Ssk Sgk doğum izni kaç gündür bilmeniz gerekenler burada

Yasalarca belirlenen doğum izni izin  süresi ne kadardır, gerekli olan belgeler hangileridir? Doğum izni süresi 2012 erkek kadın

Yakında bebeğinizi dünyaya mı getireceksiniz ? memursunuz yada ssk lı sgk lı çalışansınız. İşte sizleri çin bilemniz gerekenleri bir yazı halinde bir araya getiriyoruz. Umarız sizlere yararı olur.

Gebelikte  doğum izni , doğum raporu ne zaman başlar?
İş kanunun 74. maddesine göre bir anne adayının doğum izni doğumdan sekiz hafta önce başlar. Gebelik normal şartlar altında 40 hafta olduğuna göre başlama zamanı 32. haftaya tekabül eder, ssk doğum izni ve aynı şekilde memur doğum izni de aynı ve eşit sürelerdedir? Doktorunuzdan beklenen doğum tarihini öğrenin. Bu tarihten en fazla 8 hafta öncesini hesaplayın ve randevu almanız gereken günü hesaplayın. Kadın doğum bölümünden herhangi bir doktordan randevu alın. İşyerinizden aldığınız vizite kağıdı ve sağlık karnesiyle sigorta hastanesine gidin. Doktor doğum tarihi konusunda sizinle aynı fikirde olursa size doğum izin belgesini verecektir. Doktor raporu almadığınız takdirde doğum öncesi izin hakkınızı hukuki olarak kaybedersiniz. Bu belgeyi saklamanız gerekir. Doğum ücretinizi almak için bu belgeye ihtiyacınız olacak. Ve doğum izniniz bu belgenin verildiği tarihte başlar.


Hamilelik döneminde , doğum sonrasında doğum izin süresi ne kadardır?
Memur doğum izni süresi ve ssk doğum izni süresi eşit olup , iİzin süresi 8 haftası doğumdan önce, 8 haftası doğumdan sonra olmak üzere toplam 16 haftadır. Doğum raporu çalışmak istemeyen kadınlarda 32 haftalık iken verilir. İstendiği takdirde, sağlık durumu iyiyse ve doktor onay veriyorsa doğumdan üç hafta öncesine kadar çalışılabilir raporu verilir. Çalışılan bu süreler doğum raporu ile  doğum sonrası izne eklenir. İstenirse yukarıda belirtildiği gibi 32 haftalık doğum izni ne ayrılan gebelerde  bu süreler sonunda işçi 6 aylık ücretsiz izin kullanabilir ve bu süre yıllık izin sürelerini etkilemez.

Çoğul gebeliklerde  doğu raporu, doğum izni süre olarak  daha uzun mudur?
İkiz ve tabii ki tüm çoğul gebeliklerde ise doğumdan önceki sekiz haftalık süreye iki hafta daha ilave edilir ve doğum öncesi izin 10 hafta olarak kullanılınır.

Doğum izni ücreti, doğum parası alınması için ne gibi işlemler yapılmalıdır?

Eğer ssk lı iseniz doğum öncesi aldığınız rapor ve belgelerin bir nüshaları ve doğum sonrası aldığınız doğum raporunun bir nüshası ilgli hastane tarafından  bağlı bulunduğunuz bölge ssk müdürlüğüne gönderilecektir. Çalıştığınız firmanızın muhasebe bölümünden çalıştığınız firmanın hangi sigorta müdürlüğüne bağlı olduğunu öncelikle öğrenmelisiniz. Firmanın adresine göre doğum sonrası  doğru kuruma gidilmesi gerekir. Aksi takdirde size  doğum izni ücreti, doğum parası için işlem yapmazlar. Devlet memurları ise memur doğu

Bir önceki yazımız olan Sgk Tüp Bebek Yönetmeliği 2012 hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK.NET Google Aramaları:

ssk doğum izni kaç gün,sgk doğum izni,3 aylik askerlik yaptiysa ne kadar izin kullanir,resmi doğum izni kaç gün,ikiz gebelikte dogum izni 30 hafta,eşim doğum yaptı kaç gün izin alabilirim,DOĞUM İZNİ KAÇ GÜN,DOĞUM İZNİ KAÇ AY,bebek ölürse doğum izni,babalık izni onaylandımı
Ssk Sgk doğum izni kaç gündür bilmeniz gerekenler burada makalesi Ana Sayfa ve Dul Yetim ve Ssk Haber kategorilerinde yayınlanmaktadır.

“Ssk Sgk doğum izni kaç gündür bilmeniz gerekenler burada” için 20 yorum

 1. sevda diyor ki:

  mrb ben 23 haftalık gebeyim özel bi sektörde ssklı olarak çalışıyorum doğum iznim acaba ne kadar doğum izni 6 aya ne zaman çıkıcak acaba bende yararlanabiliyormuyum birde eşimde özel sektörde ssk’lı çalışıyo eşimin babalık izni ne kadar acaba bana yardımcı olursanız sevirim çok teşekkürler

 2. Admin diyor ki:

  Merhabalar Gönü Hanım,

  Tabiki doğum öncesi rahatsızlıklarınızdan dolayı doktorunuz size rapor verirse kullanabilirsiniz.

 3. gonul diyor ki:

  23 haftalik hamileyim dogum iznine cikmadan isimden dolayi calisamaz durumdayim rapor almsk istiyorum bu mumkunmu tesekkurler……

 4. Pelin diyor ki:

  Merhaba,

  Ben 29 haftalık hamileyim ve özel sektörde çalışıyorum. Yaklaşık 3 hafta sonra doğum iznine ayrılacağım.Doğum izni süresinin uzatılması doğum izninde olduğumuz süre içerisinde onaylanırsa bizler de yararlanabilecek miyiz?

 5. Sevda Elçin diyor ki:

  Benim ssk aya giriş tarihi 03.10.2012 doğum 25.01.2013 rapor bitiş tarihi 22.03.2013 doğum parası alabilirmiyim

 6. didem diyor ki:

  özel bir şirkette 9 yıldır çalışmaktayım,29 hafta 3 günlük iken işyerinde rahatsızlandım ve hastaneye acil kaldırıldım 2 gün sonra doğum yaptım,erken doğum gerçekleştirmem nedeni ile bebeğim yoğun bakımda yatıyor bugün tam 40.günü doldu hala yoğun bakımda ,ve ücretli iznim 16 hafta olarak belirlenip işyerime rapor olarak gönderildi, olağanınn dışında bir doğum olduğu için ücretli izin hakkımın daha fazla olması gerekmiyor mu?konu hakkında bilgi almak istiyorum ,mesai saatinde rahatsızlanmam bu durumu etkiler mi?fatih sgk ya bağlı çalıştığım kurum.artı olarak izin sürem uzattıravilirmiyim ücreli izin olarak?yardımlarımızı rica ederim.teşekkürler

 7. MELTEM diyor ki:

  1 AYLIK SSK LI CALIŞIYORUM AMA HAMİLEYMİŞİM FARKINDA DEĞİLİM NE GİBİ HAKLARIM VAR DOGUM İZNİ VE DOGUM PARASI ALABİLİYORMUYUM ?

 8. ozge diyor ki:

  slm ben 30 haftalık hamileyim özel sektörde çalışıorum ssk lıyım iş yerimin doğum sonrası 4 ay sonra işten çıkarma gibi bir hakkı varmıdır emziren bir anneyi,varsa tazminat alabiliomuyuz.hakkımız olabiliyormu.

 9. özgül kanber diyor ki:

  merhaba;32 haftalık gebeyim özel bir sektörde ssk lı çalışıyorum.Doğum izninin 6 aya çıkması ne zaman gerçekleşecek.Teşekkürler.

 10. çağla diyor ki:

  merhaba

  dogum izni 6 ay olacakmış dogrumu acaba
  Ben 32 haftalık hamileyim bende yararlanabilirmiyim.
  teşekkürler.

 11. Bese diyor ki:

  4 aydır özel bir kurumda ssk lı olarak çalışıyorum.3 aylık hamileyim ve çalışmak istemiyorum, hamileliğimi evde geçirmek istiyorum. Yine de doğum ücretinden yararlanabiliyor muyum? 32. hafta olunca hastaneye gidip rapor alıp bunu saklayacağım ve doğum sonrası ssk’ya mı başvuracağım? Acil bilgi verirseniz sevinirim.

 12. gülzemin albayrak alanbay diyor ki:

  slm doğum izni 2012 kaç aydır ve süt izni yasa degicekti acaba kasım 2012 ye kadar acıklanırmı syn başbakanımız 6 ay olacak demişti ama ben yakalıya bilirmiyim bu süreci merak konusu iyi günler

 13. Admin diyor ki:

  Merhabalar Halit Bey,

  Koğum İzni Kaç Gündür Linkine tıklayarak konuyu incelemenizi tavsiye ediyoruz.

 14. halit diyor ki:

  iyi günler ben ssklı işciyim eşim doğum yapacak bana verilecek doğum izni kac gündür yardımcı olursanız sevinirim şimdfiden teşekkürler

 15. sahra diyor ki:

  yeni kanun çıkmış diyorlar:doğumdan sonra 6 ay raporla ücretli izin kullanılıyormuş doğru mu acaba?

 16. nazan yılmaz diyor ki:

  slm.ücretli dogum iznimi ve 6 aylık ücretsiz izinlerimin hepsini kullandım..ve 5 haziranda iş başı yaptım. senelik izin hakkım varmı bu konuda bilgi almak istiyorum cvb bekliyorum..teşekkrler

 17. ali kılıçdere diyor ki:

  slm. eşim 7 aydır sigortalı ve ağustos2012 de doğumu gerçekleşecek doktordan son 3 hafta kalana kadar çalışabilir raporu aldı ve doğum sonrası ne kadar para alması gerekiyor ve aynı zamanda da kaç ay izin alacaktır lütfen bilgi e-posta ya iyi günler admin.

 18. Admin diyor ki:

  İş Kanununda (Çalışma Kanunu) babalık izni düzenlenmemiş olduğundan SGK lı çalışanlara ait kanunen düzenlenmiş bir babalık izni uygulaması bulunmuyor. Çalışılan işyerinin düzenlemeleri bu durumdan dolayı farklılık gösterebiliyor. Yani bazı işyerleri 3 bazı işyerleri ise 2 gün babalık izni verebiliyor. Devlet memurlarının babalık izni ise kanunen 3 gün olarak belirlenmişti ve son düzenlemeyle (torba yasası) bu süre isteğe bağlı olarak 10 güne kadar çıkarılabilmektedir.

  DOĞUMDA ANNENİN ÖLMESİ HALİNDE BABAYA İZİN

  657 sayılı Kanunun 104. maddesinin (A) bendine eklenen yeni cümle şu şekildedir:

  “Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü hâlinde, isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir.”

  Kadın memur için, doğum sonrasında 8 haftalık bir analık izni öngörülmüştür. Eğer anne, doğumda veya doğum sonrasındaki analık iznini kullanırken ölürse, bu izni, baba kullanacaktır. Hali hazırdaki olaylarda, eğer ölüm tarihinden itibaren 8 hafta geçmemiş ise, doğumdan sonraki 8 haftalık süreyi geçmemek kaydıyla, babaya izin kullandırılmalıdır.

  10 GÜNLÜK BABALIK İZNİ

  657 sayılı Kanunun 104. maddesinin (B) bendine eklenen yeni cümle şu şekildedir:

  “B) Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi ya da eşinin, çocuğunun, kendisinin veya eşinin ana, baba ve kardeşinin ölümü hâllerinde isteği üzerine yedi gün izin verilir.”

  3 gün olarak verilen izin 10 güne çıkarılmıştır. Hali hazırdaki olaylarda ,eğer memurun durumu, doğumdan sonraki 10 günlük süre içindeyse, kalan sürece izin verilmelidir. Eğer doğumdan sonraki 10 gün geçmiş ise artık memurra bir daha kalan 7 günlük izin verilmemelidir.

 19. kamil alkın diyor ki:

  çalışan işcinin eşi dogum yaptıysa babalık izni kaç gündür.şimdiden teşekürler.

 20. taşkın diyor ki:

  doğum sonrası izin bitince yasal olarak 24 gün yani önce ve sonrası toplamda 136 gün doktor gerek duyarsa ek süre verilebilir diye duydum doğruluğu varmıdır.?birde doğumdan sonraki ücretsiz 6 ayda rapor parası alınabiliyormuu tşkler

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
sgk tüp bebek
Sgk Tüp Bebek Yönetmeliği 2012 hakkında bilinmesi gerekenler

Ssk - Sgk tüp bebek şartları 2012 ve bilinmesi gerekenlerinyazıldığı Ssk Sgk Tüp bebek yönetmeliğini yararlı olacağını düşündüğümüz için sizlerle...

Kapat