Kimler Malül Sayılır, yaşlılık aylığı kimlere ne şekilde bağlanır ?

Soru: “Sayın Şerif Bey. Babam felç geçirdi. Toplamda 2713 gün prim ödemişliği var. Malulen emekli olabilir miyiz? Malulen emekli olursak maaşımız düşük mü olur?” H. Ertan/İstanbul

KİMLER MALUL SAYILIR
SGK tarafından yetkilendirilen resmî ve üniversite hastanelerinin sağlık kurullarınca düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, kişinin ilk defa sigortalı olduktan sonra çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirdiği SGK Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalılar, malul sayılır. Diğer bir anlatımla usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu sigortalının malul olup olmadığına, SGK Sağlık Kurulu karar verir. Burada bir konuya dikkat çekmek istiyorum. İlk defa sigortalı olduğu tarihten önce malul olan ya da doğuştan malullük oranı olan %60 ve üzeri özürlü kişilerin malulen emekli olması mümkün değildir. Yani kişi sağlıklı iken sigortalı olacak ve sonrasında malul duruma gelmiş olacak ki; malullük aylığına hak kazanabilsin.
Sigortalıların veya hak sahiplerinin maluliyet ve iş kazası tespitine ve kontrol muayenelerine esas teşkil edecek sağlık kurulu raporları Sağlık Bakanlığı Eğitim Araştırma Hastaneleri, Devlet Üniversite Hastaneleri veya Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı Askerî Hastanelerce düzenlenir. İl sınırları içerisinde bu hastanelerin bulunmaması halinde Sağlık Bakanlığı tam teşekküllü hastanelerince sağlık kurulu raporu düzenlenebilir.
İlk defa sigortalı olduğu tarihte malul sayılacak derecede özrü bulunanlar SSK şartlarından emekli olabilmeleri için 15 yıl sigorta ve 3600 gün prim ödeme şartlarını sağlamalıdır. Bağ-Kur şartlarından emeklilikte ise aranan prim gün sayısı 3960 gündür. Yani doğuştan özürlü olan veya ilk defa sigortalı olduğu tarihte özrü bulunanlar da yaşa tabi olmaksızın erken emekli olabilmektedir.
Özetle; Malullük aylığı bağlanması için aranan şartları; malul olma, belli süre sigortalı olma, belli bir süre prim ödeme, işten ayrılma ve malullük aylığı için SGK’ya başvuruda bulunma şeklinde sıralayabiliriz.

1800 GÜN PRİM GEREKİR
Malullük aylığına hak kazanmak için malul sayılmak tek başına yerine getirilmesi gereken bir şart değildir. Bunun yanı sıra sigortalının en az 10 yıl sigortalılık süresinin bulunması, ayrıca en az 1800 gün prim ödemiş olması ve işten ayrılmış olması gerekir. Özellikle belirtmeliyiz ki, sigortalı başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul ise sigortalılık süresi aranmaz, en az 1800 gün prim ödemesi yeterli olur. Örneğin; ilk defa 1 Mart 2003 tarihinde sigortalı olan ve malul sayıldığı 15 Ekim 2012 tarihine kadar 2400 gün prim ödeyen sigortalı, 10 yıl sigortalılık süresini tamamlamadığı için malullük aylığına hak kazanamaz. Ancak bu sigortalı için başkasının sürekli bakımına muhtaç kararı verilmişse, 10 yıl sigortalılık süresi aranmadığı için 1800 gün prim şartını gerçekleştirmesine bağlı olarak malullük aylığı bağlanır. Örnekteki sigortalının 01.02.1990-01.08.1991 tarihleri arasında askerlik yaptığı varsayıldığında, askerlik süresinin en az 4 aylık kısmının borçlanması halinde ilk defa sigortalı olduğu tarih 1 Kasım 2002 tarihine geleceğinden 10 yıl sigortalılık şartı sağlanır ve kişiye malullük aylık bağlanır.

MÜRACAATSIZ BAĞLANMAZ
Malul sayılan ve yeteri kadar sigortalılık süresi ile prim gün sayısı şartını yerine getiren sigortalılara Sosyal Güvenlik Kurumu kendiliğinden aylık bağlamaz. Malullük aylığı bağlanması için sigortalının mutlaka çalıştığı işten ayrılmış olması ve başvuruda bulunulmuş olması gerekir. Çalışırken malullük başvurusunda bulunanların malullük aylığı için aranan diğer şartları taşıdıkları anlaşılırsa bu kez malullük aylığı bağlanması için çalıştığı işten ayrılması beklenir. Yani çalışırken yapılan malullük aylığı başvurusu geçerlidir ve yeniden talepte bulunmasına gerek yoktur. İşten çıkılması yeterlidir.
Malullük aylığına başvuru için “Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi” adı verilen matbu belgenin doldurularak Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmesi yeterlidir. Daha önceden alınmış sağlık kurulu raporu olanların Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesine bu sağlık kurulu raporunu eklemesi gerekir. Daha önce Bağ-Kur sigortalılığı bulunanların bu sigortalılıkları nedeniyle genel sağlık sigortası primi dahil, prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması gerekir. Yani Bağ-Kur prim borcu olanlara, bu borcu ödemedikleri sürece malullük aylığı bağlanması mümkün değildir.

RAPORLARA İTİRAZ…
Malullük kararı SGK Sağlık Kurulunca verilir. Sigortalı ya da hak sahiplerinin SGK Sağlık Kurulunun verdiği raporlara karşı önce Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulu’na, buradan da olumsuz karar çıkması halinde İş Mahkemesine başvuru hakkı bulunmaktadır. SGK Sağlık Kurulu tarafından malul sayılmayan sigortalıların bu karara karşı itirazda bulunmaları halinde, itiraz dilekçeleri Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kuruluna intikal ettirilir. Çalışma gücü kayıp oranı % 60’dan az ama bu orana da çok yakınsa (% 58 gibi) ve durumu da sürekli kötüleşmekteyse sigortalının itiraz etmeksizin makul bir süre (2-3 ay gibi) sonra yeniden malullük başvurusunda bulunması durumunda sigortalı yeniden hastaneye sevk edilir.

AYLIĞIN BAŞLANGICI
Malullük aylığı;
Malûl sayılmasına esas tutulan rapor tarihi, yazılı istek tarihinden önce ise yazılı istek tarihini,
Malûl sayılmasına esas tutulan rapor tarihi yazılı istek tarihinden sonra ise rapor tarihini, takip eden ay başından itibaren başlar. Sigortalı, iş yerinden ayrıldıktan sonra Kuruma başvurarak kendisine malullük aylığı bağlanmasını istediğinde; sevk edileceği sağlık kurulunca düzenlenecek raporun tarihi, doğal olarak dilekçe tarihinden sonraki bir tarihtir. Bu rapora göre malûl sayıldığı takdirde, kendisinden yeni bir dilekçe alınmaz ve rapor tarihini izleyen ay başından geçerli olmak üzere aylık bağlanır.

 

Bir önceki yazımız olan 2012 yeni iş yasası neler getiriyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK.NET Google Aramaları:

kimler engelli sayılır,malul emekli hakları itiraz kabulu maas ne zaman baglanir
Kimler Malül Sayılır, yaşlılık aylığı kimlere ne şekilde bağlanır ? makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Kimler Malül Sayılır, yaşlılık aylığı kimlere ne şekilde bağlanır ?” için 6 yorum

 1. Peker Saner. diyor ki:

  1989 SSK girişliyim. primimim dolmasına, 90 gün kaldı 1971 doğumluyum. İşyerinden 3600 gün ve 15 yıl kıdem tazminatı almaya hakkı vardır, yazısını verdim sonuç alamadım. İşçi mahkemesine başvuruldu, bu arada psikotik depresyon tanısı konularak tıp fakültesinde tedavim sürüyor ne yapmalıyım. Çalışamaz durumdayım. Bana yardımcı olurmusunuz. Yaşlılık emekli aylığı bağlanır mı? yada malülen emekli olabilir miyim?

 2. Mustafa özcan diyor ki:

  Ben Gemlik’ten Mustafa Özcan.Merhaba babam 960 tl emekli maaşı alıyor,annem benden dolayı evde bakım parası alıyor,ben de özürlü maaşı alıyordum ancak maaşımı kestiler.Maaşımın kesilme nedenini babamın maaşının yüksek olduğu için diyorlar.Evde ise üç kişi oturuyoruz.1997’den beri maaş alıyordum ancak haziran 2013 den beri maaşımı alamıyorum.İnternetten tekrar başvursam başbakanlığa mı yoksa aile ve sosyal politikalar bakanlığına mı başvurmalıyım? Birde benim doğuştan dengeyi sağlayamama hastalığım var yani yürürken kendimi dengeleyemiyorum.Bu yüzden her zaman birinin yardımı olmadan sokakta gezemiyorum.Özürlülük oranım ise %70’dir.Buna göre malüllük maaşı için müracaat etsem malüllük maaşından yararlanabilir miyim?Eğer malüllük maaşından yararlanırsam annemin aldığı evde bakım parasını keserler mi?Ayrıca bu maaşların hiç birinden yararlanamazsam kendimi emekli ettirebilmek için neler yapmam gerekiyor?

 3. Yılmaz Doğan diyor ki:

  iyi günler ben 01,10,2011 de malülen emekli oldum. aralık 2012 de kontrol muayne dediler.ben 2012 aralık ayında müracaat ettim beni Elazığ eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk ettiler % 80 oranında heyt raporu verdiler gönderdik ve Hakem hst ne olan Elazığ Fırat üniversitesi Hst.sevk ettiler oradan da % 80 oranında heyet raporu aldım gönderdim .aradan 15 gün geçmedi tekrar aynı hst.den rapor istediler yapılan muayeneler ve istenilen tahlil sonuçlarını yaptık Dr. bu defa bizden yüzde istememişler sadece hastalığın devam edip etmemesini istemişler deyip bu arada Dr.lar Prof. ve Doç. bize güvenmiyorlar dedi ve yüzdelik oran bu defa yazılmadı gönderildi 10 gün önce ben bugün baktım Emekliliğiniz durduruldu deniyor neden acaba bir bilginiz varmı TŞK.

 4. ümit bayır diyor ki:

  ben 24.09.2011 tarihinde iş kazası geçirdim.kaza sonrası ameliyatlardan sonra %21 özürlü raporu aldım sürekli, ölene kadar ortopedik olarak raporluyum.ben sgk ya bu raporu vererek özürlü aylığı alabilir miyim.
  teşekkkür ederim.

 5. ahmet erkul diyor ki:

  Müvekkilim M.I Malullük için 22.05.2006 tarihinde müracaat etti, prim borcunu 22.05.2006 tarihi itibariyle ödedi ve hizmet süresi malül sayılması için yetiyordu,
  kurum 08.05.2007 tarih ve 5783 sayılı kararı ile hastalığının sigortalılıktan önce olduğundan bahisle malul sayılma talebini reddeti. bunun üzerine iş mahkemesinde 20.06.2007 tarihinde dava açıldı. Dava sırasında SGK Yüksek Sağlık kurulu raporu ile Malüliyet başlangıç tarihi 13.11.2008 olarak kabul edilmiştir. 01.12.2008 tarihi itibariyle maaş bağlanmasına karar verilmiştir. kararı temyiz ettik. ancak yargıtay 21. hukuk dairesi tarafından onandı. bunun üzerine müvekkil kuruma müracaatla maaşının bağlanması isteminde bulundu. ancak bu sefer kurum rapor tarihinin 13.11.2008 olduğunu belirterek bu tarihe kadar prim borcu çıkardı. biz işler aksamasın diye prim borcunu ödedik.kendisine yaklaşık 4 yıllık maaşı ödenecek. ancak ortada açık bir haksızlık bulunmakta şöyle ki, şahıs malül olduğu 22.05.2006 tarihi itbariyle kuruma müracaat etmiş ve prim borcunu ödeyerek malul sayılma isteminde bulunmuştur. eğer kurum işlemlerini düzgün yapmış olsaydı, bu tarihten itibaren malullük maaşı bağlanacaktı. ancak haksız uygulama ve uzun süren yargılama süresi nedeniyle müvekkile ayrıca 13.11.2008 tarihine kadar ayrıca prim borcu çıkarmıştır. istem tarihi itibariyle maaş bağlanması isteminde bulunulamayacağı açık, ama öyle haksız bir durum var ki, şahıs malullük için dava açtıktan yaklaşık 1,5 yıl sonra malül olacağını bilmiş ve 13.11.2008 tarihi itibariyle malül sayılmıştır. hukuksal garabet bir yana 22.05.2006 ile 13.11.2008 tarihleri arasında çıkarılan prim borcu haklı mı buna ilişkin bir şey bulamadım yardımcı olursanız memnun olurum, iyi çalışmalar…

 6. Bülent YIDIRIM diyor ki:

  Babamın bu ay primi bitiyor ama 2014′e kadar yaşı beklemesi lazım .Kendisi kalp ve yüksek tansiyon hastası sağlık hizmetinden yararlanabilirmi. Malünen olsa maaşı düşermi;?

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
ArifTemir_3
İşçinin hakları nelerdir ?

İşyeri devrine çalışma hayatında sıkça rastlanıyor. İşyeri devirleri işyerinde çalışanları doğrudan etkiliyebiliyor. Okuyucularım, işyeri devrinde haklarını nasıl alabileceklerini ve işyeri...

Kapat