Kadınlar “Her çocuğunuz için 2 yıl erken emekli olacaksınız “

Kadınların yeni doğum borçlanması 2013 – Sigortası olmayan kadına doğum borçlanması geliyor.

Mevcutta olan eski doğum borçlanması kanununda ; doğumdan önce sigortası olan bir kadın her bir çocuğu için 2 yıl doğum borçlanması yapabiliyor, maksimum 2 çocuğu için bunu gerçekleştirebiliyordu. Sitemiz üzerinden sizlere Maliye Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yeni doğum yasası ile ilgili çalışmalar yaptığını daha önceden duyurmuştuk. Hazırlanan bu tasarıya göre bundan böyle atık doğum borçlanması için sigortalılık durumu söz konusu olmayacak. Yani siz kadınların ister sigortası olsun isterse olmasın doğum borçlanması yapabileceksiniz ve sınır 8 tane çocuğa kadar gidiyor.

kadının emekliliği

Peki nasıl olacak bu iş tam anlamadım ?

Sizin hiç bir şekilde sigortanız yok diyelim ve siz 8 çocuğa sahipsiniz. İşte yeni yapılacak olanbu çocuk teşviki tasarısı ile siz isterseniz 8 çocuğunuz için 56.7 BİN TL ödediğiniz andan itibaren 60 yaşınızda emekli olabileceksiniz. Yani 8 çocuğu olan bir kadın her çocuğu için ikişer yıl doğum borçlanması yapabilecek. Bu durumda hiç bir şekilde Sosyal güvencesi bulunmayan bir kadının 15 yıl prim ödemesi ve 60 yaşında olması gerekiyor.

Hiç bir şekilde sigortası olmayan bir kadın eğer bir çocuğa sahip ise bu bir yılı emekliliğinden saydırmak ister ise 3 bin 780 lira para ödeyecek eğer iki çocuk var ise ve emekliliğine 3 yıl var sa bu seferde 11.350 tl gibi bir para ödeyerek emekli olabilecek. Emekli olmak isteyen bir kadın her çocuk için ödediği bir yıl için, bir yıl daha erken emekli olabilecek.

 

 

Bir önceki yazımız olan Bankada unutulan paraları sorgulama başlıklı makalemizde bankada param kaldı mı, bankada param kaldımı sorgulama ve bankada param var mı hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

2 çocuk erken emeklilik,3 çocuk doğum borçlanması için kaç lira yatacak,kadınlarda çocuk borçlanması taksitle ödeniyormu,kadinlar erken emeklilik,kadınlar çocuk parası borçlanması ne kadar,hamileliktesaydırma emeklilik,erken emeklilik iki çocuğu,emeklilikte uc cocuk icin ne kadar para yatıyor,emeklilikte cocuk saydirma,emeklilik icin cocuklari nasil saydirabiliriz
Kadınlar “Her çocuğunuz için 2 yıl erken emekli olacaksınız “ makalesi Ana Sayfa ve Dul Yetim ve SSK kategorilerinde yayınlanmaktadır.

“Kadınlar “Her çocuğunuz için 2 yıl erken emekli olacaksınız “” için 8 yorum

 1. SAADET AYDIN diyor ki:

  06.07.1979 DOĞUMLUYUM.SGK GİRİŞ TARİHİM 01.01.2003 215 GÜN PİRİMİM VAR.EVLENDİM VE ŞİMDİ 4 TANE ÇOCUĞUM VAR.(4.TÜPLER BAĞLI İKEN OLUŞAN BİR GEBELİK.24 OCAK 2014 1 YAŞINDA OLACAK.ERKEN BİR ŞEKİLDE EMEKLİ OLABİLMEM İÇİN NELER YAPABİLİRİM.DETAYLI BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.TEŞEKKÜREDERİM.

 2. adalet cosar diyor ki:

  1992 başadım çalışmaya şu anda 2 cocugum var çalışmaktayım ne zaman emekli ola bilirim

 3. pelin diyor ki:

  Merhaba ;
  2003 Mayıs ayından beri sigortalıyım. Erken emeklilikten yararlanabilemk icin 15 yıl once ssk mın baslamıs olması ve 10 yıl fiili sigortamın yatması şartı oldugunu biliyorumm..

  Calısma hayatım icinde 2 de cocuk dünyaya getirdim. bu iki cocuk icin 2′ser yıl saydırma yapıp ve bir yıl daha calısıp erken emeklilikten yararlanabilir miyim?

  Bu durumda hakettigim kıdem tazminatının yarısını mı alabiliyorum? kalan yarısına ne olacak? ne zaman alabilecegim?

  4 yıl icin SSK ‘ya ne kadar odeme yapmak gerekiyor..

  Birde ssk’m tavandan yatıyor. bu durumda bu sirkette ayrılacagım zaman 8 sene calısma hayatım oldugunu varsayarsak ne kadar tazminat alabilirim?

 4. Admin diyor ki:

  Merhabalar Merve Hanım,

  Henüz bu durum yasalaşmadı, Yasa yürürlüğe girdiğinde yine sitemiz üzerinden sizlere duyuru yapılacaktır.

  Sevgiler.

 5. merve diyor ki:

  biz 10 kardeşiz annem 43 yaşında 3 yıllık sigortası ödenmiş ne zaman emekli olur kac yıl borçlu kalacak?

 6. ZEHRA CANDOĞAN diyor ki:

  05.07.1967 DOĞUM 01.02.1981 TARİH SGK GİRİŞ.İKİ DOĞUM BORÇLANMASI BEDELİ 11.770 TL ÖDEMESİ PEŞİN YAPILDI MEVCUT GÜNLERE İLAVE EDİLDİ. TOPLAM 2547 GÜNÜM VAR.SGK GİRİŞ TARİHİNDE 18 YAŞIMI TAMAMLAMIYORUM.EMEKLİLİK İÇİN KAÇ GÜN TAMAMLAMAM GEREKİYOR. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER İYİ ÇALIŞMALAR DİLİYORUM…

 7. şükriye can diyor ki:

  hizmetimin dolmasına 3 yıl kaldı 2 çocugum var borçlanma yapmadan emekli olabilirmiyim

 8. Belgin Tekeoğlu diyor ki:

  Merhaba Ali Bey,
  Ben 1996 yılından beri kamuda çalışmaktayım. Çalışma hayatıma kamuda başladım. Çalışırken iki çocuk dünyaya getirdim. Emeklilik primim 2016 dolacak. Ssk ile ilgili hiç bir bağlantım yok. Doğum borçlanmasından yararlanabilir miyim? Teşekkür ederim.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Evinde İş Yapan Kadınların Sigortası
Evde çalışan kadınların sigortası ve emekliliğinde gelişmeler var !

Evde iş yapan kadınların sigortası ve emekliliği 2013 Şanlıurfalı kadınlar, yeni başlatılan çalışma ile aile ekonomisine destek olmak amacıyla ürettikleri...

Kapat