Ssk ara boşluk ödeme hakkında bilmeniz gerekenler

Ssk Sgk’da ara boşlukta olan primlerimi doldurmak için ödeme yapabiliyor muyum ?

Ara boşlukları ödeme durumu aşağıdaki şekilde özetlenebilir.

Borçlanmaların durumu
Askerlik borçlanması, doğum borçlanması gibi borçlanılabilecek süreler kanunda sayılmış olup, bu süreler kişilerin sigortalı olarak çalışabileceği halde çalışamadan geçirdikleri sürelerdir ve yasa ile bu sürelerin borçlanılması imkanı verilmiştir.

SSK’da ara boşlukları ödeyip yatırabilir miyim ?
SSK’da boşluk doldurma mümkün değildir, aksine hizmet akdine istinaden fiili çalışma önemlidir. Fiili çalışma olmadığının SGK’ca tespiti halinde dahi sigortalı görünülen günler iptal edilmekte, SGK’ya ödenen primler gelir kaydedilmektedir.

Bağ-Kur’da ara boşlukları ödeyebilir miyim ?
Bağ-Kur’da durum biraz farklı ve uygulama geriye doğru primlerin ödenmesi sanki sigortada boşluk doldurulduğu şeklinde görüntü vermekte ve sigortalılarca kişinin “boşluklarını ödediği” şeklinde değerlendirilebilmektedir.
Bağ-Kur’da sigortalıların vaktinde kayıt ve tescil yaptırmamaları ve sigortalılığa ilişkin belgelerini zamanında ibraz etmemelerinden dolayı daha sonra yaptıkları işlemler nedeniyle böyle bir durum ortaya çıksa da bu da boşluk doldurma değildir.
Bağ-Kur’lu için burada olan şudur, önceki döneme ilişkin ödenmemiş sigorta primlerinin toplu olarak ödenmesidir.

İsteğe bağlı sigorta da ara boşluk ödeyebilir miyim ? :
İsteğe bağlı sigortada durum biraz değişiktir. İsteğe bağlı sigortada kişilerin fiili çalışması olmadan aylık olarak isteğe bağlı sigorta primi ödenmekte ve bu süreler kazanılmakta, diğer taraftan da SGK’nın sağlık yardımlarından yararlanılmaktadır.
5510 öncesi gerek SSK’nın gerekse Bağ-Kur’un isteğe bağlı sigortalılığında benzer şekilde 3 ayın üzerinde prim ödenmemesi durumunda isteğe bağlı sigorta sona eriyor ve ancak tekrar başvuru şartı ile başvuru tarihinden sonrası için tekrar ödeme yapılabiliyordu.
5510 sayılı yasadan sonra isteğe bağlı sigorta uygulamasında son 12 ayın primi bir defada ödenebiliyor. Yani 15 aylık ödenmemiş sigortalılık süresinden ilk 3 ay ödenemeyecek, son 12 ayın prim borcu ödenebilecektir.

Bir önceki yazımız olan Eski yasaya göre emeklilik şartları hakkında bilgiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK.NET Google Aramaları:

bagkur ara odeme nasil olur,ssklı nın boşlukları nasıldoldurulur,ssk boşluk doldurma yasası,ssk ara boslukları ogrenme,sigortada boşluk olan gun nasil doldurulur,sigorta boşluk doldurma,sigorta ara boşluk doldurma,sgk boşlukları ödeme,bosluk borcu sgk,ssklilar icin ara bosluklari borçlanma yasası çıktımı 2014
Ssk ara boşluk ödeme hakkında bilmeniz gerekenler makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Ssk ara boşluk ödeme hakkında bilmeniz gerekenler” için 3 yorum

 1. murat gürkaş diyor ki:

  ara boşluklarım öğrenmek istiyorum

 2. selcuk diyor ki:

  1986 dogumlu %40 engelli olarak 2005 te 2 bagkurlu olup
  05.12.2005te ssklı olarak işe başladım.simidiye kadar
  1972 günüm sskdan var.bagkurdan ara boşluk ile ödeme yapmak istiyorum.
  bana yardımcı olur musunuz

 3. çiğdem diyor ki:

  hastalıktna dolayı alınan rapor günlerinde primler ödenmiyor ve boşluk oluyor, bu eksik günler ne olacak ayrıca bazı şartlar var işsizlik sigortası gibi kesintisiz … gün ödenmesi vs. raporlu günler kesinti sayılacak mı
  bilgi verirmisiniz

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
emekli
Eski yasaya göre emeklilik şartları hakkında bilgiler

Kimler eski yasa şartlarıyla emekli olabilir? Sitemize Gelen Soru : 2 Haziran 1960 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 14 Temmuz l...

Kapat