Engelli Bakım Sigortası Ne Zaman Çıkacak haberi

2012 Engelli bakım sigortası ne zaman çıkıyor çıkacak ? Engelli bakım sigortası haberleri ve şartları nelerdir ?

Engelliler için devlet tarafından bakım sigortası hazırlığı yapılıyor sevgili SGK.NET kullanıcıları, Bu bakım haberleri zaman gazetesinde yayınlanmıştı. Bilgi açısından sizler için paylaşıyoruz.

Özürlüler İdaresi Başkanlığı 2011-2013 bakım hizmetleri stratejisi ve eylem planında, engellilere yönelik bakım sigortası hazırlığı yapılıyor.

Özürlüler İdaresi Başkanlığınca hazırlanan 2011-2013 Bakım Hizmetleri Stratejisi ve Eylem Planı’nda düzenlenmesi planlanan sigortayla, engellilerin bakım hizmetlerinin sürekliliği sağlanacak.

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan Özürlüler İdaresi Başkanı Bekir Köksal, 2011-2013 yılları kapsamında hazırlanan ”Bakım Hizmetleri Stratejisi ve Eylem Planı”nıyla engellilere yönelik bakım hizmetleriyle ilgili önemli düzenlemeler yaptıklarını bildirdi.

Plan hazırlanırken evde bakım hizmetleri konusunda uluslararası normları incelediklerini anlatan Köksal, Türkiye’nin yapısına en uygun hizmet planlaması yaparak bakım hizmetlerinin yeniden yapılandırıldığını kaydetti.

RUH SAĞLIĞI BOZULANLARA REHABİLİTASYON MERKEZİ

Eylem Planı çerçevesinde ruh sağlığı bozulan bireyler için rehabilitasyon ve bakım merkezleri açılacağını anlatan Köksal, kurumsal bakım standartlarının da yükseltileceğini söyledi. Köksal, özel bakım merkezlerinde kaliteli hizmet sunulması için söz konusu merkezlere yönelik denetimlerin de arttırılacağını dile getirdi.

MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığınca kabul edilen ”Bakıma muhtaç özürlü bireylere hizmet verecek bakım elemanı yetiştirme kurs programı”nın uluslararası standartlara uygun hale getirileceğini belirten Köksal, ayrıca bu programların yaygınlaştırılacağını söyledi.

Köksal, bakım hizmeti verecek personelin hizmet verimliliklerinin yükseltilmesi için psikolojik destek programları geliştirileceğini kaydederek, engelli birey bulunan ailelere bakım hizmeti konusunda verilen rehberlik, danışmanlık, rehabilitasyon, eğitim ve bilinçlendirme hizmetlerinin de yaygınlaştırılacağını vurguladı.

BAKIM SİGORTASI ÖMÜR BOYU DEVAM EDECEK

Bakım ve rehabilite edici destek teknolojilerinin uluslararası standartlara göre üretimlerinin yaygınlaştırılacağını dile getiren Köksal, bu planın en büyük getirisinin ise engellilerin hep beklediği ”bakım sigortası” konusunda olduğunu söyledi. Köksal, ”2011-2013 Bakım eylem planının en büyük getirisi, engellilerin hep beklediği, talep ettiği, dünyada uygulamaları olan bakım sigortası konusu. Bakım sigortası hemen gelmiyor tabi, bunun alt yapı çalışması yapılacak, finansman yöntemleri, devlete maliyeti… Bunlar hazırlanacak ama sonuçta bu bakım sigortasına, bütün engellileri kapsayan sisteme geçilecek” diye konuştu.

Bu sistemin bütün çalışanların ve işverenlerin primiyle finanse edileceğini ve finansman sorunu olmayacağını anlatan Köksal, özel kurumların engellilere verdiği hizmetin kalitesinin de artacağını dile getirdi.

Bakım sigortasının sürekli olacağını anlatan Köksal, bugün yarın bitme gibi bir şeyin söz konusu olmayacağını, sigortanın ömür boyu devam edeceğini kaydetti.

SAĞLIK RAPORU PEŞİNDE KOŞMA BİTECEK

Köksal, engelli sağlık raporlarına ilişkin bir otomasyon programı kurmayı amaçladıklarını bildirdi. ”Engelli sağlık raporu otomasyon programı”yla engellilerin rapor peşinde koşmasına gerek kalmayacağını ifade eden Köksal, programla, engelli olduğu tespit edilen kişi hakkında sisteme giriş yapılabileceğini, hatta hangi alanda iş yapabileceğinin de rapora eklenebileceğini söyledi. Köksal, ayrıca engellinin gittiği kurumdaki memurun rapor istemeyeceğini, TC kimlik numarasından işlemlerin yapılabileceğini dile getirdi.

Sistemle engellilerin hayatının kolaylaşacağını belirten Köksal, ”Otomasyon sistemi için çalışmalarımızda ihale aşamasındayız. Bu yıl içinde sistem mutlaka devreye girecek” dedi.

Bu sayede engelliler konusunda daha sağlıklı veriler toplanabileceğini vurgulayan Köksal, engellinin istemesi halinde yeni rapor alıp sisteme işlettirebileceğini de dile getirdi.

Sağlık raporuna ilişkin yayımlanan yönetmelikte ağır özürlü tanımının yapıldığını, yüzde 50 ve üzerinde olanlar için sağlık kurulu raporuna ”ağır özürlü” ibaresinin işlenebileceğini belirten Köksal, bu konuda eski yönetmelikte ortaya çıkan karmaşanın da önüne geçildiğini sözlerine ekledi

Zaman Gazetesi

Bir önceki yazımız olan Sgk hak sahipliği sorgulama başlıklı makalemizde Genel Sağlık Sigortası Hak Sahipliği, Müstehaklık Sorgulama ve T.C. Kimlik No Hak Sahipliği Kontrolü hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

engellı bakım sıgortası ne zaman cıkacak,engelli bakım sigortası nezaman çıkıyor,evde bakım sigortası başladımı,özürlü annelerin sigortaları ne zaman ödenmeye başlanacak
Engelli Bakım Sigortası Ne Zaman Çıkacak haberi makalesi Ana Sayfa, SSK kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Engelli Bakım Sigortası Ne Zaman Çıkacak haberi” için 1 yorum

  1. ömer ilhan diyor ki:

    size şöyle bir sorum olacak bakım sigortası tam olarak ne zaman çıkacak kaç lira olacak ve de 2022 maaşı kesilecekmi devammı edecek birde bakım sigortasını sadece engellimi alacak yoksa aileside alacakmı yüzde 40 özürlüler hem kendisi hem ailesi bakım sigortası alabilecekmi yoksa sadece kendisimi alabilecek bilgilendirirseniz sevinirim

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
yaşlı bakım sigortası
Yaşlı Bakım Sigortası Geliyor

Yaşlılara bakım sigortası ne zaman çıkıyor çıkacak başlayacak bakım sigortası haberleri son durum 2012 Hükümet gittikçe yaşlanan Türkiye nüfusu için...

Kapat