Kıdem tazminatı ile ilgili son dakika haberler gelişmeler 2012

2012 yılı kıdem tazminatı fonu ile ilgili, eski kıdem tazminatlarını ne olcak ? Fona mı devredilecek ? Sorusuyla alakalı yeni bir gündem haberi düştü mecralara bu haberi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Yeni Kıdem Tazminatı Taslağı, eski tazminatların fona devri konusunda patronla çalışanları karşı karşıya getirecek. İşverenle çalışanlar arasında çetin pazarlıkların yaşanması bekleniyor.

Son günlerde çalışma hayatının en önemli konularından birisi yeni hazırlanan Kıdem Tazminatı Yasası. Yasa ile ilgili taslak, yayınlanmasının ardından büyük tartışmalara neden oldu. Özellikle eskiden çalışılan yıl başına 1 maaş alınırken yeni yasada bunun 2 yılda 1′e inmesi ve 15 yıl çalışanın tazminatının sadece yarısını alabilmesi tartışmalara neden oluyor.

Yeni yasada önemli bir konu da eski tazminatların ne olacağı. Bu konuda görüşlerine başvurduğumuz Hürriyet Gazetesi yazarı Prof. Şükrü Kızılot, geçici maddeyle bu konunun düzenlendiğini söyledi.

Yeni yasadan çalışanlara iki kötü haber

Kızılot, şunları anlattı:

“Yeni yasaya göre iki ihtimal var. Birincisi şirketler çalışanların anlaşma yoluna gitmesi. İşveren çalışanla masaya oturup biriken kıdem tazminatının ne kadarının yeni fona devredileceği konusunda anlaşmaya çalışacak. İşverenler biriken paranın yüzde kaçının fona devredileceği ile ilgili çalışanlarına çeşitli tekliflerle gidebilir. Çalışan da patronun önerdiği rakamı kabul ederse bu miktar fona aktarılacak ve eskisi sıfırlanacak.

Ancak işçinin kabul etmeme opsiyonu da var. O zaman şimdiye kadar biriken kıdemi şirketin hesabında kalacak, kanun çıktıktan sonraki bölüm ise fona aktarılacak. Bu durumda işçi, kendi isteğiyle işten ayrılırsa eski kıdem tazminatını tamamen kaybedecek.”

Patron 658 lira kazanacak işçi 489 lira kaybedecek

GAZETECİLERE KÖTÜ HABER

Yeni yasanın 212 sayılı yasaya tabi çalışan gazetecileri çok kötü etkileyeceğini belirten Kızılot, şöyle devam etti:

Gazeteciler şimdiye kadar kıdem tazminatını herhangi bir tavan olmadan alıyordu. Yani maaşı ne kadarsa çalıştığı yıl ile çarpılıyor ve kıdem tazminatı belli oluyordu. Ancak şimdi gazetecilere de diğer çalışanlar gibi kıdem tazminatı tavanı geliyor. Gazeteci kaç lira alırsa alsın kıdem tazminatı yıllık 2 bin 934 lira üzerinden hesaplanacak.”

TAMAMI DEĞİL YARISI

Kızılot, eski yasa ile 15 senesini dolduran bir çalışanın kıdem tazminatının tamamını çalıştığını şirketten isteme hakkı olduğunu belirterek, “Ancak şimdi bu da değişiyor. 15 yıl çalışan tazminatının yarısını alabilecek” dedi.

Bir önceki yazımız olan Eski kıdem tazminatları ne olacak? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK.NET Google Aramaları:

kıdem tazminatı ile ilgili son haberler,tazminat ile ilgili yeni yasa
Kıdem tazminatı ile ilgili son dakika haberler gelişmeler 2012 makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Kıdem tazminatı ile ilgili son dakika haberler gelişmeler 2012” için 8 yorum

 1. niyazi diyor ki:

  askeri ücretlileri adam yerine kim koyuyorki bizler onların yanında bir hiçiz.
  (sadece ve sadece 1 aylıklarımızı takas yapsak) o zaman anlarlar bunlar nasıl yaşıyor dereler
  tabiki bizimkilerine yaşamak denirse

 2. kuvan diyor ki:

  Sayın başbakanım bu dönem benim ustalık dönemim diyordunuz.Bumudur ustalık.Size oy veren elim kırılsaydıda size oy vermeseydim keşke kendi elimizle başımıza bela aldık birdaha size oy verirsem ne olayım üç kuruşumuzamı göz diktiniz bizler nasıl geçiniyoruz,umurunuzdamı sizin bir eliniz yağda bir eliniz balda tabiki patronlar oy verir size artık.

 3. masum diyor ki:

  işçi hakları gitgide yok oluyor şerefsizler 3 kuruş para vercekler onunda vergisini çıkartıyolar haram zıkkım olsun işcinin garibanın hakkını yiyen böyle yasa olmaz olsun çok sacma tartışılması lazım böyle olmaz

 4. Davut diyor ki:

  3 kere oy verdim bunlara. Bu yasayı çıkarsa bir daha 2 dünya bir araya gelse vermem. Ben bu kadar işçiyi ezen bir yasa görmedim. Yazıklar olsun.

 5. ipek diyor ki:

  ne olacak bizim güvencemiz elimize geçecek 3 kuruş para ona da mı göz dikildi

 6. ahmet diyor ki:

  OY VERDİK BAŞIMIZA BELA MUSALLAT ETTİK,,, YAZIKLAR OLSUN BU YASAYI CIKARANLARA GARİBANIN CEBİNDEN ELİNİZİ ÇEKİN ARTIK

 7. harun diyor ki:

  TÜRKİYEYİ RESMEN İÇ SAVAŞA GÖTÜRMEYE ÇALIŞIYORLAR BU NE YA

 8. resul diyor ki:

  bu ne saçmalık ya işçi resmen dibe çöktü artık patronlara kıyak böle bişey varmıya patronlar bu yasadan karlı işçiler zararlı artık ülkemizde iki tür insan olcak zengin derebeyleri fakir işçiler buna getirdiler resmen ya 700 lira askeri ücret bi tazminat güvencesi v ardı onuda kaldırıdı sağolsun tayyip bey çok teşşekkürler yani

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
eski kıdem tazminatları
Eski kıdem tazminatları ne olacak?

Eski kıdem tazminatları ne olacak? Yeni Kıdem Tazminatı Taslağı, eski tazminatların fona devri konusunda patronla çalışanları karşı karşıya getirecek. İşverenle...

Kapat