemelerde ortalama %40 ve üstü bir indirim ve gecikme faizlerinin de affedileceği görülüyor.

SGDP affına başvuru nasıl yapılacak ?

SGDP affına başvuru nasıl yapılacak ?

Peki SGDP Affı için emekliler nasıl başvuruda bulunacak ?

Yapılandırmada borcunuzun ortalama olarak yarısı silinecek. Sizler buna başvuru yapmak için Bir hafta kadar beklemeleri gerekiyor. Yapılandırma için bağlı bulunduğunuz SGDP Müdürlüklerine başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu hafta içinde yayınlanacak yönetmelik ile de bu yapılandırma işlemi fiilen olarak başlayacaktır. Yani hemen başvuru yapmayın. Önümüzdeki hafta 18/02/2013 tarihinden itibaren yüksek ihtimal ile başvuru yapabileceksiniz. Başvurular bizzat yapılacak ve dilekçe ile başvuruda bulunulacak. Dilekçeyi ayrıca yazıp göndermek için uğraşmayın. Matbuu dilekçe örneği de SGK Müdürlüklerinde bulunacaktır.

Kaç Taksitle Ödeme yapabileceğim ?

Toplamda 18 yada 36 ay taksitle ve iki ayda bir taksit ödemek şartı ile başvuruda bulunacaksınız. Normalde sizin 2,5 milyar prim borcu ödeeniz var ise, bu prim borçları üzerine gelen faizlerle 5.5 milyara çıkıyordu. Bu kanınla siz 3.6 milyar ödeyeceksiniz.

Başvuruda bulnudğumda haciz duracak mı ?

Bağlu bulunduğunuz SGK İl Müdürlük’lerine başvuruda bulunur bulunmaz haciz işlemleriniz durdurulacaktır.

 

” SGK.NET Özel yazısıdır, Konuya aktif link verilmek sureti ile kullanılabilir. “

 

 

Bir önceki yazımız olan Sgk hak sahipliği sorgulama başlıklı makalemizde Genel Sağlık Sigortası Hak Sahipliği, Müstehaklık Sorgulama ve T.C. Kimlik No Hak Sahipliği Kontrolü hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

bağkur affı yürürlüğe girdimi,ssk VE bağkur yapılandırmaya girdimi torba yasa
SGDP Prim affı için nasıl başvuru yapılacak ? makalesi Ana Sayfa, SSK kategorisinde yayınlanmaktadır.

“SGDP Prim affı için nasıl başvuru yapılacak ?” için 1 yorum

  1. İHSAN TAŞAN diyor ki:

    6 veya 7 aydır maaşımızdan KESİNTİ YAPILIYOR SGDP YAPILANDIRMIŞIZ AMA BU YAPILAN KESİNTİ BİZDEN GİDİYORMUŞ ANA PARADAN DÜŞMÜYORMUŞ MADEM ÖYLE MİLLET ENAYIMIDIR BEN Sİ

    ZE SORUYORUYORUM

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
2013 SGDP prim borcu affı
Çalışan emeklinin sgdp prim borcuna indirim geldi

2013 SGDP prim borcu affı bekleyenlere müjdeli bir haberimiz var. 19 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren yasaya göre, emekli olduktan...

Kapat