Haber

Sigorta öncesi doğum borçlanması hakkında bilgiler


2012 Ssk geriye dönük borçlanma haberleri, Doğum öncesi borçlanma sigortası hakkında yeni yasa çıktı mı ? Ssk geriye doğru doğum ödemesi olacak mı ?

Sevgili kadınlar, doğum öncesi sigorta borçlanması durumu aynen eskisi gibi devam etmektedir. Mevzuata göre doğum borçlanması şartları şu şekildedir.

· En fazla iki doğum için,

· Her doğumdan sonraki iki yıllık sürenin tamamını veya bir kısmını,

· Doğumdan sonra çalışmamış veya prim ödememiş ve

· Doğumdan önce SSK’lı olarak çalışmış olmak şartıyla borçlanabiliyorlar.

İzmir 6. İş mahkemesinde görülen bir dava şu şekildeydi.

Sigorta başlangıç tarihinden önce bebek dünyaya getirdiği için yaptığı borçlanma talebi reddedilen bir bayan, İzmir 6. iş Mahkemesi’nde dava açmıştı. Mahkeme, davacı bayanı haklı ve SGK’yı ise haksız bulmuş ve borçlanma talebinin kabul edilmesi yönünde ise bir karar vermişti. Bunun üzerine SGK davayı temyize götürmüş ve Yargıtay 10. Hukuk Dairesi yaptığı temyiz incelemesi neticesinde ise 6. İş Mahkemesi’nin kararını bozmuştu.

Geçtiğimiz günlerde ise söz konusu mahkemenin hakimi, kararının arkasında durarak temyiz mahkemesinin almış olduğu bu kararı haksız görerek direniş yapma kararı verdi. Bunun sonucunda ise sevgili kadınlar dava dosyası yeniden Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na gelecek.

Doğum borçlanmasında son durum 2012

Hukuk Genel Kurulu Yukarıda belirtilen mahkeme sonucunda kadınlara doğumdan önce sigortalılık şartı olayını kaldırırsa bu durumda 5 milyon kadının doğum öncesi sigortalılık durumuna bakılmaksızın doğum borçlanmaları yapmaları sağlanacak. SGK.NET olarak bu davanın ve haberin peşini bırakmayacağız. Durumla ilgili gelişmeleri an be an sizlerle paylaşacağız.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Bakım parası şartları nelerdir nasıl alınır hakkında bilgiler başlıklı makalemizde 2012 bakım parası ne kadar, bakım parası alma şartları ve evde bakım maaşı 2012 hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

dogum borclanmasinda yeni cikacak yasa,dogum borclanmasinda son durum,dogum borçlanmasi en son durum 2013,doğum borçlanmasında son durum 2013,SGK Doğum Borçlanması Son Dakika,ssk öncesi doğum borçlanması yeni haber,ssk öncesi dogum borçlanma 100 52 özürlü,Doğum Borçlanmasında Yeni Gelişmeler Varmı,sigorta doğum borçlanması,yeni yasada doğum borçlanması
Çarşamba, 25 Nisan 2012, 12:38


“Sigorta öncesi doğum borçlanması hakkında bilgiler” için 23 cevap

  1. Biri çocuğu olduğu için işinden ayrılmış,diğeri çocuğu olduğu için işe geç girmiş.Sağlıklı bir nesil yetişmesi için 2.ci tercih daha geçerli olmalı değil mi?

  2. kadın erkek eşitse ..erkekler geriye dönük borçlanma yapar ,o erkeği doğurup askere kadar bakıp yetiştiren ANA geriye doğru borçlanma yapamaz. bu ne biçim iştir ya..

  3. ben 19.08.1968 doğumluyum.doumdan önce sgl lı odum.işe başlama tarihim 01.05.1990 ilk doğumumu 15.03.1991 yılında doğum yaptım ve 3 ay doğum izni aldım işe devam ettim ikinci doğumumu 23.11.1998 de yaptım ve işyerim sgk primlerimi tamamen yatırdı yine çalışmaya devam ettim.şimdi sizden öğrenmek istediğim ben de doğum borçlanmasından faydalanabilir miyim ve sgk başlangıç tarihim geriye gider mi ve emekli olabilmem için olumlu bir faydası olur mu çok teşekkür ederimprim ödeme gün sayım 7800

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
bakım parası alma şartları
Bakım parası şartları nelerdir nasıl alınır hakkında bilgiler

2012 bakım parası alma şartları - yatan iller in tarihleri var mı ? Bakım parası almak için ne yapmam gerekiyor...

Kapat