SGK İşlemlerinde İstenen Belgeler

 

A- MALULLÜK AYLIĞININ BAĞLANMASI

 

Malullük aylığı alabilmek için başvuruda gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir.Başvuruda bulunduktan sonra en geç 20 gün içerisinde işlemler tamamlanır.

 

SİGORTALILIK DURUMU (4/a lılar için);
1-Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi
2-1 Adet Fotoğraf
3- Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi (işten ayrıldıktan sonra ilk 10 gün içinde talepte bulunanlar için)
SİGORTALILIK DURUMU (4/b liler için);
1-Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi
2-1 Adet Fotoğraf
3- Sigortalılık Belgesi (Vergi, dernek ve oda kaydı olan sigortalılar için İ.B. formu)
4- Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi

 

B- YAŞLIKLIK AYLIĞININ BAĞLANMASI

 

Yaşlılık aylığı alabilmek için başvuruda gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir.Başvuruda bulunduktan sonra en geç 20 gün içerisinde işlemler tamamlanır.


 

SİGORTALILIK  DURUMU (4/a lılar için);
1-Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi
2-1 Adet Fotoğraf
3-Gelir Vergisinden Muafiyet Belgesi (Vergi indiriminden yararlanan sigortalılar için)
4-Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi (işten ayrıldıktan sonra ilk 10 gün içinde talepte bulunanlar için)
SİGORTALILIK  DURUMU ( 4/b liler için);
1-Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi
2-1 Adet Fotoğraf
3-Sigortalılık Belgesi (Vergi, dernek ve oda kaydı olan sigortalılar için İ.B. formu)

 

C- ÖLÜM AYLIĞI BAĞLANMASI

 

Ölüm aylığı alabilmek için başvuruda gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir.Başvuruda bulunduktan sonra en geç 20 gün içerisinde işlemler tamamlanır.

 

SİGORTALILIK DURUMU (4/a ve 4/b liler için);
1-Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi
2-1 Adet Fotoğraf
3-18 yaşını doldurmayanlar hariç, ortaöğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmayan erkek çocukların ilgili öğretim kurumundan alacakları öğrenci belgesi,
4- İl veya İlçe İdare kurullarından alınacak Muhtaçlık Belgesi (Anne-Babalar için)
5-Vasi İlamı (Hak sahiplerine vasi tayin edilmesi durumunda) istenir.
6- 4 (b) sigortalıları için aktif ölüm aylık bağlama işlemlerinde Sigortalılık Belgesi (Vergi, dernek ve oda kaydı olan sigortalılar için İ.B. formu)

 

D- GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ VERİLMESİ

 

 

Geçici İş Göremezlik Ödeneği alabilmek için başvuruda gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir.Başvuruda bulunduktan sonra en geç 2 iş  günü içerisinde işlemler tamamlanır.

 

1-Talep Formu
2- Çalışmazlık Belgesi
3- Vizite Kağıdı
4-Doğum Raporu

 

E- ASKERLİK BORÇLANMASI

 

Askerlik borçlanması yapabilmek için başvuruda gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir.Başvuruda bulunduktan sonra en geç 2 iş  günü içerisinde işlemler tamamlanır.

 

 

1-Borçlanma belgesi

2-Askerlik süre belgesi

 

 

F-  E-BİLDİRGE BAŞVURU

 

E-Bildirge başvurusu için gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir.Başvuruda bulunduktan sonra en geç 1 iş  günü içerisinde işlemler tamamlanır.

 

 

1-e-Sigorta Hizmetleri İnternet Kullanıcı Kodu ve Kullanıcı Şifresi Başvuru Formu
2-e-Sigorta Sözleşmesi
a- İşverenin gerçek kişi olması durumunda başvurular, gerçek kişi olan işverenlerce yapılabileceği gibi, gerçek kişi işverenlerin yetki verilmesini talep ettikleri kullanıcılar tarafından da yapılabilecektir. Ancak bu durumda, yetki verilmesi talep edilen kullanıcı için düzenlenmiş vekaletnamenin aslının veya noter onaylı suretinin de e-Sigorta Sözleşmesi ile birlikte başvuru formunun ekinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
b- İşverenin tüzel kişi olması durumunda başvuru formunda hem tüzel kişiyi temsil ve ilzama yetkili bulunan kişinin işveren olarak imzası, hem de bu kişi tarafından yetkili kılınan kişinin imzası bulunacak olup, başvuru formuna imza sirkülerinin veya vekaletnamenin aslı ya da onaylı sureti eklenecektir.

 

G- BORCU YOKTUR YAZILARI

 

Borcu yoktur yazıları için gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir.Başvuruda bulunduktan sonra en geç 1 saat içerisinde işlemler tamamlanır.

 

1-4734 sayılı Kanunun 10 uncu maddesi uyarınca ihale üzerinde kalan isteklilerin Kurumumuzdan ihale tarihi itibariyle Türkiye genelinde kesinleşmiş sosyal güvenlik prim borcu olmadığına dair yazı talep etmeleri durumda örneği 01/10/2007 tarih 2007-75 sayılı Genelge ekinde yer alan “4734 Sayılı Kanunun 10 uncu Maddesine Göre Borcu Yoktur Yazısı Verilmesine İlişkin Talep Formu(Ek-6 )” ile başvurmaları gerekmektedir.
2-Onaylanmış Kişi Statü Belgesi almak amacıyla sosyal güvenlik prim borcu olup olmadığının bildirilmesine ilişkin müracaatlar, örneği 21/8/2009 tarih 2009-106 sayılı Genelge ekinde yer alan başvuru formu(EK-1) ile yapılacaktır

 


Bir önceki yazımız olan İş Kazası Ve Meslek Hastalığı Geliri Bağlanması başlıklı makalemizde iş kazası, işten ayrılış bildirgesi ve Meslek Hastalığı hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

sgk işlemleri için evraklar,ASKERLİK BORÇLANMA BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR,emekli olmak için istenilen belgeler,emeklilik istenen evraklar,işe alınan kişiden istenen evraklar,sgk emeklilik işlemleri için gerekli evraklar,ssk icin istenen belgeler,yurtdisi emekli olanlara vgerekli olan evraklar
SGK İşlemlerinde İstenen Belgeler makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“SGK İşlemlerinde İstenen Belgeler” için 10 yorum

 1. FERDİ ÖZGÜR diyor ki:

  merhaba,kayın pederim 1971 yılında bulgaristanda askerlik yapmış,ama askerlik yaptığuna dair belgeyi bulamıyoruz 18 ay borçlanma yapmak istiyor.2008/111 sayılı kanuna göre yurt dışında askerlik yapanlardan belge ibraz edemediği takdirde 18 ay askerlik yapmış sayılırlar diye bir ibare varmı,askerlik belgesi olmadan boçrlanma yapabilirmiyiz.teşekkür ederim.

 2. nurishaktan diyor ki:

  İki yil myo okudum ama mezun olamadim okuldan kaydimi sildirdim.bunlar sigorta yapacak isyerinde gozukurmu yada herhangi bir mezuniyet belgesi goturmek zorundamiyim arkadaslar? Yani ben gozukmesini istemiyorum da birsuru tantana olacak beni bilgilendirirseniz sevinirim simdiden tesekkurler

 3. bülent diyor ki:

  yukarıdaki arkadaşlar doğruyu yazmışlar. ben adana’dan müracaat ettim, ankara’ya müracaat etmemi söylediler. ayrıca askerlikle ilgili hizmet birleştirmesini adana’dan göremiyorlarmış(internet ortamı ne işe yarıyorsa). ben adana’da doğup büyüdüm.yıllarca burada çalıştım.son çalıştığım işyeri sigortamı ankara’dan yatırmış.bu yüzden ankara’ya gitmemi söylediler(adana sgk md.lüğü’nde bekleyen vatandaşların hali içler acısıydı).

 4. ansu diyor ki:

  yurt dışında yaşayan biri..türkiyeye gelip sigorta girişi yapıp geriye dönük ödeme yapıp ssk dan emekli olabilirmi..bunun ile ilgili ne yapmak gereklidir..lütfen bilgisi olan cevap yazsın.

 5. Kemal diyor ki:

  SKG’da büyük bir problem var. Yurtdisinda yasadigim icin 3201 kanuna göre Türkiyeden emekli olabilmek icin 23 Nisan 2012 tarihinde 3600 is gününü borclanmak istedim. Türkiyede 319 gün calismisligim cikiyor. Cevap ancak 22 Eylül 2012 tarihinde elime ulasti. Kontrol ettigimde benim Türkiyede calismis oldugum 19 günümü ucurmuslar. Bir hafta süre ile Istanbul Unkapani SGK’ya durumu sormak ve tekrar Askerlik borclanmasi yapmak icin telefon actim. Ancak bir haftanin sonunda telefonuma cikan birisi ile konustugumda. Neyapalim yani, senin hesabini düz yaptik 3300 gün borclanmissin onuda 3 ay icinde ödeyeceksin dedi. Askerlik borclanmasi ile ilgili sormak istedigimde ise. Evraklarini tamamla gönder deyip telefonu suratima kapatti. (Hikaye uzun ama burada yazmaya gerek duymuyorum. Istanbul Unkapani SGK’ya nezaman telefon actiysam ya telefona cikmiyorlar veya baslarindan savmak icin baska dahili numara veriyorlar. Su an elimde 5 adet dahili numara var.) Ben simdi soruyorum. Bu insanlar vatandaslarin islerini dogru dürüst yapmiyorlarsa orada ne isleri var? Ilgililerin bu konulara duyarlik göstermelerini arzu ediyorum.

 6. hakancan diyor ki:

  tüm bunlara ilaveten bir de şu ayrıntı var. askerlik borçlanması kişinin müracaatından 6 ay sonra geçerli sayılıyor..yani çoğu kişi bunu bilmez. bilmeyip de emekliliğine 1 ay kala falan borçlanma yapıp bir ay sonra emekli olurum diye hayal ederse bir şok yaşayacaktır. memura bir nevi tuzak kurulmuş bu yönetmelikle. niye 6 ay sonra geçerli oluyor kardeşim? memur parasını yatırmış işlem tamamlanmış. niye böyle oluyor çünkü maksat geç emekli olsun. maksat emekliliğini engellemek diğer bir anlamda geciktirmek. bir de askerlik borçlanması için memurları 2008 öncesi ve sonrası diye ikiye ayırmışlar. 2008 öncesini 5434 sayılı kanuna tabi tutmuşlar. 2008 öncesi memurlarda askerlik borçlanması 8-9 bin lira civarında bir meblağ iken, 2008 sonrası memurlarda bu 5 bin lira civarında. niçin? sebebi açık. çünkü 2008 öncesi emekliliği yaklaşan çok sayıda memur var amac bunların ödeyeceği parayı yüksek tutup ödeyemeyecekleri bir rakam tespit edip emekliliklerini geciktirmek. 2008 sonrası memurun zaten emeklilik ümidi bile yok onun borçlanması 5 olsa ne 3 olsa ne. bravo yani şu devlet adamlarımıza! ne kadar zeki ve kurnazlar hakikaten takdire değer:)

 7. hakancan diyor ki:

  Teşekkür ederim sayın Admin. Yorumlarımdan anlattığım gibi son derece mağdurum. Bugün saatlerdir SGK Genel Müdürlüğüne telefon açıyorum ama kimseyle görüşme imkanı bulamadım çünkü telefonlara bakmıyorlar ne Alo 170 ne de diğer Gn.Müdürlük numaraları cevap vermiyor. Fakat tahmin ediyorum ki SGK de Askerlik Borçlanması işiyle görevli memurlar benim gönderdiğim 3 parça evrakı kaybettiler. Bunun ortaya çıkmasını istemedikleri için evrakta eksiklikler olduğunu bahane ederek diyerek evrakın yeniden tanzim edilerek gönderilmesini istiyorlar. Durumdan anlaşılan bu. Saygılarımla.

 8. Admin diyor ki:

  Selamlar HakanCan,

  Belirttiğiniz üzere bir yorumda yukarıda yazılan şekilde cümle kullanmış olabilirsiniz. Sitemizde çok sayıda konu ve çok sayıda yorum bulunduğundan dolayı bu yorumu bulmamız için bize yardımcı olmalı, hangi konu linkine yazdı iseniz o konu linkinide bize göndermelisiniz.

  Saygılar.

 9. hakancan diyor ki:

  sayın site moderatör yorumumdaki (Bugün 15 ay bizden önce de 20 aydı askerlik süresi bunu bile bilmeyecek kadar …..) cümlesini yorumdan çıkarabilirsiniz veya yorumumu yayınlamayın. Her ne kadar bu sözlerim doğru da olsa.. Emekli olmak istiyorum 2 ay önce askerlik borçlanması için başvurdum. Durum yukarda özetlediğim gibi. Hala daha da uğraşıyorum. Öyle bir kurum ki derdini anlatacak bir iletişim yolu da yok. 2 aydır bekliyorum SGK genel müdürlüğünden evrakım gelecek borçlanmamı ödeyeceğim ve emekliye ayrılacağım diye. Evrak eksikmiş (değil) ama evrak ellerine ulaşınca görünce değil de 2 ay sonra bunu bildiriyorlar tarafıma. Şimdi yeniden evrak düzenleyip tekrar Gn.Müdürlüğü göndersem muhtemelen yine aylarca sürüncemede bırakacaklar. Ha bu arada sözünü ettiğim 2 ay sonra kendilerinden olumsuz da olsa cevap alabilmeyi araya birilerini sokmak suretiyle ancak başarabildim. Bu yüzden ruhsal sıkıntı içindeyim. Artık mecburen kendim bizzat oraya gitmek suretiyle işlemleri tamamlayacağım. Saygılarla.

 10. hakancan diyor ki:

  E-ASKERLİK BORÇLANMASI diye başlayan maddede, “müracaatın ardından 2 gün içinde işlemler tamamlanır” cümlesi tamamen yalan ve yanlış. Askerlik borçlanması için 2 ay önce müracaat ettim. Askerlik Şubesinden aldığım belge, memuriyete devam ettiğime dair belge ve dilekçe ile. Ancak 2 ay sonra (bugün 23 temmuz 2012) evrak yetersiz olduğundan yapılamadığına dair şifai cevap geldi. Saçmasapan gerekçelerle mesela ben 18 ay askerlik yapmıştım. Niye 18 aymış? 18 ay çokmuş. (Bugün 15 ay bizden önce de 20 aydı askerlik süresi bunu bile bilmeyecek kadar cahiller) askerden geç terhis falan varsa belirtilmeliymiş falan filan. Askerliğe dair onaylı belgeyi sanki ben hazırladım. Askerlik şubesinden onaylanmış belgeyi gönderdim dilekçe ekinde. Ayrıca farzımuhal evrak yetersiz diyelim; 2 ay önce gönderdiğimde niçin hemen bu evrak yetersiz yeniden düzenletin şeklinde bir cevap verilmedi SGK tarafından? Niye 2 aydır boşuna bekletildi evrak orada? Bir de yukarda 2 gün içinde işlemler tamamlanır diye yalan söylüyolar. Bırak 2 günü 2 aydır tamamlanamadı. SGK yetkililerine duyurulur.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
İş Kazası Ve Meslek Hastalığı Geliri Bağlanması

İş Kazası Ve Meslek Hastalığı Geliri Bağlanması   Bu hizmetten yararlanabilmek için başvuruda gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir.Başvuruda bulunduktan sonra...

Kapat