Sgk gelir testi tespiti nasıl yapılır ?

Sgk gelir testi kimlere yapılır ? kimler yaptırmalı ? İşsizler sigortasız çalışanlar ile, kız çocuklar, 18 yaşını geçe ve okumayan okula gitmeyen erkek çocuklar, 25 yaşını dolduran üniversite öğrencileri yaptırmalı. KIZ ÇOCUKLARININ DURUMU 3- Peki bunların bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocukları ile anne ve babalarının durumları ne olacak? Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde sigortası olan bu kişilerin eşleri, 18 yaşın altındaki çocukları ile üzerlerine kayıtlı anne ve babaları da hiçbir prim ödemeksizin sağlık sigortasından yararlanmaya devam edecekler. Herhangi bir yere başvuruda bulunmaları da gerekmeyecek. 1.10.2008 öncesi bakmakla yükümlü olunan kişi olarak sağlık yardımlarından faydalanan kız çocukları sağlık yardımlarından eskisi gibi yaş şartı aranmaksızın faydalandırılacak. BOŞANDIYSA, İŞTEN AYRILDIYSA 5- Kız çocuk boşanmış veya çalıştığı işten çıkmış ise ne olacak? Burada da 1.10.2008 tarihi önem taşıyor. Bu tarih öncesi bakmakla yükümlü olunan kişi olarak sağlık yardımlarından faydalanan kız çocukları, sağlık yardımlarından eskisi gibi yaş şartı aranmaksızın Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak yeniden anne veya babasının sigortasından yararlanma hakkını elde edecek. Ama bu tarihten önce kapsamda değil ise; anne veya babasının sigortasından yararlanamayacak. GENÇ ERKEKLER BU SORU SİZİ İLGİLENDİRİYOR 6- 18 yaşın üzerinde çalışmayan, okumayan veya 25 yaşın üzerinde okuyan/ okumayan/ çalışmayan erkeklerin durumu ne olacak? Adrese Dayalı Nüfus Kaydında yer alan adreslerine en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurarak, gelir testi yaptırmaları gerekiyor. GENÇ ADAMIN GELİRİ Mİ BABASININ GELİRİ Mİ? 7- Gelir testi yapılırken, örneğin anne ve babasıyla yaşayan 26 veya 30 yaşında bir adam için, onların gelirleri mi dikkate alınacak? Yoksa kişisel gelirine mi bakılacak? Resmi ikamet adresi anne ve babasıyla aynı olanların gelir testinde; ana babasının geliri dikkate alınacak. 8- Bu borç kimin borcu olacak? Ailesinin mi 30 yaşındaki bu adamın mı? Genel sağlık sigortalısı olarak tescil edilenin borcu olacak, yani 30 yaşındaki adamın. 9- 25 yaş altı partime çalışan öğrencilerin GSS’den yararlanmaları için eksik olan günlerin primlerini ödemeleri gerekecek mi? Evet, bu kişiler isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödemezse 60/g den tescil edilecek gelir testi sonucuna göre, gelir testi istemezse asgari ücretin iki katı üzerinden prim ödeyerek sağlık yardımlarından faydalandırılacaktır. TESTE BAŞVURMAYAN NE OLACAK? 11- Gelir Testine başvurmak ne sağlayacak? Bu sayede genel sağlık sigortası ‘tescil’ işlemi yapılan kişiler gelir durumlarına göre prim ödeyecek ya da ödemeyecek. Başvurmaz ise gelir durumunun üstünde, asgari ücretin iki katı üzerinden yani 213 TL prim ödemek zorunda kalacak.Yorum Gönder

 1. bu yasa değiişmeli diyor ki:

  Bence bu yasa değişmeli. Çünkü hem gelir testi yapmayı bile yer yok hem de işsiz adamdan neden bu kadar yüksek ücret alınıyor anlamak mümkün değil. Çıkarılan en kötü yasalardan biriydi bence.

  1. Osman diyor ki:

   Babamın verdiği harçlıklar gelirden sayılıyorsa gelin yapın gelir tespitini.İşsiz adam zaten işsiz neyin geliri !!!!

   1. Türker diyor ki:

    Merhaba, ben 18 yaşında üniversite öğrencisiyim. Yaklaşık 1 ay önce bana sağlık sigortamın bittiğini söyleyen bir yazı gelmiş ve memleketimde gelir testi yaptırmamı yazmışlar. Bu durum beni iyice rahatsız etti. Çünkü bir gelir testi yüzünden ta memleketime gidip yaptırmak zorundayım ve bu da derslerimden geri kalmama neden olacak. Bu ne biçim iştir arkadaş? Ben üniversite öğrencisi olmama rağmen yine de benden gelir testi istiyorlar?

    1. düşünceli diyor ki:

     öyle bir devlet haline geldik ki eski günleri arar olduk. ilk önce özelleştirmenin iyi olduğunu savunduk kar yapan bir çok işletme zarar yapıyor gibi gösterildi. kişilere el altından peşkeş çekilerek satıldı devletin gelir kapıları satıldı baska bır degısle. hemde hepsı yabancılara satıldı. suan devletin gelırı yok ve nereden gelır saglayacak vergilerle tabıkı, vergiyi kimden alkacak vatandastan. Nasıl mı ? araban mı var ? zenginlik sebebi sayılacak trafık sıgortası prımını yukselterek , her ay benzıne zamn yaparak bugun turkıye dunyanın en pahalı benzınını kullanmasının tek sebebı vergılerın butceye daha cok katkı saglamasını amaclamak ıcındır. sevgılıne hedıye mı aldın ? bu 1 yıl ıcınde su kadar parayı gecıyorsa bana su kadar vergı vereceksın sevgılı vatandasım dıyor bız devletımız. sen artık ogrencı degılsın askere gıtmıs gelmıssın saglık gıderlerını baban karsılayacak para lazım bana dıyor devlet arkadaslar babamıza rezıl edıyor bızı, bız mı calısmak ıstemıyoruz ıs begenmedıgımızı soyluyorlar bızım zorumuza gıden 4 sene unıversıte sıralarında dırsek curut cıktıktan sonra bı meslek lıselıden asagı statude ol yada aynı statude ıse alın ıs basvuru sıtelerın hep satısa yonelık ısler olsun. turkıye oyle bır hale geldı kı tuketım ulkesı oldu cıktı . urettıgımız hıc bır sey yok. benım saglık gıderlerımı nasıl karsılayacagını dusunecegıne sevgılı devletım ben genclerım nasıl ıs saglarım dıye dusun kılı kırk yararak ıse alacagın gencler bugun evlerınde ıssız oturmakta , ıssız bı genc nasıl evlensın dedıgın gıbı nasıl 4 cocuk yapsın bı de bu cocuklar lıseyı bıtırdıkten sonra nasıl saglık gıdelerını karsılasın. resmen evdekı bır malın uzerınden devlete odenen bı vergı gıbıyız aılemızın gozunde TEŞEKKÜRLER TÜRKİYE... daha oyunuzu verin siz verin.

     1. ramazan diyor ki:

      bir özel kurumda çalışmaktayım 3 aydır maaşlarımız ödenmiyor ama sigortamız yatıyor.

      1. korhan diyor ki:

       Bu ne gaddarlik zalimlik calismayan adamdan para isteniyo sgk nin aciklari bu sekildemi kapancak gelir testi genel saglik sigortasi hikaye ulkede kast sistemi kurulmaya calisiliyor

       Etiketleri :