Memurlara İkramiye Müjdesi

Devlet memuru iken çeşitli sebepler ile görevinden ayrılan yada istifa eden devlet memurlarına ikramiye ödenmesi ile ilgili son düzenleme 17.01.2012 tarihindeki 6270 sayılı kanun ile yapılmıştı.

Söz konusu kanunla istifa eden devlet memurlarına kıdem tazminatı ödemelerinin hangi şartlarla yapılacağı, ikramiye için ne kadar hizmet gerektiği gibi konulara netlik kazandırılmıştır. Devlet memurlarının ikramiye ödemeleri ile ilgili düzenlemeleri içeren 6270 sayılı Kanun’un tüm hükümlerini bu yazımızda sizlere aktarmaya çalışacağız.

Memurlara ne kadar ikramiye ödenecek?

6270 Sayılı Kanun’a göre devlet memurlarına çalıştığı her tam yıl için bağlanan aylık kadar ikramiye ödemesi yapılacak. Tabi bunun için ikramiye şartlarının sağlanması gerekiyor.

Ölen memurun hak sahiplerine ikramiye ödenmesi

Devlet memuru iken ölen kişilerin hak sahiplerine yukarıdaki hesap doğrultusunda ikramiye ödemesi yapılmakta.

Emekli olduktan sonra tekrar memur olarak çalışanların ikramiyesi nasıl ödenir?

Memuriyetten emekli olmuş ve hizmet yılına göre tazminatını almış devlet memurları emekli olduktan sonra tekrar çalışmaya başlarlarsa bu durumda sadece emekli olduktan sonra çalışmaya başladığı süreler için ikramiye ödemesi yapılır.

08.09.1999 tarihinin ikramiye üzerindeki önemi

6270 Sayılı Kanuna göre 08.09.1999 tarihinden önce istifa ederek görevinden ayrılan devlet memurlarına hiçbir şekilde ikramiye ödemesi yapılmıyor.

Ayrıca bu tarihten sonra istifa etmiş olmakla birlikte sigortalılık süresi 15 yıldan az ve prim hizmet günü 3600 günden az olanlara da ikramiye ödemesi yapılmıyor.

Özetle devlet memurunun hizmet süresi ne olursa olsun 08.09.1999 tarihinden önce memuriyetten istifa etmesi halinde kendisine ya da hak sahiplerine ikramiye ödenmez. Bu tarihten sonra istifa edenler için de tıpkı kıdem tazminatında olduğu gibi 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim gününün doldurulmuş olması gerekir.

08.09.1999 tarihinden sonra devlet memurluğundan istifa edenlere  ikramiye ödenebilmesi için 1475 Sayılı Kanunun 14. Maddesinde yer alan kıdem tazminatı alabilme hükümleri uygulanacak. Buna göre 08.09.1999 tarihinden sonra devlet memurluğundan istifa etmiş olmak koşuluyla:

1-Evlilik sebebiyle görevi bırakanlara,

2-Askerlik sebebiyle devlet memurluğundan ayrılmış ve askerden sonra göreve başlamayanlara,

3-08.09.1999 tarihinden önce göreve başlamış olmak koşulu ile 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 prim gününü doldurarak görevinden ayrılanlara emekli ikramiyesi ödenmektedir.Yorum Gönder

Etiketleri :