Emeklilikte yaşı bekleyenlere müjde 2013

2013 yılı içinde emeklilikte yaşa takılanların son durumu son gelişmeler en son güncel haberler

Hatırlarsanız internet siteleri üzerinden ” emeklilikte yaşa takılanlar “ ile ilgili Ali Tezel’inde aralarında bulunduğu ( sitemiz dahil ) bir çok haber yapmış ve bunun mümkün olacağını ifade etmiştik. Çalışma Bakanlığı bunun ile alakalı bir çalışmamız yok demişti geçtiğimiz günlerde. Şimdi yeni bir açıklama geldi. Emeklilikte yaşa takılanlara müjde niteliğinde bu haberin detayı şu şekilde devam ediyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı , 1999 yılından önce işe başlayanlardan prim gün sayısını doldurmasına rağmen kanunda öngörülen yaşı doldurmadığı için emekli olamayanlara yönelik çalışma başlattı. Buna göre yaş beklemeden biraz düşük maaşla emeklilik mümkün olacak.

yasa takilanlar

1999 yılında çıkarılan bir yasa ile çalışanların emekli olma şartları değiştirildi. Yasa ile 1999 yılından sonra işe girecek olanlar için, daha önce kadınlarda 38 olan emeklilik yaşı 58′e, erkeklerde 43 olan emeklilik yaşı da 60′a çıkarıldı. Aynı yasa ile SSK’ya tabi çalışanların emekliliği için gereken gün sayısı 7000′e çıkarıldı. Bu tarihten önce işe girenler için 1976 yılına kadar geriye dönük olarak ‘Kademeli Yaş ve Gün Şartı’ getirildi. 5510 sayılı yasayla 30 Nisan 2008′den itibaren işe girenler için ise 65 yaş şartı getirildi. Böylece kademeli yaş düzenlemesi kapsamında prim gün sayısını doldurmasına rağmen yaş şartını tamamlayamadığı için emekli olamayan milyonlarca kişi ortaya çıktı. Türkiye Gazetesi’nde yer alan habere göre ‘emeklilikte yaşa takılanlar’ bir araya gelip sıkıntılarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e anlattı.

Bu bilgiler ışığında bürokratlara çalışma yapma talimatı veren Çelik, sıkıntı hakkında şöyle konuştu: “1999 yılında 10 yıl çalışıp, ’10 yıl sonra ben emekli olacağım’ diye bekleyen vatandaşa diyelim ki 4 yıllık ilave bir süre geldi. Vatandaşlarımız, ‘bizim prim ve gün sayımız doldu’ diyor. Vatandaşımız, ‘Biz oyun oynarken kural değişti, bizim ne günahımız var’ diyor. Tabii ki bakıldığında haklı, kamu düzenleme yapabilir mi? Yapabilir. Ne yapılabilir, dünyadaki örnekleri nedir? Bir haksızlık var mı? Var. Kısmî emeklilik çerçevesinde değerlendirilebilir veya uzatılan süre dikkate alınarak maaş bağlanırken ona göre maaş bağlanılabilir. Tüm bu hesapları dikkate alarak, geleceğe dönük projeksiyonlar yaparak sistemi tahrip etmeden bir çözüm arayışı içerisindeyiz.” Çözümün ‘yaş beklemeden biraz düşük maaşla emeklilik’ şeklinde gerçekleşmesi halinde ilk etapta 500 bin kişinin emekli olması bekleniyor

Bir önceki yazımız olan Sgk hak sahipliği sorgulama başlıklı makalemizde Genel Sağlık Sigortası Hak Sahipliği, Müstehaklık Sorgulama ve T.C. Kimlik No Hak Sahipliği Kontrolü hakkında bilgiler verilmektedir.


Emeklilikte yaşı bekleyenlere müjde 2013 makalesi Ana Sayfa, SSK kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Emeklilikte yaşı bekleyenlere müjde 2013” için 9 yorum

 1. ben ismail baysal diyor ki:

  1993 yıl işe giriş tari. 6560 pirimim vr

  nezaman emekli olurum. yaş beklemeden
  emekli olurmuyum

 2. baran diyor ki:

  1998 işe girişim 1977 dogumluyum 1993 te 17 ay tutuklu c evi yattım toplam pirim günnüm 3700 yasa ya göre ne yapmam gerekir saygılar

 3. gülüstan güler diyor ki:

  ben 1959 doğumlu 1981yılında sigorta başlangıcıyaklaşı850 pirim günsayısı olan bayanım 54yaında
  olduğum icin iş bulamıyorum emekli olak için ne yapmalıyım saygılarımla

 4. Nurettin sonkaya diyor ki:

  Benim girişim 1998 Doğum tarihim 1977 az günüm kaldı ben buyasadan faydalanacakmıyım.Yoksa günü dolanları tekmi etkiliyor.cevabı bekliyorum .saygılarımla.

 5. abdulhadi diyor ki:

  sayın bakanım yaşa takılanlardanım yaşımı küçük yazdırmışlar kemik ölçömü istiyorum saygılar

 6. ibrahim kurnaz diyor ki:

  merhaba ben ibrahim kurnaz işe giriş tarihim 1982.10.01. d.t.15.04.1970. işe çırak olarak bs
  aşladım sıtajerlik falan değil.şu anda sgk da 1987.02.01 olarak gösteriyor. bu konu hakkında ne yabmam gerekiyor.bilgi verirseniz sevinirim saygılarımla.arz ederim

 7. Admin diyor ki:

  Merhabalar Esma Önder,

  İlgili yazı ile alakalı bağlı bulunduğunuz Sgk Müdürlüğüne gidiniz. Burası kişisel bir sitedir. Resmi kurum yada kuruluşlarla doğrudan yada dolaylı şekilde bağlantımız bulunmamaktadır.

  Saygılar.

 8. Meryem aygün diyor ki:

  Benim girişim 1995 dogum tarihi 1979 primlerim az kaldı ben bu yasadan faydalanacakmıyım

 9. esma önder diyor ki:

  ben esma önder. Bugün elime bir belgeniz geçti. İşlem 115180,vaka geliş no:30978 ve tarihiniz de 10/04/2013 yazıyor. Ayrıca Kurum 3-emekli sandığı yazıyor. Emekli bir öğretmenim.Doğum tarihimi de yanlış yazmışsınız. Benim birkaç yıldır herhangi bir başvurum yok. Kurumunuz da açıklaması olmayan bir not göndererek randevu istememi istiyor gibi.
  Lütfen daha açıklayıcı bir bilgi yazınız.
  saygılarımla.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Tc İle Sorgulamalar
Tc kimlik no ile yapılan sorgulamalar

Bundan yaklaşık bir 5 yıl geriye gittiğimizde, her işlem için ayrı ayrı kuyrukta beklediğinizi hatırlarsınız. Elektrik, doğalgaz, telefon faturaları... Her...

Kapat