Emekli promosyonu hakkında son haber son gelişmeler karara bağlandı

Kararda, SGK ile Ziraat Bankası arasında promosyon sözleşmesi bulunmadığı belirtilerek, Ziraat’in maaş ödediği her emekliye 200 TL promosyon ödemesi halinde, 988 milyon 112 bin TL ödeme yapması gerektiği vurgulanarak, bunun da bankanın yıllık kârının büyük miktarına denk geldiği ifade edildi.
Kararda, bankanın emekliler için yaptığı masraflar düşünüldüğünde, maaşların yatırılmasından kazanç elde etmediği de vurgulandı.
SSK’dan emekliye ayrılan Avukat Sedat Vural, bankaların kamu çalışanlarına, maaşlarının bankaya yatırılması karşılığında promosyon adı altında verilen ücretin emeklilere de ödenmesi için dava açtı. Ankara 10. Sulh Hukuk Mahkemesi, davanın idare mahkemesine açılması gerektiğini belirterek talebi reddetti.
Temyiz üzerine Yargıtay 3. Hukuk Dairesi kararı bozdu. Bunun üzerine yeniden dosyaya bakan 10. Sulh Hukuk Mahkemesi, ilgili kurumlardan savunma istedi.

Bu konuda genelge yok
Mahkeme, verdiği kararda, kamu çalışanlarına bankaların promosyon ödemesine yönelik Bakanlar Kurulu kararının bankadan maaş alan herkese otomatik olarak bu hakkın tanınması anlamına gelmediğini vurguladı. Kararda, SGK Başkanlığı ile Ziraat Bankası arasında promosyon ödemesi için bir sözleşme yapılması gerektiği vurgulanarak, böyle bir sözleşmenin olmadığı kaydedildi. Kararda, BDDK ve Başbakanlık genelgelerinin çalışanlarla ilgili olduğu, emeklilerle ilgili böyle bir genelge bulunmadığı da kaydedildi.

Bir önceki yazımız olan Sgk hak sahipliği sorgulama başlıklı makalemizde Genel Sağlık Sigortası Hak Sahipliği, Müstehaklık Sorgulama ve T.C. Kimlik No Hak Sahipliği Kontrolü hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

Bddk poromosyon kararı,ssk işçi emeklilerin banka prmosmanı son gelişmeleri
Emekli promosyonu hakkında son haber son gelişmeler karara bağlandı makalesi Ana Sayfa, SSK kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Emekli promosyonu hakkında son haber son gelişmeler karara bağlandı” için 1 yorum

  1. NEBİ ŞAHİN diyor ki:

    Emekli memurlara neden promosyon verilmemektedir. Bizlerin emekli maaşları en azından on onbeş gün bankada beklemektedir. Bizim bekleyin paralarımız beleş olarak kullanılıyor.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
ehaciz
Sgk E-Haciz uygulamasını başlatıyor

Sgk'ya borcunuz var ise lütfen bu haberi dikkatlice okuyunuz. Sosyal Güvenlik Kurumu, önümüzdeki yıl içinden itibaren tüm alacakları için otomatik...

Kapat