Binlerce Kişiye Ekstra Zam Geliyor

Emekli esnafın maaşından yapılan yüzde 10'luk destek primi kesintisinin kaldırılması için kollar sıvandı. Yapılan düzenleme ile çalışan emekliler ekstra zammına kavuşacak.

Hükümet, çalışan emeklilere ekstra zam için kolları sıvadı. 1 Kasım seçim beyannamesinde yer alan destek primi müjdesinin hayata geçirilmesi için hazırlıklara başlandı. Yapılacak düzenleme ile emekli olup esnaflık yapanların maaşından yapılan yüzde 10'luk Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi tamamen kaldırılacak. Bu müjdenin yaşama geçirilmesi için yasa tasarısı hazırlanıyor. Emekliye 100 lira zamma ilişkin düzenlemenin de aynı anda Meclis'e sunulacağı kaydediliyor.

550 BİN KİŞİ FAYDALANACAK

Hükümet, daha önce yaptığı yasal düzenleme ile emekli esnafın maaşından yapılan yapılan kesintiyi yüzde 15'ten yüzde 10'a indirmişti. Bu düzenleme Temmuz 2015 ödeme dönemi itibariyle yürürlüğe girmişti. Şimdi çıkarılacak yasayla yüzde 10'luk kesinti de bitecek. Böylece emekli esnaf, rutin zamlara ek olarak bir artışa daha kavuşacak. Maaştaki kesintinin kalkması suretiyle gelir artışı sağlanacak. Örneğin; maaşı bin lira olan çalışan emeklinin eline yüzde 10'luk kesintiyle 900 lira geçiyor. Emekli, kesintinin kalkmasıyla bin lira almaya başlayacak. Bu düzenlemeden yaklaşık 550 bin çalışan emeklinin yararlanacağı belirtiliyor.

 

2015-12-09


Yorum Gönder

Etiketleri :