Kıdem tazminatında son durum son haberler 31.05.2012

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan kıdem tazimanıtının bundan böyle toplu ödenen bir rakam olmaktan çıkacağını ve yeni sistemin bireysel emeklilik sistemi(BES) üzerinden yürüyeceğini söyledi.

Bankalar Birliği’nin genel kuruluna katılan Bakan Babacan, iş dünyasının büyük tepki gösterdiğıi TTK mevcut haliyle büyük sakıncalar yaratabileceğini belirterek, gerekli değişiklikler yetişmezse ötelenebileceğini bildirdi.

Babacan’dan iki önemli açıklama

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yeni Türk Ticaret Kanunu’nun mevcut haliyle 1 Temmuz’da yürürlüğe girmemesi gerektiğine dikkati çekerek, ”Çünkü öyle maddeler var ki uygulaması ticaret hayatında çok önemli sıkıntıları beraberinde getirebilir” dedi.

Babacan, Türkiye Bankalar Birliği’nin 55. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, bireysel emeklilikle ilgili düzenlemenin geçen salı günü Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildiğini, bunun Genel Kurul gündeminde olduğunu, sigortacılıkla ilgili yeni uygulamalar başlatacaklarını hatırlattı.

Mevduatta uzun vadeyi teşvikle ilgili yasal düzenlemenin muhtemelen bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşüleceğini ifade eden Babacan, böylelikle hükümetin, kısa vadeli mevduat ile uzun vadeli mevduat arasında stopajı farklılaştırabilecek yasal zemini oluşturacağını söyledi.

İşgücü piyasası reformlarının da önemli olacağını vurgulayan Babacan, bu reformların içinde özellikle kıdem tazminatının artık toplu ödenen bir rakam olmaktan çıkacağını anımsatarak, şöyle konuştu: ”Bir kıdem tazminatı fonu oluşturulacak. Fon içinde herkesin kendi hesabı ayrı ayrı tutulacak. Tüm çalışanların kendi şahsı adına açılmış bir hesapta kıdem tazminatı birikecek. Bunun tasarruf oranlarına faydası olacaktır. Şu anda işverenin bilançosunda işverenin bir yükümlülüğü olarak birikiyor. Hatta bilançosunda kimi gösteriyor, kimi göstermiyor. Orada kalıyor. Ama bu çalışanın bir hakkı olarak hesabına yatırıldığında, büyük ihtimalle bireysel emeklilik sistemi üzerinden çalışacak, tasarruf oranlarının artmasında faydalı olacak diye düşünüyoruz.”

-Tahkim Merkezi ve ihtisas mahkemeleri-

Yargı reformunun da son derece önemli olduğunun altını çizen Babacan, İstanbul Tahkim Merkezi ile ilgili düzenlemeyi TBMM’ye gönderdiklerini, bu sayede tüm ticari uyuşmazlıkların önlenmesiyle ilgili bir sistem getirileceğini, ayrıca finans alanında ihtisas mahkemeleri kuracaklarını hatırlattı.

Başbakan Yardımcısı Babacan, İstanbul’un uluslararası bir finans merkezi olmasında ihtisas mahkemelerinin çok önemli fonksiyon üsteleneceğini belirterek, ”Kendi kolluk gücü olan, kendi yaptırım mekanizmaları olan, finans sektörünün tüm hassasiyetlerini bilen, konuyu derinlemesine anlayan, böylece hızlı, güvenilir ve tutarlı kararlar üreten mahkemeler… Varmak istediğimiz nokta bu” diye konuştu.

-Yeni Türk Ticaret Kanunu-

Yeni Türk Ticaret Kanunu’na da değinen Babacan, maddelerdeki değişikliklerin tamamlanması halinde 1 Temmuz’da yürürlüğe gireceğini anımsattı.

Kanunda en az 40-50 maddede değişiklik olacak gibi göründüğüne dikkati çeken Babacan, şöyle devam etti: ”Burada uygulama, Türk ticaret hayatının önünü açmak önemli. Bir anlamda uluslararası standartlarda güvenilen bir şirketler hukukunun oluşması gerekiyor. Eğer kurumlar arasındaki mutabakatı sağlayabilirsek, bu çalışmayı tamamlayabilirsek değişiklik paketini, Meclis’e gönderip, düzenlemeleri yapıp 1 Temmuz’dan itibaren değişikliklerle beraber yürürlüğe girmesini istiyoruz. Ama Kanun, mevcut haliyle 1 Temmuz’da yürürlüğe girmemeli diye düşünüyoruz. Çok ciddi sakıncaları beraberinde getiriyor. Çünkü öyle maddeler var ki uygulaması ticaret hayatında çok önemli sıkıntıları beraberinde getirebilir.”

Bir önceki yazımız olan Sgk hak sahipliği sorgulama başlıklı makalemizde Genel Sağlık Sigortası Hak Sahipliği, Müstehaklık Sorgulama ve T.C. Kimlik No Hak Sahipliği Kontrolü hakkında bilgiler verilmektedir.


Kıdem tazminatında son durum son haberler 31.05.2012 makalesi Ana Sayfa, SSK kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Kıdem tazminatında son durum son haberler 31.05.2012” için 31 yorum

 1. kayhan diyor ki:

  temmuz dediler temmuz geldi geçti herkes bekliyor .sorularımıza aklımızın karışıklığına hiç bir cevap alamıyoruz .bari bu siteyi yapanlar bilgi versinki herkesin merakı gieçsin . kazanılmış haklar ne olacak nasıl verilecek .ve nezaman verilmeye başlanacak.hatta verilecekmi

 2. ahmet diyor ki:

  kesin sonuç ne zaman belli olacak

 3. sefa diyor ki:

  kıdem tazmınatlarının kalkacagı son gunlerde sıkca kullanılıyor devlet ısı gucu bıraktıda garıbanın uc bes kurusunamı gozunu dıktı merak edıyorum bazı boynu kalın ınsanların paralarımı azaldıda bu tur seyler soylenıyor bırazcık allahtan korkun bırazcık

 4. beyhan diyor ki:

  selamlar kimse kusura bakmasın biz millet olarak böyle gittikce içci çalışanların yüzü gülmedi gülmeyecekde her gelen parti kendini düşünüyor yiyor içiyor öbür dünyada hesaplaşmak üzere armızdan ayrılıyorlar ama şuçlu kim tabiki bizleriz akp hükümeti işsize iş aşsıza aş sılığonıyla geldi birçoğumuzu sevindirmişti sözünde durmadılarsa haklarımıza göz diktilerse bizlere tek çare kaldı ya ALLAH ya bismillah der gelsin 2014 sandıkları deriz şimdi soruyorum ben 12 yıldan beri 1500 tl maaşla çalışıyorum 1100 tl ssk ya bildiriliyor şikayet etsem işten çıkarırlar denetimde yok mesai dini bayramlar ulusal bayramlar ödemiyorlar bu hesabı yasayı çıkaran devletmi yoksa ona bundan sonra oy verenlermi ödeyecek kimse kusura bakmasın bütün hatayı bizler bizlere yapıyoruzzzzzz..

 5. MURAT diyor ki:

  DEVLETİN BAKANLARI ÇALIŞAN İNSANLARLA DEĞİL YADA ONLARA VERİLMİŞ BİR TAKIM HAKLARI GERİ ALMAKLA UĞRAŞACAĞINA İSTİHDAM YARATSINLAR.İŞSİZLİĞİ ÇÖZSÜNLER.AMA ŞU BİR GERÇEK BEN BU DURU MU DÜŞÜNÜYORUM AMA 550 MİLLET VEKİLİ BU DURUMU DÜŞÜNEMİYOR.DISK VE TÜRK İŞ DAHA HANGİ HAKLARIMIZ YENECEK…..

 6. MURAT diyor ki:

  BİZ BU DÜNYADA AVRUPA STANDATLARINDA YAŞADIĞIMIZ İÇİN EMEKLİNİN MEMURUN HAKLARI YENDİĞİ GİBİ
  ŞİMDİDE İŞÇİNİN KIDEM TAZMİNATINA GÖZ DİKTİLER.KENDİLERİ ASKERİ ÜÇRETLE BİR GEÇİNSİNLER BAKALIM.YAPABİLİYORLAR MI.BU OLAY SADECE VE SADECE İŞ VERENE KOLAYLIK OLSUN.BU OYLAR NASIL ALINDIYSA GERİYE İADE ETMESİNİ BİLİRİZ…..

 7. necati diyor ki:

  tazmınat konusun da acıklama ben boyle işçı dusmanı gormedım işçıye somurtuyorlar işçıyı duşünen yok işçinin tazmınatın goz dıkmişler bu hukumet bunlar işçi duşmanı hep işverden yana işçinın hakları yıyorlar ve hp kendılerı duşünuyorlar bıdahakı secımlerde oylarımı vermeceyız okadar vatantaş hıç bırşy unutmaz saygılar iyı duşünun

 8. YUNUS diyor ki:

  HEPIMIZIN ANLTMAK ISTEDIGI SORULAR BELLI AMA NET CEVAP BULAMIYORUZ BURADA ILYAS KARDESIN SORDUGU SORUYLE HEM FIKIRIM. NET
  CEVABI NEREDEN ALABILIRIZ

 9. ali diyor ki:

  Sumdi yeni kanuna gore calisan ister 15 yili doldursun ister doldurmasin isden ciktiginda veya cikarildigin bu hak edis odenmeyecek bence burada rencide edilen calusan ilacakdir ha su olabilir is verenin hak edislerini odeyip ondan sonra devlete aktarimasi gerek diye dusunuyorum saygilarla.

 10. ALİ diyor ki:

  türkiyede herzaman devlet kendi çıkarını düşünür işçi hakkı hiçbir zaman gözetilemez kendi menfaati için yasa çıkarıyorlar. mademki fon hesabı çıkarıyorlar niye 10 yıl 15 yıl sonra hesaptan çekilebilecek bırakında vatandaş nezaman sıkıntıda nezaman canı isterse o zaman çeksinler. devletin fon hesabı değilki bu vatandaşın fon hesabı bana lazım olunca işime yaramayacak olan para günü geldiğinde belki bende ona yaranamayacağım. bunlarla uğraşacağına devlet vatandaşa en büyük iyiliği emeklilik yaşını düşürmekle çok büyük ve beğeni toplayacak iş yapmış olur.türkiye bence vatandaşın vergisiyle ayakta duruyor.avrupaya özeniyorlar herşeyi avrupaya göre yapıyorlar ama iş çalışma yasasına gelince türkiye şartları oluyor.araştırılsın tüm özel sektörler yıllık izin yok hafta tatili yok 12 saat çalışma hiç bir sosyal yaşantı yok sadece kınıyorum bu durumda çalıştığımız için varsa benim fonum ihtiyacım olduğunda kullanmak istiyorum 10-15 yıl sonra devletin istediği gibi değil TÜRKİYEDE ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞAN TÜM İŞÇİLER HER ZAMAN BÖYLE ŞARTLARDAMI ÇALIŞACAKLAR :?

 11. halil diyor ki:

  iş veren zaten bu tazminatları verse de en az 10a bölecek. çay şeker parası olup gidecek. işçiyi koruyan ne yasa nede kanun var bu memlekette.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
2012 memur zammı oranı
2012 yılı memur zam oranı açıklandı ?

29.05.2012 bugün Memur zammı oranları açıklandı mı ?   11 üyeden oluşan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nda 2012 yılı memur ve...

Kapat