3. Çocuğu doğurana devletten özel destek geliyor

Başbakan Erdoğan’ın her yerde dile getirdiği 3 çocuk yapın durumu ve meselesi hayata geçiriliyor. Yapılan habere göre 3. çocuk için devletin yaptığı daha doğrusu yapmayı planladığı kapsamlı katkı ile alakalı haberde şunlar yer almakta.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, çocuklu kadının iş hayatındaki durumu hakkında önemli açıklamalar yaptı.

İki bakanla görüşüp Başbakan Tayyip Erdoğan’ın neredeyse her konuşmasında ısrarla “Ailelerden üç çocuk istiyorum” talebinin perde arkasını öğrenme fırsatını yakaladık.

Bakanlar Nihat Ergün ile Fatma Şahin, önce kadın istihdamından başladılar, sonra da 3 çocuk meselesine geldiler.

Asıl hedefte 1- 2 çocukla yetinen yüksek tahsil yapmış ve varlıklı anne babaların bulunduğunu belirten Ergün ile Şahin, Başbakan’ın 3 çocuk çağrısının ileride sosyal politikalara dönüşeceğini söyledi.

İki bakan 3 çocuk yapanlara çoközel teşviklerin ve uygulamaların getirileceğini işaretini verdiler.

3 cocuk

Gelişmiş ülkelere bakılıyor

İki bakanın verdiği bilgiye göre, ailelerin 3 çocuk sahibi olması için anne ile çocuklara çok özel teşvikler hazırlanıyor.

Bugünkü uygulamada çocuklar için ayda verilen 100- 200’er liradan daha gerçekçi maliyetler çıkarılarak yeniden düzenlenecek.

Örneğin, 0-3 yaş arasındaki bebeklere ‘mama’ ve ‘kağıt bez’ desteğinin verilmesi gündemde. Gelişmiş ülkelerdeki tüm uygulamalar araştırılıyor.

İncelemeleri Maliye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik ileAile ve SosyalPolitikalar bakanlıkları koordineli biçimde yapılıyor. Bakan Ergün ile Şahin’in gündeminde ilk etapta kadın istihdamının artırılması var.

Buna paralel olarak çalışan kadının 3 çocuk doğurmak için hem ailede hem de çalıştığı kuruluşta elinin rahat olması gerekiyor.

Sendikalardan da destek alınacak

Nihat Ergün, sanayide çalışan kadınlar için 150 organize sanayi bölgesinde (OSB) 0-6 yaş çocuklara kreş açılmasının kriter haline getirildiğini, hedeflerinde annelerin bu kreşlere herhangi bir ücret ödememesi olduğunu söyledi.

Bakan Ergün ayrıca, büyük holdingler başta olmak üzere sanayi kuruluşlarının da hem anneye hem de çocuklarına kreş yanında özel destekler sağlanması için ilgili kanunda değişiklik yapacaklarını hatırlattı.

Başbakan neden 3 çocuk istiyor?

Bilindiği gibi Erdoğan’ın “3 çocuk” ısrarında, Türkiye’deki nüfus hızınıngider ek düşmesi etkili oluyor. Şu anda, dünyanınen genç nüfusa sahip ülkelerinden olan Türkiye, bu demografik fırsat penceresini 2020-2030’lara kadar değerlendir ebilecek. Ancak, yapılan çalışmalara göre Türkiye’nin şu anda 75 milyon civarında olan nüfusu 2030’lardan sonra hızla yaşlanacak.

Bunu değiştirmek için de var olan çoğalma katsayısının 2.1 olması gerekiyor. Yani her insan 2’nin üzerinde çocuk yapmalı ki genç nüfusu koruyabilelim.

DÖNÜM NOKTASINDAYIZ

Bakan Fatma Şahin, yeni uygulamalarla bir dönüm noktasında olduklarını söylüyor. Avrupa ülkelerinde çalışan kadınlarda yüzde 40’lara ulaşan “esnek çalışma” sisteminin tüm güvenceleriyle Türkiye’de de uygulanması için çalıştıklarını kaydederken, şu anda doğum öncesi 8, doğum sonrası da 8 hafta olan izin süresini, doğum sonrasında işverene yük getirmeden 16 haftaya çıkarmayı planladıklarını belirtti ve “Çocuklarla ilgili araştırmalarımızda özellikle 0-3 yaş arasında çok ciddi destekler verildiğini gördük.

ABD’de sadece devlet değil, özel sektör de devrede. AB ülkelerinde ise adalet ve hukukun üstünlüğü kurallarıyla anne ve çocuk destekleniyor. Biz kendimodelimizi oluşturacağız” diye konuştu.

DOĞUM İZNİ 16 HAFTA

İşte verilecek destekler:

*Anneye doğum sonrası 16 haftalık izin.

* 0-3 yaş bebeklere mama ve bez katkısı.

* Anneye güvenceli esnek çalışma sistemi.

* OSB’lerde ücretsiz kreş.

* Çocuk parasında aylık nakit artış

Bir önceki yazımız olan Sgk hak sahipliği sorgulama başlıklı makalemizde Genel Sağlık Sigortası Hak Sahipliği, Müstehaklık Sorgulama ve T.C. Kimlik No Hak Sahipliği Kontrolü hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

üç çocuk sahibi çalışan anneler maaşda vergi dilimine giriyormu,2014 üçüncü çocuğu doğuran annelerin hakları,üç çocuğu olana maaş,tayyip 3 cocuga verilen ücret,ssk lı 3 çocuk okula gidene yardım,recep tayyip erdoğan 3 çocuk doğurana maaş veriyormu,ozurlu cocugun devletten faydalana bılcegı seyler,3cocuk olana yardim için sartlar neler,3 çocuklu aileye maaş bağlanıyormu,3 çocuklu ailelere devlet yardımı 2014
3. Çocuğu doğurana devletten özel destek geliyor makalesi Ana Sayfa ve Dul Yetim ve SSK kategorilerinde yayınlanmaktadır.

“3. Çocuğu doğurana devletten özel destek geliyor” için 11 yorum

 1. tugba diyor ki:

  3 çocuğum var ve çok az maaş alıyor eşim. lütfen maddi desteğe çok ihtiyacımız var kiracıyız ve eşimin aldığı maaşla geçinemiyoruz. nezaman 3 çocuklu aileye yardım projesi yürürlüğe giricek sabırsızlıkla bekliyoruz :((

 2. emine diyor ki:

  sgk lı olana yamurlu günde su bile vermiyorlar yalan dan kendinizi yormayın

 3. akın afşar diyor ki:

  bizde başbakanı dinledik peş peşe 3 çocuk yaptık. bırak çocuk parasını bezin 1 adetini bile görmedik. üstelik amir memurda değiliz işsiz sayılırız.zaten ne varsa sırtını devlete dayayan kişilere var. bu vaatler hep sözdemi yada kendimiz belli kurumları aşındırmamızmı gerekiyor bir parça yardım almak için.madem verilmiş söz varsa milleti yormadan siz verin yardımı

 4. aysegul saka diyor ki:

  3 cocugum var basbakan bangır bangır bagırıyor 3 cocuklulara devletten destek dıeeeeee hanı 1 kurus bıle vermedı yalancı

 5. arzu can diyor ki:

  ev hanımıyım üç çocuğum var üçüncü çocuğum kasım 2012 doğumlu bu yardımdan faydalana biliyormuyuz?

 6. Ben Boyacı Ergin Zengin diyor ki:

  Ben sezonluk calısıyorum 3 cocugum var Hersey nasip kısmet ama alaccagımız varsa alırız yoksa da hayırlısı deriz… Fakat biz insanlar Basımızdaki DEVLETİMİZİN halkı ve vatandası icin cıkarmıs oldugu yardım ve hizmetlere Herzaman bir yorum getiriyoruz itici olmak üzere DEVLET yapmıyor vermiyor diyoruz fakat öyle degil daha ne yapsınlar Tek diyecegim yigiti öldüreceksin AMA Hakkını vereceksin

 7. ziyasogla diyor ki:

  benim de 2 cocugum var bende zorkötek geciniyorum basbakanımız 3 cocukdegil özelsek tere rö cere bulsun 850tl maaşla nasıl dek getirecem ay basını der ken kafa yoruyoruz bede isderim zürriyetimin cogalmasını ama türkiyede hayat şartları ssk lımısın tm sana yardım da yok desdek de yok sen 3 cocuk dan bahset bi de vay halimize tok acın halinden ne anlar bunlar daha hiç bişey degil sadece bi rnutuk dur size karşıkarşıya gelsek içim deki her şeyi dökerim

 8. filiz çetinkaya diyor ki:

  ben üç çocuk sahibiyim benim yardıma çok ihtiyacım var nasaıl yardım alıcaz eşimin normal bir işi yok sigortayı dışardan ödüyorduk onuda ödeyemiyoruz çocukların masrafı çok ne olur bizede yardımcı olun 05387861147 numaram nasıl mağışa bağlanıcaz yardımcı olun

 9. leyla diyor ki:

  benim 3 çocugum var benimm de ihtiyacım va para almaya

 10. gürcan koç diyor ki:

  Ben ve esim trakyada luleburgazda yasiyoruz basimizi sokacak bir ev almak icin ikimizde calismak zorundayiz 7yasinda kizim var 1yasindan beri anane bakiyor esimde bende tekstilde ozel sektor fabrikada calisiyoz kizim sadece hafta sonu evinde oluyor ben tek cocuma kavusamiyorken 3cocuga nasil bakayim kres olanagi diyorlar kime yarar bu yine kamu calisana biz vardiyali calisiyoz kres sadece gunduz eee gece vardyasina gidince nolcak cocuk yani bunlar kamu calisani icin gecerli altini cizmeli yoksul kardessiz buyuttugu cocuguyla yine yoksul zengin rahatina duskunluguyle yine tek cocuklu vercekleri 300 tl yemi tenezzul edecek boş hesaplar bunlar sagilarimla…

 11. Nurettin özdemir. diyor ki:

  Bebeğin 2012 doğumlu olması, bebek bakım yardımı alabiliyormu acaba?

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
yapilandirma
Sgk Prim borcuna yapılandırma geliyor 2013

2013 sgk prim borcu taksitlendirme yad ayapılandırma durumu hakkında son gelişmeler son haberler en son durum ne şekildedir ? Yeni...

Kapat