Eksik aylık alan emeklilerin paraları ödenecek

2012 yılı içinde Eksik maaş alan emekliler için SGK Başkanı Fatih Acar’dan açıklama geldi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ‘intibak düzenlemesi’ kapsamında 2000′den önce emekli olan yaklaşık 2,5 milyon dosyanın incelemesine devam edildiğini, bugüne kadar 1 milyon 700 bin emeklinin dosyasının manuel olarak tarandığını, çalışmaların ise Kasım sonuna kadar tamamlanmasının planlandığını söyledi.
Çalışmalar kapsamında, 2 bin 500 emekliye aylıklarının eksik, 3 bin 500 emekliye ise aylıklarının fazla ödendiğini ifade eden Acar, şöyle konuştu:
‘Aylıkları eksik ödenen 2 bin 500 emekliye, ödemelerini yapmaya başladık. Aylığı eksik yatırılanlardan ilk etapta işlemleri tamamlanan 826 emekliye toplam 2 milyon 455 bin lira fark ödenecek. Bunların bir kısmı Eylül aylıklarında farkları aldı. Diğerleri ise Ekim ayında eksik ödemeleri alacak. Tespit yapıldıkça ödemeye devam edeceğiz. Ödemelerin bekletilip sonra yapılması söz konusu değil. İşlemler normal olarak yapılıyor. Bu kapsamda şimdiye kadar yapılan eksik ödemeler incelendiğinde en düşük farkın 9,58 lira, en yüksek farkın da 21 bin 752 lira olduğu anlaşıldı.’

EMEKLİLEREYAPILAN FAZLA ÖDEMELER
Fazla ödeme yapılan emeklilerden, fazla ödeme tutarının geri alınması durumunda mağduriyet oluşacağı yönünde kamuoyunda genel bir kanı olduğunu dile getiren Acar, ‘Konuya yasal olarak bakarsak, bir emekliye 20 yıl boyunca fazla ödeme yapıldıysa bunun sadece 5 yılını geriye dönük olarak dikkate alıyoruz. Bu 5 yıllık döneme ilişkin fazla ödemeler faizsiz olarak alınıyor. Ayrıca emekli aylığının yüzde 25′inden fazla kesinti yapılmıyor’ diye konuştu.
Fazla ödeme yapılan emeklilerle ilgili borç gönderme ve kesinti işlemlerini durdurduklarına işaret eden Acar, bütün dosyaların incelemeleri tamamlanır tamamlanmaz konuyu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e ileteceklerini söyledi.
Acar, ‘Emekli aylıklarındaki fazla ödemeler konusu, Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek, nihai kararı Bakanlar Kurulu verecek’ dedi.
Konuya ilişkin yaptıkları çalışmaya göre, fazla ödeme yapılanlardan SGK’ya olan en az borç miktarının 80 lira, en yüksek borç miktarının ise 11 bin 900 lira olduğuna işaret eden Acar, emeklilere fazla ödenen tutarın kişi başına ortalama 5 bin lira olduğunu vurguladı.
Acar, ’3 bin 500 emekliye yapılan fazla ödeme tutarı, yaklaşık 17 milyon 500 bin lira. Öte yandan fazla ödemelerin geri alınması durumunda, söz konusu emeklilerin aylıklarında en az 1 lira, en fazla ise 118 lira düşüş yaşanacak’ değerlendirmesini yaptı.

Kaynak : TheLİRA

Bir önceki yazımız olan Sgk hak sahipliği sorgulama başlıklı makalemizde Genel Sağlık Sigortası Hak Sahipliği, Müstehaklık Sorgulama ve T.C. Kimlik No Hak Sahipliği Kontrolü hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

ssk emekli maaşım eksik aldım
Eksik aylık alan emeklilerin paraları ödenecek makalesi Ana Sayfa, SSK kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Eksik aylık alan emeklilerin paraları ödenecek” için 2 yorum

  1. Baki BEKRET (23773540696) diyor ki:

    İntibak yasasından şahsımıza ödeme yepılıp,yapılmıyacağını veya ne kadar ödeme yapılacağını ve 2013 yılı maaşımızı nasıl öğrenebileceğiz.Ya bankalar bildirmezse kimden öğreneceğiz.yapılan ödemeler gazetelerde,bankalarda veya cemiyetlerde yayınlanamazmı ?
    e-posta adresime bilgi verilmesini arz ederim.

  2. ali karagüllü diyor ki:

    2012 ikinci ayında emekli oldum ama 5600 gün iş güçüm var bana maaş baglandı 730 ytl alıyorum ben ssk emeklisiyim netemekli maaşım düşük bunu ögrenmek istiyorum ve kaç lira almalıyım

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
dosya masrafi
Kredi dosya masrafı geri alma işlemi

Kredi dosya masrafını nasıl geri alabiliriz bunun için bir dilekçe örneği var mı ? Kredi dosya masrafı geri alma Kredi...

Kapat