Müjde Bağ-Kur’lunun borçları siliniyor !

2013 Bağ-Kur borçlarına af geldi mi ? Bağ-Kur borçlarına af ne zaman geliyor en son durum en son gelişmeler

Geçtiğimiz günlerde TBMM’de kabul edilerek Gül’e gönderilen Yeni Sosyal Güvenlik Yasası ile esnafın borçlarına yeniden bir yapılandırma kapısı aralanmıştı. Şimdi ise Bağ-Kur Prim borçlusuna da af geldi. Haberin detayı şu şekilde.

Yeni Sosyal Güvenlik Yasası ile esnafın borçlarına yeniden yapılandırma kapısı açılırken, Bağ-Kur prim borçlusuna da af geldi. Yasa ile 30 Nisan 2008′den önce 5 yıla kadar Bağ-Kur prim borcu olanların borçları otomatik olarak silinecek. Borçların silinmesi için başvuru zorunluluğu bulunmuyor. Uzmanlara göre, bugün prim borcu olan ancak bunu ödeyemeyenlerin sigortalılıklarını durdurmak suretiyle prim borçlarını sildirmelerinde bir engel bulunmuyor. Primlerini ödeyebilecek duruma geldiklerinde tekrar kuruma başvurarak, prim borcunu ödeyip silinen günlerini geri kazanmaları mümkün olabiliyor. Prim borcunu ödemeyip mal beyanında bulunmayan Bağ-Kur’lular, kimi zaman hapis cezası ile karşı karşıya kalabiliyordu. Yasayla bu tabloya son verilmiş oldu.

bagkur

YAPILANDIRMA İMKANI
Yasayla, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli aylığı aldığı halde, esnaf ve sanatkar olarak yeniden işyeri açan ve ödenmesi gereken primi ödemeyenlere de yapılandırma geldi. Bu durumda olan esnaf, 3 ay içinde başvurarak prim borcunu yapılandırabilecek. Yaklaşık 600 bin esnaf prim borçlarının yapılandırması uygulamasından yararlanacak.

Hazal ATEŞ

Kaynak:Takvim

Bir önceki yazımız olan Sgk hak sahipliği sorgulama başlıklı makalemizde Genel Sağlık Sigortası Hak Sahipliği, Müstehaklık Sorgulama ve T.C. Kimlik No Hak Sahipliği Kontrolü hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

bağkura af geldimi,BAĞKUR TARIM AFI GELDİMİ,bakura af geldimi 2014 mart,tarım bağkur yapılandırması,çiftçi bağkuruna af geldimi,çiftçi bakuruna af varmı,Sskpirim porcum var nasıl silinir,tarım bağ kurlusuna faiz affı yok,tarım bağkuruna af varmı,terk bağkur borcunu ödemezsem ne olur
Müjde Bağ-Kur’lunun borçları siliniyor ! makalesi Ana Sayfa, SSK kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Müjde Bağ-Kur’lunun borçları siliniyor !” için 35 yorum

 1. adil civilekoglu diyor ki:

  ben çiftçi bağkurdan sigortaya geçtim geçmeden önce bağkur borcumu kapatmışdım ama sistemden baktıgımda tekrar bagkura borçlu görünüyorum bu borç silinebilirmi ?

 2. ömer arslan diyor ki:

  1965 dgumluyum

 3. ömer arslan diyor ki:

  1999 yilında 2 sene almanyada sıkortalı calıstım 1995 yılında 2 ay iş yeri calıştırdım 2001 yı itibarı bagkurluyum bu güne kadar ödüyorum esnaf ne yapmam lazım ne zaman emeklı olabilirim slm

 4. ilyasbayar diyor ki:

  2000 ylında vergi mükelfefi olan birkişi nezaman emekli olur yalnız hic bagkura para ödenmedi borcum kompile kapatacam 1958 dogumluyum. borcum nekadar cıkar ve nezaman emekli olurum

 5. metin diyor ki:

  sgk yı aradım yapılandırmayla alakalı herhangi bir yapılandırma ve aftan bahsetmediler. bu işin aslı nedir.

 6. rıfat yıldız diyor ki:

  benm borcum var bagkura bu dogrumu sılınecekmı

 7. Admin diyor ki:

  Hale hazırda çıkan bir yasa yos sayın Pehlivanoğlu, Seçöm döneminde çıkacağını düşünüyoruz. Ama şu anda yok. Ancak borçlarınızı taksitlendirebilirsiniz.

 8. İsmail Pehlivanoğlu diyor ki:

  2003 ile 2007 arasında açmış olduğum iş yerinden dolayı 47 ay prim borcum var. Yukarıdaki habere göre çıkacak olan aftan yararlanır mıyım.

 9. kutbettin ilkaya diyor ki:

  ben 1996 yılında d.bakır emniyet müd. bönyesinde polis meslek yüksek okulunda teknisyenlik sınavını birincilikle aldım ve sağlık raporumuda teslim ettim sicil kaydı benim değil ama aile arşivini nazara alımnarak benim aldığım sınav yok saydılar ve hakkımın idasi için ne olur ve mağduriyetimin durumu ne olnacak acaba bilginin verilmesi bana yardımcı olmanızı istiyorum saygılarım .

 10. Sedat diyor ki:

  En büyük faizci devlet.Aylık %5 faiz nerede görülmüş.Adamın imkanı olsa zaten ödeyecek.Bu kadar faize el insaf diyorum.Böyle bir yasa olamaz

 11. Erdoğan Sırma diyor ki:

  merhaba bağkur ile ilgili bir sorum olacak .01/01/1985 tarihinde bağkur a giriş yaptım.12/10/1985 tarihinde kapanış yaptım.e-devlet borç sorgulamasında borcum yok görünüyordu.fakat 05/03/2013 tarihinde ssk lı olarak emeklilik istedim.bu aşamada 1993-1997 arası nakliyecilik yaptım .bağkur a giriş yapmadım.buna bağlı olarak bana bağkurdan borç çıktı .borcumun yeni yasaya göre silinemeyeceğini söylediler aftan faydalanıyormuyum bunu ögrenmek istiyorum.teşekkürler

 12. mehmet uygun diyor ki:

  0818593836 bağ-no ile 24.12.1996 8.11.1999 bağkur 01.01.2004 isteğe bağlı tarım ssk başlangıç 25.01.2010 25.12.2012 bağkur terk, halen tarım sigortasına devam etmekteyim şu anda bağkura borcum gözükmekte ne yaparım.

 13. erkan diyor ki:

  süleyman bey sitelerde bağkur affı geldi diye çıkan haberlere inanmayın 2013 yılında şuanki tarihe kadar her hangi bir af söz konusu olmadı faizleri ödemek mecburi taksitlendirmek istersenizde toplam miktarın %20 sini nakit olarak yatırıp en fazla 36 aya kadar taksit yaptırabilirsiniz

 14. belirtilmedi diyor ki:

  2010 da açılmış bir iş yerim vardı 1 sene 8 ay falıyet sürdü . ozaman zarfı içinde 1 yıl 8 ay borçlandım bağkur a şuan prim borçları ile birlikte 6200 tl borcum var . ben bunu ödemek istemiyorum suan 1 yıl 6 aydan beri sigortalı çalısanım . bu borcumdan nasıl kurtulabilirim.

 15. süleyman TALAY diyor ki:

  Bağkura 7000tl ana para borcum var faizi24000tl. fakat emeklilik hakkımı kazandım bu borcu ödeyemiyorum .faizleri silndimi,ana parayı ödeyince emekli olabiliyormuyum.sigorta başlangıç tarihim 1983.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
kidem
6 yıldır taşeron firmada çalışıyorum çıkarken tazminatım var mı ?

Merhabalar değerli Sgk.Net çalışanları sizden bir bilgi istiyorum. Ben Mustafa Mete, yaklaşık olarak 6 yıldır özel bir firmada ( taşeron...

Kapat