Yurt dışı borçlanması yapacaklara güzel haber Yurt dışı borçlanması SGK’ya aittir.

Yurt dışı borçlanmasında son durum 2012 Yurt dışı borçlanması kime aittir

Yurt dışı borçlanması yapacaklar için güzel bir haber vermek istiyoruz. İşçilerin yurtdışı borçlanması SSK’ya sayılır…

Yargıtay tarafından da onan Ankara 1. İş Mahkemesinin kararı ile Türkiye’de hiç sigortası olmayan gurbetçi işçilerin yaptıkları yurtdışı borçlanmanın Bağ-Kur’a değil, SSK’ya sayılması ile Almanya işe girişlerinin de Türkiye için işe giriş tarihi olduğuna karar verildi….
Gurbetçi işçi,  R.Y. uzun yıllar Almanya’da çalışmış ve sonrasında Türkiye’ye gelip, Almanya’da geçen çalışmalarını borçlanmak istemişti. SGK, senin Türkiye’de hiç çalışman yok diyerek, (Sosyal Güvenlik Reformu ile) 2008 yılında getirilen uygulama ile işçi R.Y.’nin yurtdışı borçlanmasını Bağ-Kur’a saydı ve hem daha geç emekli edip hem de daha az emekli aylığı vermeyi amaçladı.

Ancak, gurbetçi işçi R.Y. hakkını araması için Av. Alpaslan Küçükdağ’a başvurup Ankara’da dava açtı. Dava sonunda Ankara 1. İş Mahkemesi güzel bir karara imza attı.

GEREKÇELİ KARARA GÖRE;

“…Davacının yurt dışında geçen bir kısım hizmetlerini borçlanması için davalı Kuruma müracaat ettiği, Kurumca davacının Türkiye’de hiçbir sosyal güvenlik kurumuna tabi çalışmasının olmadığı gerekçesiyle 5510 sayılı Kanun’un 4,1-b maddesi (Bağ-Kur) kapsamında değerlendirilerek işlem yapıldığı, Türk-Alman sosyal güvenlik sözleşmesinin 29. maddesinin 4. bendine göre bir kimsenin Türk sigortasına girişten önce bir Alman Rant sigortasına girmiş bulunması halinde Alman Rant sigortasına girişi Türk sigortasına girişi olarak kabul edilir hükmüne göre, davacının 26.03.2010 tarihli borçlanma talebinin 4/1-a (SSK) kapsamında geçerli olduğunun tespitine ve davanın kabulüne karar verilip,

-Davacının sigorta başlangıç tarihinin 15.11.1978 olduğunun tespitine,

-26.03.2010 tarihli borçlanma talebinin kabulüne, aksine Kurum işleminin iptaline, karar verilmiştir.”

Karardaki en önemli husus, 3201 sayılı Kanun’da 2008 yılında yapılan değişiklik ile Türkiye’de sigortası olmayan gurbetçilerin yurtdışındaki geçen çalışma sürelerini borçlansalar bile bu borçlanma Bağ-Kur’a sayılıyordu artık dava açanlar SGK’yı dize getirip, SSK’ya saydıracaklar.

İkinci önemli husus ise Almanya işe giriş tarihinin Türkiye içinde işe giriş tarihi kabul edilmesidir ki bu durumda davacı işçi 9000 gün prim ödeme yerine 5000 gün prim ödeyip emekli olacak. 9000 ödeseydi alacağı emekli aylığından da daha fazla para alacak, zira Türkiye’dekiler çalıştıkça alacakları emekli maaşlarını düşürüyorlar, gurbetçiler de borçlandıkla maaşlarını düşürüyorlar.

YARGITAY DA ONADI

Mahkeminin bu iki güzel kararı içeren hükmünü, SGK Yargıtay 10. Hukuk Dairesinden temyiz etti ama Daire, 2011/18418 esas sayılı kararı ile Ankara 1. İş Mahkemesinin kararını aynen onadı.

“T.C. YARGITAY 10.Hukuk Dairesi

Esas 2011/18418, Karar 2011/20014

Y A R G I T A Y İ L Â M I

Davacı : R.Y adına Av. Alpaslan Küçükdağ

Davalı  : Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı

Dava, sigortalılık başlangıç tarihinin Alman Rant Sigortasına giriş tarihi olan 15.11.1978 tarihinin, hizmet başlangıcı olarak kabulü ve 26.03.2010 tarihli borçlanma talebinin geçerli olduğunun tespiti istemine ilişkindir.

Mahkeme, ilâmında belirtildiği şekilde davanın kabulüne karar vermiştir.

Hükmün, davalı Kurum avukatı tarafından temyiz edilmesi üzerine, temyiz isteğinin süresinde olduğu anlaşıldıktan ve düzenlenen raporla dosyadaki kağıtlar okunduktan sonra işin gereği düşünüldü ve aşağıdaki karar tespit edildi.

Dosyadaki yazılara, hükmün Dairemizce de benimsenmiş bulunan yasal ve hukuksal gerekçeleriyle dayanağı maddî delillere ve özellikle bu delillerin takdirinde bir isabetsizlik görülmemesine göre, yerinde bulunmayan bütün temyiz itirazlarının reddiyle usul ve kanuna uygun olan hükmün ONANMASINA , 26.12.2011 gününde oybirliğiyle karar verildi. “

Bir önceki yazımız olan Engelli memur emekliliği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK.NET Google Aramaları:

bağkur sudi arabista yurt dışı borclanma olyormu,torba yasada yurt disi borclanma son durum,yurt dışı borçlanmasında son dakika haberleri sgk,Yurtdisi Emeklilik Son Durumu
Yurt dışı borçlanması yapacaklara güzel haber Yurt dışı borçlanması SGK’ya aittir. makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Yurt dışı borçlanması yapacaklara güzel haber Yurt dışı borçlanması SGK’ya aittir.” için 10 yorum

 1. alihaydar kacmaz diyor ki:

  Ben 28,06,1957 ,Dogumluyum 1980 ,Almanyada ,Calismayabasladim ,1977Askerligimiyaptim -1997 Sosyalsigortaliolarak1senecalisipBurayageldimve.,33senedir ,Almayadacalisiyorum ,Türkiyeden -Emekliolmamdurumunda ,Nekadarprim ,Ödememgerekir Ben ,Almanvatandasiyim Bukonuda BeniAydinlatirsaniz, Saygilarimla.

 2. Meryem Ural diyor ki:

  1998/2001yıllarında KKTC çalıştım 3yıllı SGK dahil ettirmek istiyorum yurt. Dışı borçlanmasında herhangi bir ödeme yapılıyormu gün sayısını dahil ettirmek için. Teşekkürler. 16/ 4/1990 sigorta girişiliyim ne zaman emekli olabilirim

 3. Meryem Ural diyor ki:

  1998/2001yıllarında KKTC çalıştım 3yıllı SGK dahil ettirmek istiyorum yurt. Dışı borçlanmasında herhangi bir ödeme yapılıyormu gün sayısını dahil ettirmek için. Teşekkürler

 4. Mehmet Durak diyor ki:

  Karim 16.08.1958 senesinde dogdu.Resmi kayitlarda 1973 -2004 senesine kadar Almanya`da calisti.1980 senesinde Evlendik 06.10.1980 de ilk cocugumuz 02.01.1982 senesindede ikinci cocugumuz dünyaya geldi.1999 senesinde Alman vatandasligina gectik.(Tek Alman vatandasiyiz)Türkiye`den S.S.K.dan 3600 günden emekli olabilirmi? Emekli olabilmesi icin Bir ay Türkiye`de S.S.K. kapsaminda calismasi gerekirmi?SAYGILARIMLA

 5. İbrahim Yaşayan diyor ki:

  1.1.1969 doğumluyum 1991 yılında sudi arabistanda işçi olarak halen çalışıyorum emeklilik hakkında bilgi almak istiyorum nasıl emekli olabilirim.Türkiyede hiçbir sosyal güvence kaydım yok.

 6. imam taştan diyor ki:

  tc de ilk işe girişim 1995 kktc de 1988 ama malatya ssk kurumu kıbrıs girişimi ilk giriş kabul etmiyor tc kktc ssk anlaşmasının 24 madesi 3 bendinde ise kıbrıs girişim ilk giriş sayılıyor ne yapmam lazım saygılar.

 7. Ahmet Eyüpoğşı diyor ki:

  1986-1987 yıllarında bir Suudi Arabistan şirketinde çalışmak üzere İş bulma kanalıyla Arabistana gittim.İzinli döndükten sonra geri dönmedim.Dolayısıyla oradan hiç bir belge almadım.Orada çalıştığımı belgeleyecek (İş bulmayla şirket arasında yapılan sözleşme ve Pasaportlarımdan başka)hiç bir belge yok.Bu konuda bana yardımcı bilgiler verecek kardeşlerime şimdiden müteşekkirim.

 8. hüseyin koçkaya diyor ki:

  Ben 15.07.1963 doğumluyum.1983 Yılında Almanyada çalışmaya başladım. 1993 Yılında temelli
  dönüş yaptım. Gelir gelmez ilk 2 yıl ssk lı olarak çalıştım. ve sonra bağkurlu olarak
  çalıştım. Bağkura müracat ederken benim 4 yıl bağkur borcum olduğunu söylediler. Yani
  (1986.1990) yıllarına ait o sıra ben almanyada idim. Bizim amca oğlu ile harfiyat şirketimiz
  var idi. Otamatikmen bağkurlu olmuşum. bundan haberim yoktu. taki bağkura müracat edene kadar. Şu an en son olarak 2009 yılına ait 83 gün ssk lı olarak durdurdum. Toplam ssk.bağkur günüm 5200 günüm var. ssk başlangıcımı almanyada işe başlama yani 1983 yılı
  olarak saydırıp ve 3 yıl borçlanarak sgk dan emekli olabilirmiyim. yardımcı olursanız sevinirim.Sayğılarımla İzmirden Hüseyin koçkaya..

 9. ziya özturk diyor ki:

  yurt dış borçlam hakında bilgilen dirseniz memnun olurum saygılarımla

 10. ziya özturk diyor ki:

  ben 18yıl arabistanda çalıştım 513gun turkiyde çalıştım arabistan girişim 1991 7 23tahrinde gitim doğm tarihim 1959 nezaman emekli ola bilirim

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
engelli memur emekliliği
Engelli memur emekliliği

Engelli memun ne zaman emekli olur ? Erken emekliliği mümkün müdür ? Engelli memurlar da erken emekli olur Ali bey, ...

Kapat