Kadınlarda erken emeklilik torba yasası son halini alıyor

Kadınlarda yeni erken emeklilik yasası, doğum borçlanması kapsamı genişliyor

Gezi parkı olayları biraz duruldu gibi, yaklaşık iki haftadır bu haberlerle yatıp kalkmaktan siz kadınlarımıza güzel haberler veremedik. Binlerce kişinin beklediği ( kadınların ) torba yasası yaklaşık olarak 500 bin kadınımıza erken emekliliğin yolunu aralıyor. Bununla ilgili köklü şekilde yapılan değişimlerde var Birazdan sizlere bu taslakta hazırlanan şeyleri tek tek yazacağız. Başbakan Erdoğan’ın onayından sonra tam olarak netlik kazanacak bu torba yasasından çıkacak olan bağzı konulara isterseniz birlikte bir göz atalım.

DOĞUM BORÇLANMASINDA KAPSAM DEĞİŞİYOR

Mevcut durumda sadece SSK’lı annelere tanınan doğum borçlanması, tarım SSK, Bağ-Kur veisteğe bağlı sigortalılara da tanınacak. İki doğumla sınırlı olan uygulamada borçlanılacak doğumsayısı üçe çıkarılırken sigorta başlangıcından önceki doğumların borçlandırılması da gündemde. Eğer bu şekilde yasalaşırsa yaklaşık 500 bin anneye erken emekliliğin yolu açılmış olacak.erken emeklilik kadin

DOĞUM İZNİNDE ARTIŞ

Şu an 16 hafta olan ücretli doğum iznine bir hafta ilave edilecek ve takip eden üç ayda da yarızamanlı çalışma hakkı tanınacak. İşveren bu sürede yarım ücret öderken diğer yarısını devlet karşılayacak. Bu üç ayın altı ay veya bir yıl olması da seçenekler arasında.

ÜÇÜNCÜ ÇOCUĞA 5000 LİRA ÖDEME

İkinci çocuk için 1000 lira, üçüncü çocuk için 5000 lira yardım yapılması planlanıyor. Bununmaliyeti yıllık 1,5 milyar lira olarak hesaplanıyor. Yardımlar geriye dönük değil, bundan sonraki doğumlar için verilecek.

ESNEK ÇALIŞMA

Çocuğun doğumundan ilkokula başlama zamanına kadar ebeveyne esnek çalışma imkanı verilecek. Böylece anne baba, ilk 5-6 yılda çocuklarına daha fazla zaman ayırabilecek. İşveren, bu konuda yaşadığı eleman sıkıntısını istihdam bürolarından geçici personel teminiyle çözecek.

KREŞLERE İLAVE TEŞVİK

Kreşlere ilave teşvikler verilecek ve işyerlerinde kreş açılması özendirilecek.

TÜP BEBEKTE DESTEK

Şu an iki denemeyle sınırlı olan ve çiftlerden %25-30 oranında katılım payı alınan tüp bebekuygulamasında kapsam genişliyor. Deneme sayısı üçe çıkarılırken çiftlerden alınacak katılımpayı %15′e çekiliyor.

NORMAL DOĞUMA TEŞVİK

Sezaryen yerine normal doğum teşvik edilecek. Normal doğumda SGK desteği artırılacak.

DOĞUM SONRASI İŞE DÖNÜŞ GARANTİSİ

Doğum sebebiyle ücretli-ücretsiz izne ayrılan annenin tekrar işe alınmasına dair İş Kanunu’ndadüzenleme yapılacak. Ayrıca devlet memuru annelerin aylıksız doğum izni süresince kademe-derece ilerlemesi yapılacak.

Kadınlarımız için ilgili erken emeklilik ve doğum borçlanması torba yasasını sitemiz sgk.net olarak takip edeceğiz. Bu hususta gelişmeleri sizlere anbe an sitemiz üzerinden bildireceğiz. SGK.NET

 

Bir önceki yazımız olan Sgk hak sahipliği sorgulama başlıklı makalemizde Genel Sağlık Sigortası Hak Sahipliği, Müstehaklık Sorgulama ve T.C. Kimlik No Hak Sahipliği Kontrolü hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

kadınlarda erken emeklilik yasası,kadınlarda yeni emeklilik yasası,qsssk emeklilik torba yasanin son durumu,torba yasasını icinde emeklilik yasası cıktımı kadınların,erken emeklilik torba yasası son ssk,torba yasası çocuk sayısı,turba yasasından 3 çocuk doğum borçlanması çıktımı,2014torba yasasında kadınlarlaılgılı,sgk ssk kadınların emeklilik yasa torbası,torba yasası cıktımı dogum borclanması varmı
Kadınlarda erken emeklilik torba yasası son halini alıyor makalesi Ana Sayfa, SSK kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Kadınlarda erken emeklilik torba yasası son halini alıyor” için 2 yorum

  1. şahinder diyor ki:

    ssk lı kadınlar için doğum borçlanması kaç prim günü ve kaç tl tutarındadır

  2. esra diyor ki:

    tamam anladık bu kadarını da kaç aydır aşırıp pişirip aynı haber …hamile değildim bu haber çıktı.eylülde doğum yapacağım daha aynı tas aynı hamam.yapılacak yapılacak.yapın bir an evvelde bizde faydalanalım.şimdi ben faydalanamayacakmıyım.3 çocuk 5000 tl den ,rapordan vs den.meclis ekimde açılacak ben eylülde doğuracağım….tam da 3.çocuğa hamile bir ssk lıyım..öldük beklemekten….

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
zam
2013 Temmuz memur emekliler ne kadar zam alacak ?

2013 Temmuz ayı memur ve emeklilik zam haberleri, en son gelişmeler, son haberler en son durum hakkında bilgiler Temmuz ayında...

Kapat