Erken emeklilik yasasında son gelişmeler

Bakan Faruk Çelik’in açıklamalarıyla Türkiye gündemine oturan Erken Emeklilik’in detayları belli olmaya başladı. Emeklilik için yaşa takılanlara bir müjde daha geldi Yaşı beklemeden daha düşük maaşla erken emekli olacakların sağlık giderlerini de SGK karşılayacak.

Emeklilik için prim günü ve yıl şartlarını tamamlayıp yaşı bekleyen 5 milyon kişi büyük bir heyecan içerisine girdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in talimatının ardından harekete geçen bürokratlar, bu kişilerin mağduriyetini gidermeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Üzerinde durulan en önemli formül, bu kişilerin daha düşük maaşla erken emekli olması. Bu şekilde daha düşük de olsa emekli maaşına kavuşacak olan kişiler, böylece sağlıktan da yararlanacak.

Erken Emeklilik 2013

Erken Emeklilik 2013

PRİM ÖDEMEYECEK 

Çünkü yaşı bekleyenlerin, çalışmıyorlarsa veya eşi ya da çocuğunun sağlık yardımından yararlanamıyorlarsa, gelir testi yaptırarak genel sağlık sigortası primi ödemesi gerekiyor. Bu kişiler, erken emekli olunca genel sağlık sigortası primi ödemesine gerek kalmadan, yeniden sağlık şemsiyesine kavuşacak. Sağlık giderleri, çalıştıkları dönemlerde olduğu gibi, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından karşılanacak. Kısaca emeklilerin faydalandığı tüm haklardan da yararlanabilecekler. Yaklaşık 5 milyon kişi, yapılan çalışmanın tamamlanarak hayata geçirilmesini bekliyor. Yaşı bekleyenlere daha düşük maaşlaerken emeklilik getirilmesi halinde, şartlarının nasıl olacağı merak ediliyor. Avrupa’daki örneklerde normal yaşından önce emekli olacaklara yüzde 10-20 arası iskonto ile maaş ödeniyor.

KADINLAR DA ERKEN EMEKLİLİK BEKLİYOR 

Çalışan kadınları çocukla barıştırmak ve kadın istihdamının teşvik edilmesi için de çalışmalar hızlandırıldı. Bakan Çelik, şu an 1 çocuk doğuran kadına 2, 2 çocuk doğurana da 4 yıl prim borçlanması hakkı bulunduğunu hatırlatarak, “2 çocuk, 3 çocuğa çıkabilir” demişti. (Takvim)

Bir önceki yazımız olan Sgk hak sahipliği sorgulama başlıklı makalemizde Genel Sağlık Sigortası Hak Sahipliği, Müstehaklık Sorgulama ve T.C. Kimlik No Hak Sahipliği Kontrolü hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

emeklilikte son gelişmeler,erken emeklilikte son gelişme,erken emeklilikte son gelişmerl
Erken emeklilik yasasında son gelişmeler makalesi Ana Sayfa, SSK kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Erken emeklilik yasasında son gelişmeler” için 3 yorum

  1. aliihsan acar diyor ki:

    bildiğimiz kadarı ile bu meselede fillandiya ve almanya örnekleri var.bu örneklerle bu mesele halledilir. adaletli olmak gerekiyorsa tamam bizlerde sıcak bakarız. fillandiya da böyle bir durum olmuş. hükümet % 20 sini 4 yıllık kessin. fakat 4 yıl bizden bu % 20 misini kestiğinde 4 yıl sonrada fillandiya örneğinde olduğu gibi normal şartlardaki ücreti ile emeklisine devam ettirirsin. adaletli olmak gerekiyorsa mesele bu. devlet bizlere bu güzelliği yapacaksa bizlerde bu şartlarda bu konuya zaten olumsuz bakamayız. fakat bana kalırsa bu meseleye başbakan el atmalı vallahi bazen siyasetmi yoksa akılsızlıkmı diye düşünüyorum. böyle bir kopmuşluk olabilir mi ? 3 bakan konuşuyor kimsenin dediği diğerini tutmuyor.arkadaş bu kadar önemli bir mesele için deden bir araya gelmiyorsunuz, demekki bence hiçbir bakanın sözü başbakanın karşısında hiçbir önemi yok.bence mağdur kardeşlerim bizler başbakanın ağzından çıkacak kelimeyi bekleyelim. bakanlara kalırsak bizler her gün sosyal medyalarda yazar dururuz.

  2. Ahmet Güneş diyor ki:

    İYİ GÜNLER BEN 01.10.1990 İŞE GİRİŞ TARİHLİ GÖRÜNÜYORUM FAKAT PRİMİM 1995 AĞUSTOS AYINDA BAŞLADI 1990 YILINDAKİ BAŞLANGICIM OKUL DA STAJERKEN ALMIŞ OLDUĞUM NUMARAYA BAĞLI BUNA İSTİNADEN BENİM EMEKLİ YAŞIM NE OLUR İLK İŞE GİRİŞ Mİ YOKSA PRİME BAŞLADIĞIM GÜNMÜ BAŞLAR.AYRICA BEN 16.02.1974 DOĞUMLU VE 5999 PRİM GÜNÜM VAR.EĞER 1995 AĞUSTOS AYI BAZ ALINIRSA BEN 1994 ŞUBAT TA ASKERE GİTTİM OZAMANA BAĞLI KENDİM BORÇLANMA YAPABİLİRMİYİM VE DUYDUĞUM KADARIYLADA ESKİDEN ASKERLİ,ĞİN TAMAMINI YATIRMAK GEREKİYORDU ŞİMDİ 30 GÜN YATIRILABİLİYORMUŞ HANGİSİ BENİM İÇİN UYGUN CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM TEŞEKKÜRLER..İYİ ÇALIŞMALAR.

  3. güldan kaplan diyor ki:

    1989 dan beri sigortalıyım 6700 iş günüm var erken emekliliğe hak kazanmak için ne gerekli ve emeklilik yaşımda farlı çıkıyor 1.3.1973 dogumluyum

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
657 sayili kanun
657 Sayılı devlet memurları kanunundaki değişiklikler

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda öngörülen değişiklikler gündemdeki yerini koruyor. Sendika temsilcileriyle bir araya gelen Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı...

Kapat