SGDP prim affı 2013

SGDP Prim affına nasıl başvuru yapılacak ? Sgdp prim affı çıktı mı ?

SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR 6385 nolu Kanun 10/1/2013 tarihinde kabul edilip 19 Ocak 2013 CUMARTESİ tarih 28533 sayılı Resmi Gazete de yayımlanmıştır.
Yayımlanan kanunda en dikkat çeken hususların başında Sosyal güvenlik destek prim borçlarının yapılandırılması ile ilgili hükümler gelmektedir.
Basında ve sanal medyada BAĞKUR’ a af çıktı bağkurluların borçları silinecek diye çıkan yoğun haberler üzerine ofislerimizde yoğun bir telefon trafiği ve aftan yararlanma talepleri oluştu. Oysa çıkan af 4/b kapsamında çalışan kişilerin prim borçlarını kapsamamaktadır.

Kanunda yer alan Sosyal güvenlik destek prim borçlarının yapılandırılması ile ilgili hükümler aşağıdaki gibidir.
6385 sayılı kanunda 13 üncü madde ile 5510 sayılı kanuna geçici 46 ıncı madde eklendi. Madde uyarınca, emekli olduktan sonra 4/b (Bağ-Kur) kapsamında çalışmasını devam ettiren veya çalışmaya başlayan, dolayısıyla sosyal güvenlik destek primi ödemesi gereken, ancak bu primleri ödemediği için durumu daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tespit edilen ve geriye dönük olarak adına birikmiş sosyal güvenlik destek primi borcu çıkarılan kişilerin, 31/1/2013 tarihi itibarıyla tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan sosyal güvenlik destek primi borçları ve ferîleri, ilgililerin 1/2/2013 tarihinden itibaren dört ay içinde başvuruda bulunmaları halinde, 6111 sayılı Kanunun ilgili maddelerine göre yapılandırılacak. Yani borç asıllarına ödeme süresinin bittiği tarihten itibaren hesaplanarak eklenmiş olan gecikme zammı ve cezası silinecek, bunun yerine TEFE/ÜFE (Toptan Eşya Fiyat Endeksi/Üretici Fiyat Endeksi) aylık değişim oranları esas alınarak borç yeniden hesaplanacak, bu şekilde özellikle eski tarihlere ait borç miktarları önemli ölçüde azalmış olacak, hesaplanan bu yeni tutarlara 36 aya kadar taksitlendirme yapılacak.

sgdp prim affi
Bilindiği üzere
Bağ-Kur’dan yaşlılık aylığı bağlandıktan sonra yeniden Bağ-Kur kapsamında çalışmaya başlayanların ilk defa Ekim 1999 tarihinden itibaren 1479 sayılı Bağ-Kur Kanunu’nda, 4447 ve 5073 sayılı Kanunlarla eklenen EK madde ile Bu Kanuna göre yaşlılık aylığı bağlananlardan, çalışmalarına devam edenlerin veya daha sonra çalışmaya başlayanların, sosyal yardım zammı dahil tahakkuk eden aylıklarından, çalışmalarının sona erdiği ay dahil % 10 oranında Sosyal Güvenlik Destek Primi kesileceği hükme bağlanmıştı. Bu % 10 oranı, 01.10.2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı Kanun’un geçici 14. maddesi ile kademeli olarak yükseltilmiş ve 2011 yılından itibaren % 15 olarak sabitlenmiştir.
2003 Eylül ayından itibaren de SSK, ve Emekli Sandığından yaşlılık ve malullük aylığı bağlandıktan sonra Bağ-Kur kapsamında çalışmaya başlayanlardan sosyal güvenlik destek primi olarak alınmaya başlanmıştır.
Ancak, aylık bağlandıktan sonra SSK kapsamında yeniden çalışmaya başlayanların destek primi bildirim ve ödeme yükümlüsü işverenleri iken Bağ-Kurluların bildirim ve ödeme yükümlüleri kendileri olduklarından Sosyal Güvenlik

Kurumunun bunları zamanında tespit etmesi mümkün olamamıştır.
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bağ-Kurluların bildirim yükümlülüğü vergi dairelerine verilerek bu şekilde çalışanların kısa sürede tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bunun sonucunda da SSK ve ES’ dan aylık bağlandıktan sonra ticari faaliyete başlayarak Bağ-Kur kapsamına giren emeklilerden 2003 yılından itibaren ödemeleri gereken primler 2008 yılından sonra tespit edilerek bu primler tahsil edilmeye başlanmıştır.
Bu durumda da bildirim yükümlülüğünün kendilerinde olduğunu bilmedikleri veya böyle bir prim ödemeleri gerektiğinden haberdar olmadıkları için kendilerini Bağ-Kur’a bildirmeyen emekliler, 2008 yılından sonra yüklü miktarda borçla karşı karşıya kalmışlardır. Her ne kadar 6111 sayılı Torba Kanunla, sosyal güvenlik destek primi borçları için yeniden yapılandırma imkanı getirilmiş ise de bir çok emeklinin ödeme gücünü aşan bu borçları taksitle de olsa ödeme imkanı bulunmadığından, bu borçlar emeklinin sırtında bir yük olarak kalmaya devam etmektedir.

Sosyal güvenlik Destek Pirimi kaldırılmalı mıdır?
Başka ülkelerin sosyal güvenlik sistemlerinde örneğine rastlanması mümkün olmayan, karşılığında herhangi bir yardım yapılmayan ve sistem desteklenmek isterken, emekliye yük getiren sosyal güvenlik destek primi uygulamasının kaldırılması gerekmektedir.
Kaldı ki ticari faaliyete devam eden bir emekli zaten açmış olduğu işyeri nedeniyle ekonomiye ve istihdama zaten katkıda bulunmaktadır. Bu kişilerden ayrıca sistemi desteklemek amacıyla prim almak hakkaniyet olgusu ile de bağdaşmamaktadır.

Kaynak: Malibilgi.net
SMMM BÜLENT ÇETİNKAYA
bulent@bulentcetinkaya.com.tr

Bir önceki yazımız olan Sgk hak sahipliği sorgulama başlıklı makalemizde Genel Sağlık Sigortası Hak Sahipliği, Müstehaklık Sorgulama ve T.C. Kimlik No Hak Sahipliği Kontrolü hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

ssk borcumu ne zaman yapilandirabilirim
SGDP prim affı 2013 makalesi Ana Sayfa, SSK kategorisinde yayınlanmaktadır.

“SGDP prim affı 2013” için 15 yorum

 1. mustafa binlik diyor ki:

  2000 ve 2001 yılları için sgdp çıkarılabilirmi, çıkarılsa buna azami ne kadar gecikme
  zammı uygulanır…Örneğin 1000 liralık borç 16000 lira olurmu… Cevap verirseniz çok
  sevinirim, iyi çalışmalar dileklerimle…

 2. ferit diyor ki:

  oy yok yola tamam…

 3. adile diyor ki:

  ben part time çalışıyorum eksik kalan sigorta günlerimi benim yatırmam gerekiyormuş bir yıldır nöyleymiş ve benim yeni haberim oldu şimdi gelen borcu ödemem gerekir mi? veya eşimin sigortasından yararlanabilmek için ne yapmalıyım.

 4. cengiz d diyor ki:

  Arkadaşlar aşağıda yazılan olayların aynısını ben ve babamda yaşadık devlet kendi ödediği maaştan kesintiyi yapmayıp şimdi 1650 tl lik prim borcuna 5.500 tl ceza cıkartıyor. Bence toplu halde hareket edilirse bunu engelleyebiliriz. İletişim için cengiz_drn@hotmail.com

 5. fırat diyor ki:

  merhabalar,2005 senesinde işsiz kaldım,ne yapalım dedik,dükkan açalım dedik,küçük ufak bir bakkal,dükkanı babamın üzerine aştım dükkanı,sırf vergiden muaf ya o bakımdan,2005 de açtımız dükkanı,işlerin iyi olmadıgından dolayı 2008 de kapattık. sene 2013 bu mart ayı ,içerisinde sgk dan bir kagıt gelir,6000tl borcunuz var,böyle olacagını bilsem babamın üzerine açmaz,kendi üzerime açardım.bunun mantıgı nerde,dükkan açarken zaten devlet soyuyor,kapatırken soyuyor,kapattıktan sonra,bir süre sonra yine soyuyor.sosyal destek priminin babama ne faydası var,zaten emekli,bu olsa olsa sosyal köstek primi olur.haydi havadan sen paraları al,ben yiyemedim,sen ye.bu 6000tl için bile babam zaten emekliler perişan,gülünç maaşları var,birde bu saçmalık için kredi çekecek,ben,Sosyal güvenlik destek priminin, çalışan emekliye hiçbir faydası yoktur. Destek primi çalışan emekliyi değil, Sosyal Güvenlik Kurumu’nu desteklemektedir.nerde bu adalet,adalet yok ki bu memlekette,çoluk çocuklarından bulsunlar,bunlar resmen başımıza kanımızın son damlasına kadar içmeye gelmiş,tabi bunların tuzu kuru,alın çoluk çocuk milyarları,cüzdanlarınızı şişirin siz,devletin kasasını boşaltın siz,suriyeli mültecilere yardım edin,nüfusunuza kaydedin,ceremesini alt tabaka çeksin.bir gün kurban oldugum allah,senide yıkar,düşmez jkalkmaz bir allah,burdan hakkımızı yiyen devlete hakkımızı sonuna kadar helal etmiyorum.kul hakkı yemeye devam etsinler…….

 6. makbule uzun diyor ki:

  ben part time çalışıyorum eksik kalan sigorta günlerimi benim yatırmam gerekiyormuş bir yıldır nöyleymiş ve benim yeni haberim oldu şimdi geln borcu ödemem gerekir mi veya babamın sigortasından yararlanabilmek için ne yapmalıyım.

 7. Ali Ergünay diyor ki:

  1999 yılı eylül ayında emekli oldum emekli aylığım yetmediği için 2002 yılında işyeri açtım SG dayanışma aidatı diye bir yasa çıkardılar kesilecek aidatın adı dayanışma aidatı yani
  a) devlet bana dayanıyor peki ben devlete dayanamıyorum benden aldığının karşılığı bana hiçbirşey vermiyor
  b)benim emekli maaşımdan gelir vergisi kesiliyor çalıştığım için kazancımdan hem KDV hemde gelir verisi vs kesiliyor dayanışma aidatımı Bürüt maaştan değil net maaşımdan kesiyor(yani iki defa vergilendiriyor)
  Yukarıda bahsettiğim durum yasal olabilir ama hiçbirzaman eşitlik ilkesine uygun olmadığı için hukuksal değildir anayasanın’da eşitlik ilkesine uygun değildir.
  Kaldıki bana geriye dönük dayanışma aidatı borcu (9400 TL) çıkarmasına rağmen kendisi 2000 yılından 2013 yılına kadar olan geriye dönük borçlarının üzerine yatıyor.
  Böyle hukuk devleti olmaz bu hakkı arayıp almayan bizlerde çağdaş vatandaş olamayız tüm emeklilerimizi SSK,Bağkur,ve Memur emeklileriimizi bu hukuksuzlukları ortadan kaldırmak için eamekli derneklerimiz aracılığı ile dayanışmaya davet ediyorum.
  Ali Ergünay 13/03/2013

 8. ali diyor ki:

  ben 2005 yılında işyeri açtım 2008 yılında kapattım bu dönem içerisinde bağkura ücret ödemedim ama sağlıktan da faydalanmadım. şuan 18000 lira borcum var ana para 11.500 gibi birşey ben bu borcu nasıl yapılandırabilirim. veya emekliliğime bu dönem yansımasa bu borç affolur mu?

 9. ramis diyor ki:

  vay bee büyük devlet milletini haciz ediyor büyük devlet olmanın geregi bu demekki bundan önceki hükümetlerin bulamadıgı göremedigi kaynagı bulmuşlar türkiyede yaşayan bütün insanlar yazık çok yazık

 10. MEHMET SAVAŞ diyor ki:

  Eşime 2008 de çiftci sigortasına kayıt yaptırdım. ödeyemedik hiç biz onu unutttuk gitti.eşim benden bakınıyodu 2012 de sağlık ocağında sen eşinden bakınamassın borçlu gözüküyosun demişler sgk na gittik .1800 borç çıkardılar ve tek seferde ödememizi istediler.yine ödeyemedik biz bu afdan yararlana bilirmiyiz.hiç ödeme yapmadık 2008 zi ayda 15 gün olarak sigortalı gözükmüş

 11. HAKAN diyor ki:

  af ile ilgili başvurular sosyal güvenlik merkezinemi yoksa bölge müdürlüğünemi başvurulacak

 12. Admin diyor ki:

  Selamlar Ali Kemal Bey,

  Kanun olarak çıktı sadece şehirsel bazda bölge müdürlüklerine bunun yazısının gitmesi gerekiyor. Pazartesi gününden itibaren yapılandırma yapabileceğinizi düşünüyoruz.

 13. ali.kemal diyor ki:

  Mrb iyi calismalar babamin sgdp borcu icin gecen hafta 170′i aradim kanun cikti bulundugunuz bolge mud. gidip yqpilandirma yapabilirsiniz denildi babam gitti ama henuz bize kagit gelmedi denilmis ne zaman illere dagitilar bilgilendirirseniz bizleri bu konuda sevinirim.

 14. Admin diyor ki:

  Haftaya pazartesiden itibaren sgkdan net bilgi alabileceksiniz
  Tamam

 15. tuğçe diyor ki:

  dedmin adına biz dükkan açmıştık.mükellef olan oydu.sgdp kesintisi oldu maaşından her ay 347 tl.sgkdan toplam borcunu sorduk 9.353 tl olduğunu söylediler asıl para3.500 tl fakat üzrine gecikme zammı binmiş 5.853 tl. 01.02.2013 tarihindede dedmin üzrinden dükkan kaydını sildirdik.gelen afla birlikte benim dedeme ne kadar borcum olur ondan ne kadarını kesmeye devam ederler.yada af bütün borçları siliyormu.dedemden aralık 2012 de ve ocak 2013 te kesinti yaptılar bunu dedeme tekrar öderler mi ? lütfen cevap yazarmısınz 2 aydır sgk yı su yolu ettim fakat hiç bşy öğrenemedim yardımcı olursanız çok memnun olurum

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Borçlanarak Emeklilik Şartları
Borçlanarak emeklilik şartları nelerdir ?

Merhabalar ben İsmail ŞAHİN, pirim olarak eksik günlerim var benim emekli olmak istiyorum ben 24 ay askerlik yaptım bu süreyi...

Kapat