Memurların Mesai Saati Değişiyor

Kış saati uygulamasında yeni tarih belli oldu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 1 Kasım 2015'te yapılacak olan milletvekili seçimlerinde herhangi bir saat karışıklığının önlenebilmesi amacıyla yeni bir düzenlemeye gitti. Bakanlık seçim güvenliği için 25 Ekim tarihini 8 Kasım tarihine erteledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, yaz Yaz saati uygulamasının sona ereceği tarih, 25 Ekim'den 8 Kasım'a ertelendi.

Seçim güvenliği için alınan kararla birlikte 1 Kasım seçimlerine ülke yaz saatiyle gidecek. Bakanlığın kararı Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Başbakanlık'a gönderildi.

BİR SAAT GERİ ALINACAK

Bakanlar Kurulu kararıyla yaz saati uygulaması kapsamında gün ışığından daha fazla yararlanmak ve elektrik tasarrufu için saatler 29 Mart'ta 03.00'ten itibaren 1 saat ileri alınmıştı. Bu karara göre, 25 Ekim'de yaz saati uygulamasının sona ermesi ve saatlerin 04.00'ten itibaren 1 saat geri alınması gerekiyordu.

Yapılan yeni düzenleme doğrultusunda, bu yıl yaz saati uygulaması 1 Kasım'da yapılacak genel seçimler nedeniyle 8 Kasım'da sona erecek ve saatler 04.00'ten 03.00'e alınacak.

YAZ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Yaz saati uygulaması, gün ışığından daha fazla yararlanabilmek amacıyla, saatlerin belirli bir miktarda değiştirilmesidir. Genellikle bu uygulama, ilkbahar başlangıcında saatin bir saat ileri sonbaharda ise bir saat geri alınmasıdır. Uygulama ilk defa 1895'te Yeni Zelandalı bir bilim insanı tarafından önerildi ve bu ülkede uygulanmaya başladı. Yeni Zelanda'da başlayan uygulama zamanla birçok ülke tarafından benimsenerek kullanılmaya başladı.

2015-09-30


Yorum Gönder

Etiketleri :