Kıdem tazminatı ödeme süresi

Kıdem tazminatını işyeri kaç günde ödemeli, ödeme ve ödenme süresi nedir ? Kıdem tazminatı ihtarnamesi ihtarname örnekleri ?

15 yıl ve 3600 prim ödeme gün sayısını dolduran ve bağlı bulunduğu SGK İl Müdürlüğü’nden kıdem tazminatı alabilir yazısını alıp işyerlerine evrakla birlikte bildirim yapan kişilerin en çok merak ettiği ve sordukları sorulardan bir tanesi de kıdem tazminatı tutarlarının ne kadar sürede ödenmesi yada ödeneceği ile ilgili sorular alıyoruz.

Sevgili Sgk.Net kullanıcıları. Eğer siz tazminatınızla ilgili tüm işlemleri hallettiyseniz ve yazınızı işyerinize verdiyseniz. Aynı gün yada bir sonraki gün paralarınızı almak zorundasınız. Daha doğrusu işyerleriniz bu kıdem tazminatınızı bir an önce ödemek zorundadır. Gecikme olur ise ne yapılmalı ? Gecikmelerle ilgili dava sürecini başlatabilir ve faizi ile birlikte bu yasal hakkınızı alabilirsiniz.Paranız ödenmediği taktirde noter arcılığı ile ihtarname ile tazminatınızı taleph ediniz. İhtarnamede,  aşağıdaki şekle göre örnekle açıklayabiliriz.

Sayın işveren, işyerinizde …. süre çalışmakta iken emeklilik  / kıdem tazminatı talebinde bulundum ve işyerinizden şu tarihte ayrıldım. Ödemeniz gereken şu kadar kıdem tazminatı, şu kadar yıllık izin ücretli ve şu kadar…. Aşağıda belirttiğim banka hesabına bu tutarların en geç 3 gün içinde yatırılması aksi halde yasal yollara müraccat edeceğimin bilinmesini isterim.

Şeklinde ihtar gönderebilirsiniz. Bu ihtara rağmen ödeme gerçekleşmez ise bu yasal haklarınızı almak için ( 10 yıl içinde dava açmalısınız yoksa haklarınız ölür ) İş mahkemesine dava açabilirsiniz.

Kıdem tazminatını düzenleyen Kanun maddesi 1475 sayılı eski iş kanununun halen yürürlükte olan 14. maddesi gereğince, işveren kıdem tazminatı tutarınızı defaten ödemek zorundadır.

SGK.NET

 

 

Bir önceki yazımız olan Kıdem tazminatı ile ilgili son dakika haberler gelişmeler 2012 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK.NET Google Aramaları:

kıdem tazminatı en geç ne zaman ödenir,kıdem tazminatı ödeme süresi kaç gündür,kıdem tazminatımı kaç sene sonra mahkemeye verebilirim,tazminat ödeme süresi,kıdem tazminatının yasal ödeme süresi,tazminat kaç günde ödenir,kıdem tazminatı ödeme suresi,işveren tazminatı ne kadar sürede ödemeli,kıdem tazminatı alma süresi,evlilik tazminatı kaç gün içinde ödenir
Kıdem tazminatı ödeme süresi makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Kıdem tazminatı ödeme süresi” için 16 yorum

 1. Admin diyor ki:

  Merhabalar Serdar,

  Bu işyerinden sizin kıdem tazminatı alabilmeniz için en az 15 yıl ve 3600 gün sigortalılık sürenizin olması gerekiyor. Eğer bu işyerinden öncede sigortalılığınız vardı ise ve burada geçirdiğiniz hizmetlerle size söylediğimiz bu şartları yerine getirmiş iseniz alırsınız.

  Saygılar.

 2. Serdar Özden diyor ki:

  4Yıl 2 ay dan beri çalıştığım işyerinden kıdem tazminatı alır belgesi ile ayrılıyorum.tazminatımı hemen ve hepsini alablirmiyim.Ne yapmam gerekiyor.

 3. dogan polat diyor ki:

  4nisan2011de başladıgım işe haberim olmadan sigortamı17nisan2013de durdurmuslar tazminat vermemek için bu işyerinde24aysigorta yatmıslıgı var ayrıca 13saat calışıyorum ne izin neçoçuk nedemesai parası aldım şimdi calışmaktayım aynı yerde 20gun sonra sigortanı baslatacagız diyorlar ama benim rızam yok 2yılım boşa gıtmiş olacak ne yapmalıyım

 4. g.m. diyor ki:

  merhaba,ilgili bankadaki işime 2008 mart ayında başladım,ancak,2010 yılında bankanın iştiraki olan sigorta bölümünden aynı banka şubesine geçiş yaptım,işyerimden istediğim çalışma belgesinde 5 yıldır çalışmaktadır ibaresi yer alıyor.ben haziran ayı içinde evlilik nedeni ile işten ayrılıp tazminatımı talep edeceğim.işyerim bana 5 yıllık mı tazminat ödemek zorunda?yoksa iştirakten şubeye geçişten sonraki süre kadarki kıdem tazminatımı mı ödeyecekler?mail ile dönerseniz sevinirim,teşekkür ederim,syg.

 5. hanife topal diyor ki:

  19/10/2004 yılında girdiğim işyerine 17/03/2013 yılında kıdem ve ihbar tazminatım tarafıma ödenmek koşuluyla istifa ettim.şirkette istifamı kabul etti.[şirketimiz 26/02/2013 tarihinde iflas erteleme kararı aldı.77 günlük maaşımı´,30 günlük izin hakkımı,1 maaş tutarı ikramiyemi alamadım.]
  Acaba kıdem ve ihbar tazmınatı tarafıma ne kadar bir zaman içinde ödenmesi gerekir.şirket hiçbir açıklama yapmıyor. maaş ve haklarım tarafıma ödenmedi
  Ne yapmam gerekir.
  Bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

 6. MURAT diyor ki:

  sigorta başlangıcım 22.10.1997 pirim ğün sayım 4700 şuanki calışmakta oldugumişyerinde 8.sene 4.ayoldu sgk gidip dilekceyle ayrılmakistedigimi ilettim ancak 20 aysonra alabilecegimi söylediler bunasıl birhesaplama 1981 dogumlu oldugum icin +18 dediler nerdekaldı 15 yıl 3600 işgücü acıklık getirirseniz sevinirim saygılar

 7. seyhan diyor ki:

  merhaba 09.11.2005 tarihinden beri ayni işyerinde çalışıyorum sigorta giriş tarihim 01.11.1989 ödenmiş 6140 günüm var 15 yıl ve 3600 prim ödeme gün sayısını doldurdum ve bağlı bulunduğum SGK İl Müdürlüğü’nden kıdem tazminatı alabilir yazısını alıp işyerlerine evrakla birlikte bildirim yaptım.fakat aldığım duyumlara göre çalıştığım şirket 1.5 ay içerisinde iflas işleminde bulunacakmış bu durumda ne yapmam gerekiyor şirket iflas ederse iflastan önce tazminat isteiğnde bulunduğum için kıdem tazminatimi alabilirmiğim. işveren kıdem tazminatımı ne kadar zaman içerisinde ödemek zorunda ödemez ise ne yapmalıyım

 8. meral diyor ki:

  29.04.2008 tarihinde işyerimde çalışmaya başladım.25.07.2012 tarihinde ise evlilik nedeni ile istifa dilekçemi noter tasdikli belge ile iş yerime gönderip istifamı verdim.21.02.2013 tarihine kadar tarafıma bilgi verilmedi.fakat bugün arayıp ödeme yapacaklarını söylediler.görüşmem sonunda ödeme tutarının 3730 tl olduğu bi belge gösterdiler ve ben kabul etmedim.istifa ettiğim tarihten itibaren 7 ay geçti ve ben bu geçen sürenin faizini işverenden talep edebilirmiyim.istifa tarihinde asgari ücret brüt 886 tl olduğundan bu meblağ üzerinden hesaplanmış,ödeme bugün yapılacağından 2013 asgari ücreti 978 tl üzerinden hesaplanması gerekmiyomu sonuçta 7 aylık geciken ödeme var ve mahkeme yoluyla tazminat talebinde ne kadar tazminat alabilirim.beni bilgilendirirseniz sevinirim.teşekkür ederim

 9. DUYGU KAYA diyor ki:

  merhaba işe girişim 14.09.2006/ çıkarılışım 30.11.2012 de yapıldı bugun ayın 29-01.2013 ve ben hala tazmınatımı alamadım hala yatırılmadı. bunun süresi varmıdır. ne zamana kadar yatırmak zorundadır işveren. bu konuda bılgılerınızı beklıyorum teşekkürler.

 10. DUYGU KAYA diyor ki:

  merhaba işe girişim 14.09.2006/ çıkarılışım 30.11.2012 de yapıldı bugun ayın 29-01.2012 ve ben hala tazmınatımı alamadım hala yatırılmadı. bunun süresi varmıdır. ne zamana kadar yatırmak zorundadır işveren. bu konuda bılgılerınızı beklıyorum teşekkürler.

 11. tugrulemre diyor ki:

  1, 5 yıldır çalışmakta olduğum is yerinden itibarsız şekilde çıkartıldım kidem ve ihbar tazminati yasal olarak kac gun icinde odenir.gecikme durumunda yasal olarak ne yapabilirim.

 12. gürkan demir diyor ki:

  iyi günler işe girisim 26,10,2011 çıkışım ise 30,10,2012 bürüt maasım 1,955 ile 2.145 arası benim ihbar ve kıdem tazminatımı hesaplayım cevaplarsanız sevinirim yok veya yemek yok iş yeri kendi karşılamakta parası alınmamakta şimdiden teşekkürler

 13. arif namlı diyor ki:

  iyi akşamlar.20.12.2011′de şu anki iş yerimde çalışmaya başladım.12.11.2012′de allah kısmet ederse emekli olucam.kıdem tazminatı alabilirmiyim?

 14. Admin diyor ki:

  Selamlar Mustafa Kabakçı,

  Kıdem tazminatını alabilmeniz için zaten işvereniniz sizi işten çıkartmak zorunda.

  Saygılar.

 15. mustafa kabakcı diyor ki:

  iyi akşamlar ben 17 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum tazminatımı alsam işveren beni işten atma hakkı varmıdır iyi geceler

 16. Halil ibrahim Efendi diyor ki:

  Türkiye’de kıdem tazminatını hak edip bu hakkı alabilenlerin oranı oldukça çok düşük.Kıdem tazminatı ile ilgili yasaların işveren ve devlet lehine işlediği herkesce malum. Unutulan bir husus hakkı elinden alınan insanlar hepimiz bu ülkede yaşıyor.Devlette bir millette bu ayrımcılığı yapan kötü idarecileri seçen halk utansın.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
kıdem tazminatı 2012
Kıdem tazminatı ile ilgili son dakika haberler gelişmeler 2012

2012 yılı kıdem tazminatı fonu ile ilgili, eski kıdem tazminatlarını ne olcak ? Fona mı devredilecek ? Sorusuyla alakalı yeni...

Kapat