Emekli aylığımdan yapılan kesintileri nasıl sorgulayabilirim ?

Emekli aylığından yapılan kesintiler nasıl sorgulanır ? Bu işlem nasıl yapılır ?

Değerli SGK.NET sitesi misafirleri, eğer emekli aylığınızdan kesinti yapılmış ve elinize geçen ücretler düşük ise öncelikle adınıza kayıtlı bir işyerinin olup olmadığını kendi kendinize sormanız gerekiyor. Eğer adınıza bir işyeri çalıştırıyor iseniz, öncelikle bunun bildiriminin SGK‘ya yapılıp yapılmadığı önemlidir.

emekli kesinti

Eğer işyeri bildirimini siz SGK ‘ya vermemiş iseniz yada bildirmemişseniz emekli aylıklarınızın dörtte bir oranında geriye dönük olarak hacizli SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ diğer adı  ile SGDP kesintilerini görebilirsiniz. Bu durumu sorgulamak için mutlak suretle e-devlet şifrenizin olması gerekiyor.

E devlet şifrenizi aldıktan sonra turkiye.gov.tr adresine girip bilgilerinizle online olarak, bu kesintinin nevisini ve nedenini sorgulayabilirsiniz. Bu hususla alakalı sıkıntı yaşıyor iseniz, sorgulama yapmayı bilmiyorsanız lütfen bu konunun altından bize sorunuzu yöneltiniz.

SGK.NET

Bir önceki yazımız olan Sgk hak sahipliği sorgulama başlıklı makalemizde Genel Sağlık Sigortası Hak Sahipliği, Müstehaklık Sorgulama ve T.C. Kimlik No Hak Sahipliği Kontrolü hakkında bilgiler verilmektedir.

Emekli aylığımdan yapılan kesintileri nasıl sorgulayabilirim ? emekli maaşımdan yapılan kesintileri nasıl öğrenebilirim,emekli maaşımdan yapılan kesintiyi nasıl öğrenebilirim,emekli maaşım nereye kesiliyor,emekli aylığımdan yapılan kesintiler,maaşım nereye kesiliyor makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.


Emekli aylığımdan yapılan kesintileri nasıl sorgulayabilirim ? makalesi Ana Sayfa, SSK kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Emekli aylığımdan yapılan kesintileri nasıl sorgulayabilirim ?” için 30 yorum

 1. ahmet eren diyor ki:

  emekli maaşımdan 100 saglık kesintisi yapılmış bildigim kadarıyla aileden hiç kimse doktora çıkmamış ama kesinti yapılmış bizim adımıza kim doktora çıkmış olabilir saygılarımla

 2. sait akçıl diyor ki:

  31.12.2005 tarihde şirketim kapalı olduğu halde maaşımı kesintili olarak alıyorum dilekçemi verdim 10 seneir kesiliyor tic odasındanda kapalı biriken kesintilerimi ne zaman alırım

 3. Lokman Gündoğdu diyor ki:

  Emekli sandığı emeklisiyim.2015 Şubat ayında üç aylık maaşımı aldım.Bu maaşımdan yapılan kesintilerin miktarlarını ve nedenlerini öğrenmek istiyorum.Saygılarımla.

 4. Yusuf İNER diyor ki:

  sayın yetkili;3 aylık emekliyim.İşyerim var.Emekli aylığım 890 TL ye bağlandı.Bu ay hesabıma 620 TL yatırılmış.Bu kadar kesintinin neden yapıldığını nasıl öğrenebilirim.

 5. erhan saatçı diyor ki:

  sayın yetkili
  adler büro makineleri ltd şti’nin %5 hissedarıyım…şirketin imza yetkisi sahibi ortağımla olan anlaşmazlıklarım yüzünden kasım-2008’de şirketten ayrıldım ve ortaklıktan çıkmak için önce noter yoluyla ihtarname yolladım,cevap alamayınca da şirket fesih davası açtım.mahkeme süreci lehime sonlandı ancak ortağım temyiz yoluna gitti ve ikamet yerim Antalya olduğundan İstanbul.da görülmekte olan davaya oldukça uzak kaldım…eylül ayı emekli maaşımdan (1190 +47 TL) tam olarak 476 TL kesinti yapılmış olduğunu hayretle gördüm…söz konusu kesintinin cinsini ve mesnetini öğrenmek istiyorum…e-devlet şifremi unuttuğum için oradan bakamıyorum…ilginize şimdiden teşekkür ederim…Erhan Saatçı

 6. Hülya özkal diyor ki:

  Peki siz cevap verecekmisiniz sorularımıza Neticede tüm emekliler feryat etmekte zam isterken her ay eksik maaş zaten kredi borçlarımızda var elimize hiç para geçmiyor…

 7. Hülya özkal diyor ki:

  Eger haksız yere emekli aylığımdan kesinti yaptılarsa bunları nasıl geri alabilirim mahkememi açmak gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim..

 8. Hülya özkal diyor ki:

  Emekli maaşımı sürekli eksik alıyorum zam beklerken ir yığın kesintilere maruz kaldık dernek başkanlığı yaptığım 10 ay kadar dernek başkanı olmakta çalışmakmı hiç bir kazancım olmadı siortalı işci zaten vardı benim maaşımdan neden bukadar kesıntı var anlamadım yazık dğilmi bizlere..

 9. Nusret Çiçek diyor ki:

  Emekli sandığından ekliyim. Serbest çalışmam ve de iş yerimi sigortaya bildirmem halinde emekli aylığımdan resen mi kesilir, bildirime mi tabi?

 10. Metin YÜCE diyor ki:

  Son olarak 50 yaş üstü emekli işyeri sahiplerinin emekli maaşından kesinti yapılmayacağını duymuştum. Bu bilgi ne kadar doğru bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.