Kimler işsizlik maaşı alabilir alamaz hakkında bilmeniz gerekenler

2012 İşsizlik sigortasından yararlanmak için ne yapmak lazım? İşsizlik maaşı alma şartları nelerdir ?

İşsiz kaldığınız zamanlarda devlet tarafından sizlere verilen imkanlar doğrultusunda işsizlik maaşı alabileceksiniz. Fakat bu maaşı haketmek için bağzı şartlar gerekmektedir. Aşağıdaki bilgiler ışığında bu husustaki sorularınızın cevaplarını bulabileceksiniz.

Öncelikle kendi kusurunuz nedeniyle işten çıkarılmamış olmanız gerekiyor.

İşverenin kusuru nedeniyle, küfür, hakaret, ücret ödememe, fazla mesai vermeme vs. gibi nedenler varsa ve bu nedenleri ispatlayabilirseniz istifa edip işten ayrılırsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz. Ancak ispat etmeniz şart.
İşveren işinize son verdiyse işsizlik maaşı alabilirsiniz.
İşyeriniz kapandıysa işsizlik maaşı alabilirsiniz.
Süreli bir iş akdi yapmışsanız ve süre bittiğinde işi bırakırsanız işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz.

Tüm bu nedenlerden birini taşıyorsanız işten ayrıldığınız anda işverenden talep edeceğiniz ”İşten Ayrılma Bildirgesi”ni işveren 3 nüsha halinde hazırlayıp 1 nüshası işten ayrılan kişiye, 1 nüshası kendisine ve 1 nüshasını da bildirgeye çıkış nedenini yazarak İŞKUR’a gönderiyor.

İŞKUR ise işten çıkarılma nedenlerine bakarak işsizlik maaşı verilip verilmeyeceğini kararlaştırıyor. Ancak işsizlik maaşı alabilmek için işten ayrılınan tarihten itibaren en geç 30 iş günü içerisinde herhangi bir İŞKUR’a giderek başvuruda bulunması gerekiyor. 30 gün geçmiş ise geçen her geçen günün ücretini işsizlik maaşından alamıyorsunuz. Yani 2 ay sonra İŞKUR’a gidip başvurursanız işsiz kaldığınız andan itibaren başvuru tarihinize kadar olan işsizlik maaşını alamıyorsunuz. İŞKUR ise başvurunuza bakarak eğer doğru nitelikleri taşıyorsanız size maaş veriyor. Başvurunuzdan 1 ay sonra İŞKUR’a giderek işsizlik maaşı hesap cüzdanınızı alıp ilgili bankadan işsizlik maaşınızı çekebiliyorsunuz.

İşsizlik maaşı için ne kadar çalışmak gerekiyor?

Eğer işten çıkarıldığınız tarih içinde 3 yıl geriye dönük olarak 600 gün sigorta primi ödemişseniz 6 ay, 3 yıl geriye dönük 900 gün prim ödemişseniz 8 ay, 3 yıl geriye dönük 1080 gün prim ödemişseniz 10 ay işsizlik maaşından faydalanabiliyorsunuz. Alacağınız ücret ise son 120 günün brüt ücretinin yüzde 40′ı kadar işsizlik maaşı almaya hak kazanıyorsunuz.

İşsiz kalınınca sağlıktan faydalanabilir misiniz?

Sigortalı işsizler işsizlik maaşı alırken sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Bunun nedeni ise işsizlik maaşı aldığınız süre içerisinde İŞKUR sizin adınıza Sosyal Güvenlik Kurumu’na Genel Sağlık Sigortası primlerini ödüyor. Bu primler ödendiği için işsiz kalan kişinin kendisine, eşine ve çocuğuna sağlık hizmetlerinden faydalanması kısıtlanmıyor. Ancak 100 gün sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. Bunu uzatmak için ise işsiz kişi Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek İŞKUR’dan işsizlik maaşını aldığını ve bu nedenle sağlık hizmetlerinden faydalanması gerektiğini belirterek Sosyal Güvenlik Kurumu işsiz kişinin sağlık hizmetlerinden faydalanması için tekrardan aktifleştiriyor. Bu aktifleştirme işsizlik maaşının bağlanma süresi yani 6 ay, 8 ay ve 10 ay boyunca devam ediyor.

Askerlik nedeniyle iş akdi feshedilen kişi işsizlik maaşı alabilir mi?

İşyerinden ”askere gideceğim” diye ayrılmışsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz. Ancak askerde geçen süreleri işsizlik maaşı olarak alamıyorsunuz. Askerlik bittiğinde 30 gün içerisinde İŞKUR’a müracaat ettiğinizde askerlik yaptığınızda geçen süre yokmuş gibi yani işten yeni ayrılmış gibi görünerek İŞKUR size, 3 yıl geriye dönük olarak 600 gün sigorta primi ödemişseniz 6 ay, 3 yıl geriye dönük 900 gün prim ödemişseniz 8 ay, 3 yıl geriye dönük 1080 gün prim ödemişseniz 10 ay işsizlik maaşından faydalanabiliyorsunuz.

 İşsizlik maaşını alma şartları nelerdir ? Kimler işsizlik maaşı alabilir yada alamaz ?

İşçilerin, işlerinden işverenler tarafından fesih edilmesi durumunda. Aşağıdaki hallere işsizlik maaşını alabilir yada alamazsınız.

İşsizlik sigortası aşağıda sayılan çalışma gruplarını kapsamaktadır.

506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun 2 nci maddesine göre bir hizmet akdine dayanarak bir veya birkaç işveren tarafından çalıştırılan sigortalılar,
506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesi kapsamına girip de memur ve sözleşmeli statüde olmayanlar,
Mütekabiliyet esasına dayalı olarak yapılan anlaşmalara göre Türkiye’de sigortalı olarak çalışan yabancılar,
4081 sayılı Çiftçi Mallarının Korunması Hakkındaki Kanun’a göre çalıştırılan koruma bekçileri,
Ücretli ve sürekli olarak ev hizmetlerinde çalışanlar,
Kamu sektörüne ait tarım ve orman işlerinde ücretle çalışanlar,
Özel sektöre ait tarım ve orman işlerinde ücretle ve sürekli olarak çalışanlar,
Tarım sanatlarına ait işlerde çalışanlar,
Tarım işyerlerinde yapılan ve tarım işlerinden sayılmayan işlerde çalışanlar,
Tarım işyeri sayılmayan işyerlerinin park, bahçe, fidanlık vb. işlerinde çalışanlar,

Hangi hallerde işsizlik ödeneğinden yararlanmak mümkün değildir?

Aşağıda belirtilen koşullarda, işsizlik ödeneğine hak kazanılamaz;

 • Son 120 günü kesintisiz olmak üzere, işsiz kalmadan önceki son üç yıl içinde 600 gün süre ile prim ödememiş olanlar,
 • Hizmet akitlerini kendi istek ve iradeleri ile feshedenler,
 •  Muvazzaf askerlik görevi nedeniyle hizmet akitleri feshedilenler,
 •  Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı alanlar,
 •  Hizmet akitleri grev, lokavt veya kanundan doğan Ödevler nedeniyle askıya alınmış olanlar,
 •  Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan halleri nedeniyle hizmet akitleri işverenler tarafından feshedilmiş bulunanlar.

Bir önceki yazımız olan Kıdem ihbar tazminatı hesaplama 2012 hakkında bilinmesi gerekenler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK.NET Google Aramaları:

işsizlik maaşı,isizlik maa,işsizlik maaşını kimler alabilir,kimler işsizlik maaşı alabilir,işsizlik maaşı kimler alabilir,bağkurlular işsizlik maaşı alabilir mi,işkur işsizlik maaşı,işsizlik maaşı alamama nedenleri,işsizlik maaşı şartları,sgk issizlik maasi sorgulama
Kimler işsizlik maaşı alabilir alamaz hakkında bilmeniz gerekenler makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Kimler işsizlik maaşı alabilir alamaz hakkında bilmeniz gerekenler” için 154 yorum

 1. buket diyor ki:

  2008/10.ayda ıs basım var sımdı kı ıs yerımde 3 aydır calısıyorum sımdı hamıleyım hamılelıgım agır gecıyo ısten cıksam ıssızlık maası ala bılırmıyım aceba.

 2. gülçin bozan diyor ki:

  merhaba ben gebe olarak çalışıyorum 32 haftam dolunca işten ayrılıcam son 3 yıl içinde 600 den fazla prim sayım var işsizlik maaşından yararlanabılırmıyım yada yararlanmak ıcın ne yapmalıyım?*

 3. dilek diyor ki:

  merhaba ben 03.18.2013 den buyana bir işletmede çalışıyorum benim haberim olmadan 09.11.2013 de beni işten çıkarıp 25.10.2013 de geri aldı göstermişler sebep olarakda işyerinin kapanışı diye bildirmişler fakat hala iş yeri çalışır durumda bu sebepten dolayı işten ayrılmayı düşünüyorum birde iş yerinin çalışma koşullarına pek uygun oldugunu düşünmüyorum ortam çok soguk herkes hasta oluyo soba kullanılıyo tütüyor kapılar sürekli açılıyor çok soguk herkes rapor alıyor bende bu işyerinde çalıştığım sürece çok kez rahatsızlandım birde leğim kullanmaktayız ve maske kullanmıyoruz bu sebeple ciğerlerimi çok kötü olmuş bu sebeplerden dolayı işten çıksam işsizlik maaşı alabilirmiyım geçmişte 5 yıl çalışmışlıgım var fakat 2 yıl kadar ara var sizce maaş çıkarmı

 4. muharrem diyor ki:

  ben 24.
  1.2014 tarihinde işveren tarafından işden çıkarıldım yanlız benim son 4 ayda 115 günüm var ama toplamda 1775 prim günüm varr ben işsizlik ödeneği alabilirmiyim..aydınlatırsanız sevinirimm..

 5. süleyman diyor ki:

  internet cafe işleterkin ayrıca sigortalı calışşıyordu m sigortalı işten cıkarıkdım dukkan da benim adıma işlik maaşıda alıyom 6 aydır ve sigorta yatırmadıgım için baggur borcu cıkıyor benden geri alırlarmı işiiklik maaşını tşk

 6. ahmet diyor ki:

  selamun aleyküm.18.12.2013 tarihinde işten çıkartıldım.25.12.2013 işkura gittim 3 4 gün sora msj geldi işsizlik ödeneğiyle ilgili olumsuz cevap geldi.eylül ayında 2 gün eksik var .raporsuz ama işyeri müdüründen izinliydim ama izinkağıdı yazmadı telefonla bildirdim.işkurda 2 günlük rapor ve müdürden dilekçe istiyor müdür ise korkuyor dilekçeyi yazmıyor.bu dilekçe işverene sıkıntıyratırmı.işe başlama tarihim 01.05.2007.kolaygelsin.

 7. derya diyor ki:

  mrb benim çalıştığım süre 694 günü doldurmuştur son iş yerimden 1 hafta içinde işten çıkarıldım son çalıştıgım yerde bu kadar az süre kalmış olmam işsizlik maaşından yararlanmak için sorun yaratır mı ?

 8. zeynep diyor ki:

  6 mayıs 2013 iş başlangıcım yapıldı sonra hamile kaldım ve 16 kasım cıkısım verildi sebep olarak verim düşüklüğü denildi ama sebebi hamilelik bence esimde aynı işletmeye ııbaglı bi işte calısıo onun için dava açmayı düşünmüorm fakat yapılabilcek ne var bunu sorucaktım gebeliğim de ikiz ve 7.aya gircem doğum ücreti konuşumda ne yapılabilir

 9. irmak diyor ki:

  Ben yillik isimi kendi istegim uzerine biraktim sebeb olarak evliklikten dolayi oldu kidem tazminatimi aldim simdi iskurun issizlik maasindan yararlana bilirmiyim son 3 yilda 900 gun primim yatti

 10. arife diyor ki:

  evlilik nedeniyle evlilik parası almak için işten çıktım 1.buçuk ay sonra hamile kaldım 850 sigortam var işten çıkalı 4 ay oluyor işsizlik parası alabilirmiyim

 11. arife diyor ki:

  evlilik nedeniyle evlilik parası almak için işten çıktım 1.buçuk ay sonrada hamile kaldım işten çıkalı 4 ay oluyor 850 sigorta günüm var işsizlik parası alabilir miyim

 12. sati kaygusuz diyor ki:

  Merhabalar;

  Ben 3.50.yıldır bir iş verene baglı çalıştım bu çalışmalarım içersinde işveren ünvanı ve iş yeri sicil farklı olarak işkura baş vurdum iş mahkemesine baş vurun cunku sızı gırış ve cıkış göstermişler dediler iş mahkemeside bnden 450,00 tl dosya masrafı istedi bnde dosya masrafı ödeyemedim magdur oldugumdan dolayı hiçbir hakkımı alamıyorum bu konuyla ılgılı yardımcı olursanız ve gereğinin yapılmasını arz edrim

  SAYGILARIMLA
  SATİ KAYGUSUZ

 13. fahri ayar diyor ki:

  benim 596 gün sigortam var bu 596 gün de 2 yıl içinde oldu son çalıştığım yerde şuana kadar 180 gùnüm oldu işveren çıkış verdi bana ama son çalıştığım ayın sigortası görünmüyor işsizlik ayliğı alabilirmiyim acil cevap verebilir misiniz arkadaşlar haa bu arada son ayın sigortası göründüğü zaman 600 günü geçiyor sigorta günüm.şimdide teşekkürler arkadaşlar.

 14. meltem diyor ki:

  merhaba.
  dogum yaptım ve doğum iznimde maaşımı devletten aldım işe başladıktan osnra 2 gün sonra beni işten çıkardılar. işsizlik maaşı alablir miyim?

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
kidem-tazminat
Kıdem ihbar tazminatı hesaplama 2012 hakkında bilinmesi gerekenler

Sizlere daha önce, Kendi isteği ile işten ayrılanlara kıdem ihbar tazminatı konumuzda kanun değişikliğinden dolayı 15 yıl ve 3600 prim...

Kapat