Kendi isteğimle işten çıktım Tazminat Alabilir miyim ?

İşten istifa ederek ayrılanlara tazminat ödeniyor mu ? 2012 tazminat haberleri, tazminatta son durum nedir ?

Soru Sahibi : Serkan Bozna bizlere ulaşarak aşağıdaki soruyu göndermiştir.

Sevgili SGK sitesi, ben kendi isteğimle istifa ettim ve sonradan öğrendiğim kadarıyla 15 yıllık sigortalılık süresini yani 3600 prim gününü dolduranlar istifa etseler bile tazminat alabiliyormuş. Bu hakkımı öğrenince SGK müdürlüğüne gittim bana kıdem tazminatı alabilir yazısı verdiler işyerine verdim fakat sen kendin istifa ettin tazminat veremem sana diyorlar ne yapacağım ?

SGK.NET CEVABI

Sevgili Serkan BOZNA, bildiğiniz ve yeni öğrendiğiniz üzere 08.09.1999 tarihinden önce sigortalı olupta toplamda 15 yıl ve belirttiğiniz üzere 3600 prim ödeme gün sayısını dolduran kişiler, Kendileri istifa etseler bile Tazminat almaya hak kazanırlar.

Ama siz birmşeyi yanlış yapmışsınız. İstifadan önce yapmanız gereken şey SGK’ya giderek yazı almanız gerekiyordu. Siz tam tersini yapmışsınız malesef. Önce istifa edip işi bırakmış, sonra yazıyı almışsınız. Bu durumda İşvereniniz size tazminat ödemeyecektir. Dava açabilirsiniz tabiki ama kazanacağınızı pek düşünmüyoruz.

 

3600 günü dolduran tazminat alabilirmi

Evet alabilir. Bunun için Bağlı bulunduğunuz SGK il Müdürlüklerine dilekçe ile başvuruda bulunarak ” Kıdem tazminatı alabilir ” yazısını almanız gerekiyor. Bu yazıdan sonra işi bırakabilir ve tazminatınızı alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 4857 SAYILI İŞ KANUNU’NA GÖRE UYGULANACAK İDARİ PARA CEZALARI başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK.NET Google Aramaları:

işi kendim bırakırsam tazminat alabilirmiyim,kendim isden ciktim tazminat,kendi isteğiyle çıkan tazminat alabilir mi,istifa ettim kidem tazminati alabilir miyim,isten ciktim tazminat alabilir miyim,ısyerınden kendımız ayrılırsak kıdem tazmınatını alabılıyormuyuz,kendi isteğimle işi bıraktım ssk primim doldu tazminat alabilirmiyim,işyerine istifa verince kidem tazminatı alabiliyormuyuz,işyerinden kendi isteğimle ayrılırsam tazminat alabilir miyim,isyerinde patronla anlasamadigim icin ayrılırsam tazminat alırmıyım
Kendi isteğimle işten çıktım Tazminat Alabilir miyim ? makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Kendi isteğimle işten çıktım Tazminat Alabilir miyim ?” için 366 yorum

 1. murta söylemez diyor ki:

  Merhaba ben şuan caliştigim yerden ayrilmak istiyorum.2 yildir burdayim
  Toplam gun sayim ise 4250.tazminat alabilirrmiyim.kendi istegimlen cikitigi
  m icin.

 2. ayşegül diyor ki:

  merhabalar eşim 1,5 ay önce kendi isteğiyle işten ayrıldı.3600 iş gününü fazlasıyla tamamladı.önce sgk dan çıkış kağıdını alıp iş yerine verdi.1 gün sonrada noterden çıkış kağıdını alıp iş yerine verdi.işten çıkma sebebi diyabet ve ağır işti.fakat kanunen 3600 iş gününü tamamladığından hiç bir gerekçe göstermeden tazminatını alabileceğini düşündü.sağlık raporu vermedi.iş yeri tazminat vermeyiz mahkemeye git diyor.ne yapalım

 3. recep diyor ki:

  merhaba ben 18 senedir ayni is yerinde asgari ùcretle
  calisiyorum fakat aldim maas 1500 tl pirim günùm şuanda 6700 gun oldu yasim 40 duyduğum kadariyla 5700 iş gununu gectikten sonra her yatan pirim ilerde emekli olursam maaśımı aşaqıya cekermiś doqrumu bana bu konuda yardimci olursaniz sevinirim

 4. Gülay Güneş diyor ki:

  Merhabalar,
  Ben Kasım/1998 yılında özel bir bankada başladığım işimden, Ocak 2009 da istifa nedeniyle ayrıldım. Çocuklarım için ayrılmak zorunda kaldım. Arada 2 çocuğum oldu ve ücretsiz izin kullandım. Hesapladığımda 3690 iş gününe denk geliyor ama bu süreden doğum izni diüşüyormu bilmiyorum. Süre itibariyle zaman aşımına uğramışmıdır ve ben çalıştığım kurumdan tazminat alabilirmiyim? Öncesinde de 1 sene kadar ssk lı olarak çalışmıştım. (İşten ayrılırken kurumun bana gönderdiği evrakları imzalamadım.)

 5. harun özkan diyor ki:

  isten kendim istifa ettim yaklasik 7 yildir calisiyorum tazminat alabilirmiyim alirsam ne yapmam gerekiyor

 6. harun diyor ki:

  isten kendim istifa ettim yaklasik 7 yildir calisiyorum tazminat alabilirmiyim alirsam ne yapmam garekir

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
idari para cezaları
4857 SAYILI İŞ KANUNU’NA GÖRE UYGULANACAK İDARİ PARA CEZALARI

2012 İdari para cezaları tutarları ve miktarları 2012 yılı için 4857 sayılı iş kanununa göre uygulanabilecek yeni para cezaları sebep...

Kapat