Haber

Kendi isteğimle işten çıktım Tazminat Alabilir miyim ?


İşten istifa ederek ayrılanlara tazminat ödeniyor mu ? 2012 tazminat haberleri, tazminatta son durum nedir ?

Soru Sahibi : Serkan Bozna bizlere ulaşarak aşağıdaki soruyu göndermiştir.

Sevgili SGK sitesi, ben kendi isteğimle istifa ettim ve sonradan öğrendiğim kadarıyla 15 yıllık sigortalılık süresini yani 3600 prim gününü dolduranlar istifa etseler bile tazminat alabiliyormuş. Bu hakkımı öğrenince SGK müdürlüğüne gittim bana kıdem tazminatı alabilir yazısı verdiler işyerine verdim fakat sen kendin istifa ettin tazminat veremem sana diyorlar ne yapacağım ?

SGK.NET CEVABI

Sevgili Serkan BOZNA, bildiğiniz ve yeni öğrendiğiniz üzere 08.09.1999 tarihinden önce sigortalı olupta toplamda 15 yıl ve belirttiğiniz üzere 3600 prim ödeme gün sayısını dolduran kişiler, Kendileri istifa etseler bile Tazminat almaya hak kazanırlar.

Ama siz birmşeyi yanlış yapmışsınız. İstifadan önce yapmanız gereken şey SGK’ya giderek yazı almanız gerekiyordu. Siz tam tersini yapmışsınız malesef. Önce istifa edip işi bırakmış, sonra yazıyı almışsınız. Bu durumda İşvereniniz size tazminat ödemeyecektir. Dava açabilirsiniz tabiki ama kazanacağınızı pek düşünmüyoruz.

 

3600 günü dolduran tazminat alabilirmi

Evet alabilir. Bunun için Bağlı bulunduğunuz SGK il Müdürlüklerine dilekçe ile başvuruda bulunarak ” Kıdem tazminatı alabilir ” yazısını almanız gerekiyor. Bu yazıdan sonra işi bırakabilir ve tazminatınızı alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 4857 SAYILI İŞ KANUNU’NA GÖRE UYGULANACAK İDARİ PARA CEZALARI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK.NET Google Aramaları:

işten kendim çıkarsam tazminat alabilirmiyim,işten kendim çıktım tazminat alabilirmiyim,işten çıktım tazminat alabilir miyim,tazminat hakları,kendi isteğimle işten ayrılırsam tazminat alabilirmiyim 2013,isi kendim birakirsam tazminat alabilir miyim,işten kendim ayrılırsam tazminat alabilirmiyim,ssk tazminat alma hakkı,isyerinden kendim cıkarsam tazminat alabilirmiyim,kendim istifa edersem kıdem tazminatı alabilir miyim
Pazar, 29 Nisan 2012, 23:08


“Kendi isteğimle işten çıktım Tazminat Alabilir miyim ?” için 363 cevap

  1. Merhabalar,
    Ben Kasım/1998 yılında özel bir bankada başladığım işimden, Ocak 2009 da istifa nedeniyle ayrıldım. Çocuklarım için ayrılmak zorunda kaldım. Arada 2 çocuğum oldu ve ücretsiz izin kullandım. Hesapladığımda 3690 iş gününe denk geliyor ama bu süreden doğum izni diüşüyormu bilmiyorum. Süre itibariyle zaman aşımına uğramışmıdır ve ben çalıştığım kurumdan tazminat alabilirmiyim? Öncesinde de 1 sene kadar ssk lı olarak çalışmıştım. (İşten ayrılırken kurumun bana gönderdiği evrakları imzalamadım.)

  2. isten kendim istifa ettim yaklasik 7 yildir calisiyorum tazminat alabilirmiyim alirsam ne yapmam gerekiyor

  3. isten kendim istifa ettim yaklasik 7 yildir calisiyorum tazminat alabilirmiyim alirsam ne yapmam garekir

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
idari para cezaları
4857 SAYILI İŞ KANUNU’NA GÖRE UYGULANACAK İDARİ PARA CEZALARI

2012 İdari para cezaları tutarları ve miktarları 2012 yılı için 4857 sayılı iş kanununa göre uygulanabilecek yeni para cezaları sebep...

Kapat