Malülen Emeklilik maaşı, şartları hakkında bilmeniz gerekenler

2012 Malülen emekli olmak için şartlar – Malülen emekli olmak için kaç gün sigortalı olmak gereklidir ?

Kanunca belirlenen ve malülen emekliliğin şartlarının yazıldığı açıklamaları biraz sonra sizler için vereceğiz. Sizlerde malülen emekli olabilmek için neler gerektiğini ve hangi şartlarda emeklilik işlemlerinin gerçekleşeceğini öğrenebileceksiniz.

Malullük, Yaşlılık ve Ölüm Sigortaları Primi

Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi, sigortalının prime esas kazancın %20sidir. Bunun %9’u  sigortalı %11 i işveren payıdır. Ancak fiili hizmet süresi zammına tabi işlerde çalışan sigortalılar bakımından malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası prim oranları daha farklı belirlenmiştir. Ayrıca bu konu da ssk, bagkur ve emekli sandığına tabi sigortalılar arasında ayrım yapılmıştır.

Kanunda ssk sigortalılığına tabi olanlar çalışılıp da fiili hizmet süresi zammına tabi olan sigortalılar malül için uygulanacak malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları prim oranı %20 oranına; 40.maddeye göre 60 fiili hizmet gün sayısı eklenecek işlerde 1 puan, 90 fiili hizmet gün sayısı eklenecek işlerde 3 puan eklenmesi suretiyle hesaplanır. Ayrıca bu konuda devlet katkısı tüm sigortalılar için geçerlidir.

Malûl sayılabilmek için;

MADDE 25-  Sigortalının  veya işverenin talebi üzerine Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60′ını kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malûllük sigortası bakımından malûl sayılır.

Ancak, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün % 60′ını kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya özürü sebebiyle malûllük aylığından yararlanamaz.

Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usûl ve esaslar, Kurum tarafından çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.

Malûllük  sigortasından sağlanan haklar ve yararlanma şartları

MADDE 26-  Malûllük sigortasından sigortalılara sağlanan hak, malûllük aylığı bağlanmasıdır.

Sigortalıya malûllük aylığı bağlanabilmesi için sigortalının;

a) 25 inci maddeye göre malûl sayılması,

b) En az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl olan sigortalılar için ise en az beş yıldan beri sigortalı bulunup toplam 900 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması,

c) Malûliyeti nedeniyle sigortalı olarak çalıştığı işten ayrıldıktan veya işyerini kapattıktan veya devrettikten sonra Kurumdan yazılı istekte bulunması, halinde malûllük aylığı bağlanır. Ancak, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendine göre sigortalı sayılanların kendi sigortalılığı nedeniyle genel sağlık sigortası primi dahil, prim ve her türlü borçlarının ödenmiş olması zorunludur.

Bir önceki yazımız olan Ssk Ölüm aylığı şartları hesaplama ve oranları hakkında bilmeniz gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK.NET Google Aramaları:

MALULEN EMEKLİLİK MAAŞI NE KADAR OLDU,yuzde doksan raporla kaclira malulen maisi alabilirim
Malülen Emeklilik maaşı, şartları hakkında bilmeniz gerekenler makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Malülen Emeklilik maaşı, şartları hakkında bilmeniz gerekenler” için 12 yorum

 1. cengiz diyor ki:

  1982 yılında ssk girişim var aralık ayında girdim yaşım 49 31 yıl oldu 5156 günüm var emekli olabilirmiyim

 2. 01 adana diyor ki:

  slm ben 1975 felc gecirdim ve kalp kapak amaliyati oldum almanyada malülen emekliyim türkiyeden ola bilir miyim türkiyede calismisligim yok yüzde 70 isgücümü kay betim

 3. tekin ocak diyor ki:

  mrb yazdıgımız sorunlarımızın cevabını e postamızamı gondereceksınız

 4. tekin ocak diyor ki:

  mrb benım sorunumada yardımcı olurmusunuz rıca etsem 1993 yılnda ssk oldum bıraz calıstıktan sonra ıstefe baglı odedım 2002 yıında bagkurlu oldum bu tarıten ıtıbaren abgkurumu öduyorum 2002 yılında kakp kırızı gecırdım 3 damarım tıkalı ıkısınde sıtent var bır acılmad mglulen emeklı olabılırmıyım tşk sımdıden

 5. haluk karahan diyor ki:

  siğortalılık öncesi malul derecede özrün yoksa tabiiki olabilirsin.

 6. haluk karahan diyor ki:

  sayın ğökhan kılıç,bende mahkeme kararıyla malulen emekli oldum.haluk-karahan1975@hotmail.com adresimden facedan veya 05438096557 numaralı telefonumdan ulaşırsan konuşalım.

 7. gökhan kılıç diyor ki:

  merhaba benım 1800 gunum var %77 özürlü raporum var suanda benım olayım mahkemede ben malül olabılşırmıyım acaba bılen varsa lütfen bır cevap yazsın

 8. salim diyor ki:

  ben malüllen emekli oldum ben nekadar maaş alırım

 9. gökhan diyor ki:

  hastalık başlangıç 2001..ssk başlangıç 2002 toplam 3600 ssk prim günüm var..yüzde 90 raporum var..ne zaman emekli olabilirim?

 10. seyhan sayğılı uşak diyor ki:

  pirim ğününü 7 bin ğüne çıkartılar bu yaptıkları insanlık ayıbıdır sanki işvarda 22 sene aralıksız çalışa bileceğiz 35 yaş üstü zaten kimseyi çalıştırmıyorlar neyse llah bilsin

 11. İBRAHİM HALİL ÇALIŞKAN diyor ki:

  ben özürlüyüm yüzde 50 1100 gün sgk pirimim var nasıl ve kaç bünde malulen emeklı olurum ibrahim halil çalışkan urfa

 12. Mükremin köroğlu diyor ki:

  Ben 2022 maaşı alıyorum yüzde altmış heyet raporum var askerliğimi yaptım hiç sigortam yok ben kaçgünden emekli olabilirim cevap bekliyorum.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
ssk ölüm aylığı şartları
Ssk Ölüm aylığı şartları hesaplama ve oranları hakkında bilmeniz gerekenler

Ssk Ölüm aylığı alabilmek için hangi şartları yerine getirmek gerekiyor ? Ölüm Aylığı Hangi Şartlarda Bağlanır ? ° Malullük veya...

Kapat