Yeni kıdem tazminatı yasası düzenlemeleri 2012

Yeni kıdem tazminatı yasası ne zaman çıkar ne zaman çıkacak ?

Bu yasa ve tam metni kabul edildiğinde sitemiz üzerinden sizlere nelerin değiştiğini yazacağız sevgili SGK.NET kullanıcıları. Gündemde yine bu yasa ile ilgili bir kaç değişiklik haberleri geldi sizlerle bu haberi paylaşmak istiyoruz.Unutmadan, yasa henüz onaylanmış değil bilginiz olsun.

Yeni Kıdem Tazminatı düzenlemesinden askere gidecek olanlara ve evlenecek kadınlara kötü haber çıktı. Tasarı yasalaşırsa her iki grup da kıdem tazminatı alamayacak.

Kamuoyunda uzun süredir tartışılan yeni kıdem tazminatı düzenlemesine yönelik olarak hazırlanan ‘Kıdem tazminatının işçinin bireysel hesabına yatırılması kanun taslağı’nda önemli değişiklikler yer alıyor.

15 YIL ÇALIŞAN YARISINI ALABİLECEK  

Taslağa göre çalışanlar bireysel kıdem hesabından para çekme haklarını ilk kez 15 yıllık sigortalılık süresini doldurduklarında ve adlarına 3 bin 600 gün prim ödendiğinde kullanabilecekler. Ancak konut almak istedikleri durumda süreye bakmaksızın hesaptaki paranın yarısını talep edebilecekler.

Çalışanlar kıdem hesabından para çekme haklarını ikinci ve sonraki kullanmalarında ise son kullanımdan sonra adlarına en az 1800 prim ödeme gün sayısı tahakkuk ettirilmesi gerekiyor.

ASKERE GİDECEKLERE VE EVLENECEKLERE KÖTÜ HABER

Yeni taslakta önceki kanundan farklı olarak askere gidecek olanlar ve evlenen kadınlar için ise özel bir hüküm yer almıyor.

Mevcut yasaya göre askere gidecek olan bir çalışan, kıdem tazminatını çalıştığı şirketten alabiliyor. Benzer şekilde evlenen kadınlar da evlilik tarihinden 1 yıl sonraya kadar işten ayrıldığında yine tazminatını almaya hak kazanıyor.

Ancak hazırlanan yeni taslakta bu iki durumla ilgili herhangi bir düzenleme yer almadı.

İŞÇİ KARAR VERECEK

Yeni tasarıya göre işverenlerden alınan kıdem primleri bireysel emeklilik şirketlerinin fonları tarafından yatırıma yönlendirilecek. Kıdem primlerinin yatırılacağı şirketi işveren seçecek. Ancak bu primlerin değerlendirileceği fonların seçimini ise çalışanlar yapacak.

Öte yandan tasarıya göre gerekli şartları sağlayan çalışanlar kıdem tazminatını almak için çalıştıkları şirkete başvurduklarında 15 iş günü içinde ödeme yapılacak.

Bir önceki yazımız olan Ev alana kıdem tazminatının yarısı ödenecek ! başlıklı makalemizde 2012 kıdem tazminatı alma şartları, kıdem tazminatı son haberler ve kıdem tazminatında son durum hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

torba yasada kamuda çlışan taşaron işçiler geriye dönük kıdem tazminatı alabilecekmi
Yeni kıdem tazminatı yasası düzenlemeleri 2012 makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Yeni kıdem tazminatı yasası düzenlemeleri 2012” için 69 yorum

 1. salih kamak diyor ki:

  işçiye zulmun sonu ariel şaronun sonu gibi

 2. oğuzhan diyor ki:

  çıkacak yasa güzelde benim merak ettiğim ve asıl madur olunan konu yine muallakta kalmış yani ben tazminatı almak için şirketime müraacat etmem gerekiyorsa şirket bunu kötüye kullanacak ve beni işten atacak bu hepimize oldu bizler tazminatlarımızı istedik ve bazı arkadaşlarımız işten atıldı bazılarımızda zorunlu görev yeri değişikliğiyle karşı karşıya kaldık şimdi 7,5 sene sonra çalıştığım şirket bana derseki bu parayı ev alıyorum diye çekip bana vereceksin yoksa seni işten atarım diye ne olacak o zaman nerede kalacak senin yasan koruyucu devletliğin birde bu zamana kadar benim özel bir şirkete kıdem tazminatı olayından dolayı kaptırdığım paranın miktarı tam 8 bin lira o ne olacak yandı bitti kül oldu daha benim kullandırılmayan izinlerimin parasıda var onlarıda bir imza ile benden aldılar hangi yasa kanundan bahsediyorsunuz eğer gerçekten devletsen şirketlerin bu sömürüsüne yani MODERN KÖLELİĞE bir son ver eyyyyy efendiler…..

 3. salıh bahadır diyor ki:

  merhabalar;
  ben 16/08/2008 tarihinde sitede özel güvenlik görevlisi olarak göreve başladım. şu an 23/11/2012 tarihindeyiz ve 4 ncü özel güvenlik firması gelecek…özel güvenlik firmaları sadece paravan. özel güvenlik firmasından biri geliyor biri gidiyor… 54 ay oldu çalışmaya başlayalı… ama her giden firma ile bütün haklarımız gidiyor mu? ne olacak bizlerin bu hali… giden firmadan hakkımızı alalım dediğimizde mahkemeye gidelim dediğimizde.özel güvenlik firmasına işi veren, yönetim firması tarafındanda işten çıkarılma ile tehdit ediliyoruz.

 4. mümin diyor ki:

  9.ay 1997 ssk işe giriş 4000in üzerinde iş gün sayım var şu an özel güvenlik olarak 4,5 yıla yakındır özel bir şirkette çalışmaktayım 15 yıl 3600 gün yasası gereği en son çalıştıgım yerden tazminatımı talep edebilirmiyim ? not: bir önceki çalışmış oldugum iş yerinden 1998-2006 tarihlerindeki çalışmış oldugum sürenin işten ayrılışımda tazminatını almıştım bu durum şu anki çalıştıgım yerden tazminat talebi mi etkiler mi ? konu hakkında bilgilendirirseniz memnun olurum saygılarımla..

 5. HALİL HAKAN ÖZGÜR diyor ki:

  2008 yılında 15 yıllık memuriyet süremi geçmiş olarak kendi isteğim ile ayrıldım . Kıdem tazminatımı alabilirmiyim? Alabiliyor isem Nereye ve hangi tarihe kadar başvurmam gerekir?

 6. yusuf karabacak diyor ki:

  ben 18 hazıran 2007 de işe başladım kendi isteğimleişten ayrılırsam tazmınatımı alabilecekmiyim teşekkurler

 7. şakir coşkun diyor ki:

  slm ben özel bir şirkette çalışıyorum işe giriş tahrihim 22.09.2005 7.5 senrdir çalışıyorum kendi istegimle işi bıraksam 7.5 tazminatımı ala bilirmiyi şirketten ben

 8. HÜSEYİN KÖŞKER diyor ki:

  özürlü rapor 71 var 13.10.2009 ise baslacıgım. emekli ne zaman

 9. mehmet diyor ki:

  selam.
  11 sene’den beri aynı işyerinde çalışmaktayım.kendi isteğimle iş’ten ayrılmam halinde kıdem tazminatımı alabilirmiyim.
  (ayrılma nedeni patron agabeyim bundan dolayı yaşadıgımız ailevi problemler)

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
ev haberi
Ev alana kıdem tazminatının yarısı ödenecek !

Ev alacak kişiler tazminatını alabilecek mi ? Kıdem tazminatı son haberler en son gelişmeler 09.07.2012 Yeni hazırlanan kıdem tazminatı tasarısından...

Kapat