Sgk İstirahat raporu bildirimi 2012 hakkında bilinmesi gerekenler

İstirahat raporu ve bildirimine ilişkin süreç nasıl işlemektedir ?

a)      Hastalık nedeniyle düzenlenen ve süresi 2 gün olan istirahat raporları için çalışamazlık girişinin yapılmasına gerek yoktur.

b)     İstirahat raporu iş kazası nedeniyle düzenlenmişse; süresi ne olursa olsun süresine bakılmaksızın elektronik ortamda kuruma bildirilmesi gerekmektedir.

c)      10 güne kadar düzenlenen istirahat raporlarının bildirimi, istirahat süresinin bitimini takip eden 5 iş günü içinde bildirilmesi gerekir.

d)      10 günden fazla düzenlenen istirahat raporları için çalışamazlık giriş sigortalının talebine bırakılmıştır. Sigortalı, 10 günlük sürelerle işgöremezlik ödeneği almak istiyorsa 10 günlük sürenin bitimini takip eden 5 iş günü içinde bildirimin yapılması gerekecek eğer; sigortalının böyle bir talebi olmazsa raporun bittiği günü takip eden 5 iş günü içinde bildirimin yapılması gerekir.

e)      Yukarıda belirtilen bildirim sürelerinde bildirimin yapılmadığı tespit edildiğinde işverene 5 iş günü içinde bildirimin yapılması için yazı ile tebliğ edilecek bu tebligata rağmen işveren bildirimi yapmazsa o zaman yaklaşık bir aydır tartıştığımız idari para cezası uygulanabilecek. İşyerinin bağlı olduğu Sosyal güvenlik müdürlüğü tarafından tebliğ yazısı gönderilmeden idari para cezası uygulanmayacaktır.

f)        2010/66 sayılı genelgede dikkatimizi çeken bir diğer hususta Kurumun kontrol ve denetimle görevli memurlarınca yapılan denetimlerde kendisine istirahat raporu ibraz edilmiş olmasına rağmen bildirimi geç yapan işverenler hakkında tebligat yazısı gönderilmeden idari para cezası uygulanabilecektir. Kayıt dışı ile mücadelede işyeri denetimlerine gelen denetim memurlarının bundan sonra da buna benzer yoklamaları da yapacaklarına da hazırlıklı olmamız gerekir.

Bir önceki yazımız olan Gece Süresi Ne kadardır ? Nasıl hesaplanır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Sgk İstirahat raporu bildirimi 2012 hakkında bilinmesi gerekenler makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Sgk İstirahat raporu bildirimi 2012 hakkında bilinmesi gerekenler” için 2 yorum

  1. halit kırat diyor ki:

    pazartesi 8.16 vardiyasını çalışıp saat 5de doktora gittim ve3gün rapor aldım çarşamba fafta izinim işverenim 3gün yövmiyemi kesti ama itirahat parasını 1gün aldım çalışmış olduğum gün ve hafta izinimin parasını alamadım. bu kazanılmış hakkımı niye alamadım.beni aydınlatısanız sevinirim.saygılarımla.

  2. ramazan civelek diyor ki:

    istirahat parasını alabilmem için ne yapmalıyım

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
asgari-gecim-indirimi-2012
2012 yılı asgari geçim indirimi tutarları

2012 YILI ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ TUTARLARI DURUMU                                                  AGİ TUTARI Bekâr                                                                  66,49 Evli, Eşin Geliri Olan                                  ...

Kapat