2013 Yeni malülen emeklilik yasası hakkında

Yeni malülen emeklilik yasası 2013 hangi hastalıklardan emekli olabilirim, hangi hastalığı olanlar malülen emekli sayılır ?

01.09.2013 tarihinde yayınlanan kanuna göre ” hangi hastalıklardan dolayı malülen emekli olunur olunabilir” sorularınızın cevapları değişti değerli tcemeklisorgulama.com kullanıcıları, zira biraz önce belirttiğimiz tarihte yayına giren yeni malülen emeklilik yasasına göre bağzı hastalıkları olanlara, emeklilik kapısı açıldı. Peki hangi hastalığı olan kişiler için mamülen emekli olabilir olacak. Bu yeni yasada neler değişti. Cevabını merak ediyorsanız makalemizin devamını lütfen okuyunuz.

emekli

Malulen emekliliğin kapsamı genişletildi. Yeni düzenleme 1 Eylül’den itibaren yürürlükte. 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılacaklara 971 lira maaş ödenecek.
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun malûlen emekliliğin kapsamını genişletmesiyle 4 bin 250 kişi 1 Eylül’den itibaren emekli olabilecek. Böylece malûlen emekli sayısı 119 bine çıkacak.
Düzenleme, eski yönetmeliğe göre malûllük başvurusu yapıp reddedilenlere tekrar başvuru yapma hakkı getiriyor.

Malulen emekli olabilmek için kişinin çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60′ını veya tamamını kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak. Ayrıca en az 10 yıldan beri sigortalı olup, toplam bin 800 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı da bulunuyor.
Kemik iliği nakli hariç tüm organ nakilli hastalara koşulsuz malûliyet hakkı veriliyor. Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri ise kaldırıldı. Tüm kanser hastaları tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak malûl kabul edilecek.

ORGAN NAKLİ OLANLAR İÇİN BİR ŞART ARANMAYACAK
- Çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60′ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak.
- Tüm organ nakilli (kemik iliği nakli hariç) hastalara koşulsuz malûliyet verildi.
- Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri kaldırıldı. Diyalize girmeyen kronik böbrek yetmezliği olan hastalara malûliyet hakkı getirildi.

KANSER HASTALIĞI EMEKLİLİK SEBEBİ
-Tüm kanser hastaları, tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak 18 ay boyunca malûl kabul edildi. Bu hastalara ayrıca tedavi süresince malûliyet hakkı verildi.
-Kanserlere ve endokrin hastalıklara bağlı gelişen ve tedavisi olmayan ağır elektrolit bozuklukları listeye eklendi. Kemik iliği naklinden itibaren hastalar 12 ay süreyle malûl kabul edildi.
-Kan kanseri hastalarına tanı aldıktan sonra 24 ay süreyle malûl olabilme hakkı getirildi.

NÖROLOJİK HASTALIĞI OLANLAR DA LİSTEYE GİRDİ
- Tedavisi olmayan ve kişinin çalışmasına olanak vermeyen genetik hastalıklar malûliyet listesine alındı.
- Otizm gibi yaygın gelişim bozuklukları malûl sayılma kriterlerine eklendi.
- Tek el desteğine rağmen yardım olmaksızın yürüyememe, standart toplu taşıma araçlarını kullanamama durumunda sigortalı malûl sayıldı.
- MS, Parkinson, Alzheimer hastalığı, demans, sara gibi sık ve güncel nörolojik hastalıklar kapsama alındı.
- Kişisel bakımını ve zorunlu ihtiyaçlarını yardımsız yapamayan romatolojik ve nörolojik hastalıklar listeye girdi.
- Travma sonrası stres bozukluğu ve obsesif-kompulsif bozukluk gibi sık görülen psikiyatrik hastalıklar malûliyet kriterlerine eklendi.
ŞEKER HASTALARI İÇİN YENİ İMKANLAR
- Koroner arter hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, aritmiler, kalp yetmezliği gibi güncel ve sık görülen kardiyolojik hastalıklar ile ilgili kriterler ilk kez oluşturuldu.
- Sindirim sistemi kanamaları, ülseratif kolit, kaşeksi, kronik pankreatit gibi eski yönetmelikte olmayan birçok hastalık eklendi.
- Şeker hastalığına ilişkin malûliyet kriterleri genişletildi, en az 3 organının orta ve ileri düzeyde bozulması malûliyet kriteri olarak kabul edildi.
ASTIM HASTASI MALÛL SAYILDI
- Astım, KOAH, uyku bozuklukları gibi sık görülen solunum sistemi hastalıkları için ilk kez malûliyet kriterleri oluşturuldu.
- Solunum yetmezliği nedeniyle yardımcı solunum cihazlarını sürekli kullanan hastalar bakıma muhtaç olarak kabul edildi.
- Tedaviye dirençli ve bulaşıcılığı yüksek olan verem hastalarına 2 yıl süreyle malûliyet hakkı getirildi.
- Birden fazla hastalığın bir arada olduğu ve tedaviye rağmen sigortalının çalışma olanağının bulunmadığı durumlarda malûl olabilme ile ilgili düzenleme yapıldı.

Kaynak: http://tcemeklisorgulama.com/malulen-emekli/2013-2014-malulen-emekli-olabilecek-hastaliklar

Bir önceki yazımız olan Sgk hak sahipliği sorgulama başlıklı makalemizde Genel Sağlık Sigortası Hak Sahipliği, Müstehaklık Sorgulama ve T.C. Kimlik No Hak Sahipliği Kontrolü hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

1 eylül malulen emeklilik yasasına göre emekli olma koşulları,torba yasasindaki 24 hastaliga malulen emeklilik sarti,sedef hastalığından erken emeklilik,psikiyatri malulen emeklilik,malulen emeklilik,KEMİK ERİMESİNDEN EMEKLİ OLANLAR,kalp hastaları malulen emekli olma şartları,eski çalışamazraporları yeni yasası epilepsi malulen emeklilik,astım hastasının emekli olması,astım hastası erken emekli olabilir mi
2013 Yeni malülen emeklilik yasası hakkında makalesi Ana Sayfa, SSK kategorisinde yayınlanmaktadır.

“2013 Yeni malülen emeklilik yasası hakkında” için 12 yorum

 1. Hussein Mert diyor ki:

  Merchant 20/8/1013 tarihinde bobrek nakli oldum 7ay malulen emeklilik masi Adium sonrasi dokdor muaynesine goderdiler 5 ay sonrasi cevap geldi maluliyetimin in bitini in soylediler 4350 gunm var butun sartlarim musayit fakat kabul edilmiyorum bana lutfen bir yol gostrirmisiniz tesekur ederim ilginize

 2. İLKE EMEKLİLİK diyor ki:

  Malulen emeklilik SGK’yı kilitledi
  Malulen emeklilik kapsamını genişleten SGK’ya başvuru yağıyor. Onbinlerce kişi talepte bulununca telefonlar kilitlendi. Kurum, şeker hastalarına 3 organ kriteri getirdi
  Malulen emeklilik kapsamını genişleten SGK’ya başvuru yağıyor. Onbinlerce kişi talepte bulununca telefonlar kilitlendi. Kurum, şeker hastalarına 3 organ kriteri getirdi

  Türkiye’de binlerce kişinin yaşamını yakından ilgilendiren malulen emekliliğin kapsamı genişleyince Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvuru yağdı. Onbinlerce başvuru oldu, SGK’nın telefonları kilitlendi. Halen kurum 10 milyon 382 bin kişiye emekli aylığı ödüyor. Yeni düzenlemeyle 112 bin 241 olan malulen emekli sayısı 116 bin 491′e çıkacak. Kurum yetkilileri, özellikle şeker hastalarından yoğun başvuru olduğunu belirterek, “Tüm şeker hastalarının bu düzenlemeden yararlanması imkânsız” açıklaması yaptı. Şeker hastalarının yoğun talebi üzerine başvuru kriterlerine de açıklık getirildi. Türkiye’de 5 milyon 200 bin şeker hastası bulunuyor. Şeker hastalığı nedeniyle en az 3 organında bozulma görülenler malulen emeklilik başvurusunda bulunabilecek. Malulen emeklilik başvurusunda bulunanların en az 15 yıllık şeker hastası olması gerekiyor.

  LÖSEMİDE 24 AYLIK SÜREKLİ HAK

  Yeni düzenlemeyle beraber, çalışma gücünde kayıp oluşturulan kronik hastalıkları bulunanlar da malulen emeklilik kapsamına alındı. Buna göre, böbrek, karaciğerden sonra kalp, akciğer, bağırsak, kemik iliği nakli olan hastalara maluliyet hakkı getirildi. Birkaç istisna dışında tüm kanser hastalarına 18 ay, lösemi hastalarına ise 24 ay sürekli maluliyet hakkı tanındı.

  ALZHEİMER’A DÜZENLEME

  SGK’nın çıkardığı yönetmelikte, demans, alzheimer, epilepsi (sara) gibi nörolojik hastalıklar da ayrıntılı bir şekilde düzenlendi. Travma sonrası stres bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk gibi sık görülen psikiyatrik hastalıklar için de maluliyet koşulları belirlendi. Yeni düzenlemede, uyku bozuklukları solunum sistemi hastalıkları için de ilk kez maluliyet kriterleri oluşturuldu.

  SOLUNUM CİHAZI KRİTERİ

  Yatalak , bakıma muhtaç kişiler yeni düzenleme ile malul sayılabilecek. Bazı nörolojik ve psikiyatrik hastalıklar, daha önce yönetmelikte yer almayan kalp, akciğer ve sindirim sistemi hastalıklarının da ayrıntılı kriterleri oluşturuldu. Yardımcı solunum cihazı ile yaşamını sürdüren de bu kapsama alındı. Bulaşıcılığı yüksek hastalıklar için 2 yıl süreyle maluliyet hakkı getirildi.

  BİRDEN ÇOK HASTALIK

  Asrın hastalıkları olarak bilinen, ani ölüme neden olan, bu nedenle yakın takip ve yüksek maliyetgerektiren kalp hastalıkları da güncellendi. Her hastalık grubu için ayrı değerlendirme yapıldı. Tek tek değerlendirildiğinde maluliyet kriterlerini karşılayamayan ancak bütün olarak bakıldığında kişinin çalışmasına olanak vermeyen durumlarda hastalar kurul kararıyla malul olabilecek.

 3. Esma Egehan diyor ki:

  Ben şeker hastasıyım Alerjik astım Troidlerim çalışmıyor Parkinson hastasıyım Depresyon Tedavisi görüyorum erken Emekli olabilirmiyim

 4. yucel yuksel diyor ki:

  bobrek naklınde alan emeklı olabılıyor ama verende olabılırmı ogrenmek ıstıyorum yazarsanız sevınırım

 5. ayhan erkul diyor ki:

  slmlar ben karaciğer nakli oldum hizmet yılım 12,5 yıl malülen emekliliğe başvurdum kabul edildi ama 453 lira maaş bağlandı .oysaki organ nakli olanlar için 971 lira bağlanıcak diyorlardı bunun sebebini açıklıcak birisi varmı aceba. ne gibi bir yol takip etmem gerekir benim hakkım bumu yoksa nereye itriraz etmem lazım saygılarımla .

 6. Aslıhan Çalışkan diyor ki:

  Multipl miyelom bir kanser çeşididir.Ama listelerde adı geçmiyor.emekli olunabilinir mi?

 7. halilibrahim örengül diyor ki:

  ben üç yıl önce beyin kanaması geçirdim işde iyi bir sekilde calısamyrum en fazla bir iki ay uyum saglayamıyrum ağırı ve kafam kaldırmıyor o ağrıyı sürekli hissediyorum emekli olabılırmıyım 900 gn sigortam var yas 31 cvbnzı bklyrm

 8. TUNCEL DEĞİRMENCİ diyor ki:

  ben orta düzeyde uyku abnesi hastasıyım.solunum cihazıyla yaşıyorum.bakıma muhtaçlıktan yararlanabilir miyim.nereye müracat etmem gerekir

 9. sibel diyor ki:

  merhabalar abim 25.12.2006 ssk girişlive bağkurda 1440 iş günü var 2013 te böbrek nakli oldu. bu şartlarla malulen emekli olabilirmi. 1981 doğumlu ilginize teşekkür ederim şimdiden. bilgisi olanlar beni aydınlatırsa sevinirim

 10. ökkeş diyor ki:

  beyinden amaliyat olan malülen emekli olabilirmi

 11. yaşar ÇİDEM diyor ki:

  Ben. yaşar ÇİDEM selamlar.01/01/1967 doğ. 06/11/1986 sigorta başlangıcım var. 24 ay yatırılmış 18.01.1998 bağ. başlangıç kapanış tar. 01.08.2011 yani 13 yıl 6 ay 14 gün bağ. var. fakat ben 1 yıl önce eklem vereminden dolayı omurga kemiği çürümesi nedeni ile 2 defa ameliyat geçirdim ve 3 adet omurga kemiğim platinle sabitlendi ve halen verem tedavisi görüyorum. maluliyet nedeni ile emekli olabilir miyim? ne tavsiye edersiniz saygılarımla

 12. gökhan kılıç diyor ki:

  merhaba ben gökhan kılıç %77 engelli raporum var myastenı gravıs kashastalıgı ve reyno damar hastaLIGINDAN + SAG GÖZUMDE %5 GÖRME KAYBI VAR SATEDTIS TEN AMELYAT OLCAM ACABA MALUL OLABILIR MIYIMCVP LAR SANIZ SEVINIRIM 1 EYLÜL YASASI BU HASTALIGI KAP SIYOR MU

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
emekli promosyon
Emekli promosyonu sorgulama

Emekliye 2013 yılında promosyan ne zaman verilecek ne kadar ücret ödemesi yapılacak ? Çok yakında sayıları yaklaşık olarak on milyonun...

Kapat