Sigortalı işten ayrıldıktan sonra 99 gün sağlıktan yararlanabilirsiniz

Merhabalar Ben Abdullah Canpolat 12 yıldır bir firmada çalışıyorum. İşten ayrılmayı düşünüyorum emekli vs olmayacağım. Sorum şu acaba ben sağlıktan hiç sigortayı girmeksizin kaç gün faydalanabiliyorum.

Merhabalar Abdullah Canpolat, siz işten ayrıldıktan sonra yani ayrıldığınız tarihten itibaren on gün sağlık yardımı alabilirsiniz. Geriye dönük prim ödemeniz olduğuna göre de siz 90 gün daha sağlık sigortasından yararlanabilirsiniz. Bu hususta Posta Gazetesi Yazarı sayın Ekrem Sarısu’nun yazısı daha açıklayıcı olacaktır diye düşünüyorum.

İşten ayrıldıktan sonra belli şartlara bağlı olarak 99 gün sağlık yardımı alınabilir

Soru: 15 yıldır çalışıyorum. İşten ayrılırsam, sağlık hizmetlerinden eşim ve çocuğum ne kadar süre yararlanabilir? Ne yapmam gerekir? Rana SOYÖZ 

Cevap: İşinizden ayrıldığınız tarihten itibaren 10 gün sağlık yardımı alabilirsiniz. Ayrıca sigortalılık niteliğini yitireceğiniz tarihten (işten ayrıldığınız tarihi takip eden 10 günden) geriye doğru bir yıllık süre içinde 90 gün prim ödemeniz varsa (olduğu anlaşılıyor) 90 gün daha sağlık yardımı alabilirsiniz. Toplam olarak 99 gün sağlık yardımı almanız mümkün. 1 Ocak 2012’den itibaren başta işsizler olmak üzere genel sağlık sigortası herkes için zorunu hale geldiğinden, daha sonrası için genel sağlık sigortalısı olarak sağlık yardımı alacaksınız. Genel sağlık sigortasına prim ödeyip ödemeyeceğiniz gelir testinden çıkacak sonuca göre değişir. Bulunduğunuz yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfında yaptıracağınız gelir testinde, aile içinde kişi başına düşen ortalama gelirin aylık tutarı; – 313.50 liradan az çıkarsa prim ödemeden, – 313.50 lira ile 940.50 lira arasında çıkarsa aylık 37.62 lira – 940.50 lira ile 1881 lira arasında çıkarsa aylık 112.86 lira, – 1881 liradan fazla çıkarsa aylık 225.72 lira prim ödeyerek sağlık yardımı alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sigortalı bir yerde çalışırsam kyk bursu iptal olur mu ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sigortalı işten ayrıldıktan sonra 99 gün sağlıktan yararlanabilirsiniz isten cikinca ssk ne kadar gecerli 2014,isten ciktiktan sonra sigorta kac ay gecerli,işten ayrıldıktan sonra ssk dan ne kadar süre faydalanırım,sıgorta kac ay gecerlı,işten ayrildiktan sonra kaç ay ssk dan yararlanirim makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.


Sigortalı işten ayrıldıktan sonra 99 gün sağlıktan yararlanabilirsiniz makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Sigortalı işten ayrıldıktan sonra 99 gün sağlıktan yararlanabilirsiniz” için 7 yorum

 1. ibrahim diyor ki:

  79 gün sigortam var kaç gün sağlık sigortasından faydalanırım

 2. Mevlüde Kara diyor ki:

  Bir arkadaşım 2 ay sigortalı çalışmışlığı var ve işten çıkarıldı. Şimdi ne kadar süre sağlık hizmetinden faydalanabilir. Teşekkürler

 3. servet diyor ki:

  merhaba benim sorum şöyle.. 2014 yılından toplam 67 gün sigortam var haziran 22 de işten ayrıldım bu tarihten itibaren kaç gün sigortadan yararlana bilirim

 4. serap diyor ki:

  merhabalar
  ben çalışmıyorum eşimin bağ-kur borcu olduğundan sağlıktan yararlanamıyorum.
  kızlarımın sağlık sigortasından yararlanmak için ne yapmam gerekiyor.
  bilgilendirilirsem cok sevinirim teşekkürler.

 5. ibrahim diyor ki:

  merhabalar…

  2012 yılında 214 gün pirim ödemem var fakat 2012 yılı 9. ayda işten cıkarıldım. bir müddet sağlık hizmetinden yararlandım fakat sonra kesildi. 2013 yılında bu ay 7 günlük bir sigorta girişim oldu ve kesildi. su anda müstehak görünüyorum ama ne kadar daha sağlık hizmetinden yararlanabilirim acaba… bilgi alabilirsem sevinirim.

 6. yasemin beğitoğlu diyor ki:

  selamlar.3 aydır sigortalı olarak çalışıyorum fakat şimdi işten çıkıcam ve işten ayrıldıktan sonra ne kadar süre sskdan yararlanabilirim.teşekkürler.

 7. SERVET TUNÇ diyor ki:

  Merhabalar benim bi sorum olacaktı yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden Teşekkürler;
  ben en son çalıştığım yerde 2,5 sene çalıştım ve 31.08.2012 tarihinde işten çıkarıldım, acaba ne kadar sağlık hizmetinden faydalanabilirim

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.