Zam ve Ek Gelir Müjdesi!

64. hükümet, 1 Kasım seçimleri öncesinde belirtilen vaatler ve hükümet programında yer alana reformlar için takvimi haftaya açıklayacak.

Hangi vaatlerin ne zaman uygulamaya gireceği Başbakan Ahmet Davutoğlu, tarafından açıklanacak. Edinilen bilgiye göre; emeklilere ve gençlere verilen müjdeler yapılacak ilk düzenlemeler arasında yer alacak.

100 TL ZAM

Emekliler ile ilgili 2 önemli yasa çıkarılacak. Bu yasalardan biri ile yaklaşık 8.9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisinin tamamına 100 lira ekstra zam verilecek. Emekliler böylece yıllık ilave bin 200 lira ek gelire kavuşacak. Bu zamdan, geçtiğimiz Temmuz ayında yapılan 100 liralık seyyanen artışı alan SSK ve Bağ-Kur emeklileri de yararlanacak. Bu emekliler de yıllık toplam 2 bin 400 lira ek gelir elde etmiş olacak.

Bu zam, rutin artışlara ek olarak yapılacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, ayrıca Ocak ayında enflasyon zammı alacak. Ocak'ta SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşları 2015'in ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar artırılacak. Diğer yasal düzenleme ise çalışan emekliler için yapılacak. Emekli esnafın maaşından yapılan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi kaldırılacak. Hükümet, daha önce kesintiyi yüzde 15'ten 10'a indirmişti.

BÜYÜK DESTEK

Gençler için de çok önemli düzenlemeler gerçekleştirilecek. Bunlardan bazıları şöyle:

Öğrencilerin 330 lira olan burs miktarları 400 liraya çıkarılacak.

Gençlerin okulunu bitirmesinin ardından, iş sahibi olmadan önceki genel sağlık sigortası borçlarının tümü silinecek.

Lise, üniversite mezunu gençlerin Genel Sağlık Sigortası (GSS) giderlerinin 2 yıl süreyle gelir testi yapmaksızın ve prim alınmaksızın devlet tarafından karşılanması sağlanacak.

Kendi işini kurmak isteyen gençlere proje karşılığı 50 bin liraya kadar karşılıksız nakdi destek verilecek. Kendi işini kurmak veya geliştirmek isteyen gençlere 100 bin liraya kadar faizsiz kredi verilecek. Yeni iş kuran gençlere 3 yıl boyunca gelir vergisi muafiyeti sağlanacak.

Genç çiftçilere proje karşılığı 30 bin lira karşılıksız destek verilecek.

İlk kez iş bulan her gencin maaşının 1 yıl boyunca devlet tarafından karşılanması sağlanacak.

Öğrenim gören gençlerin pasaport harcı kaldırılacak.Yorum Gönder

Etiketleri :