İşsizlik sigortasından yararlanma şartları hakkında genel bilgiler

Bu yazımızda 2012 2013  işsizlik sigortası kanunu kaç ay olduğu kapsamı ve ortalama kaç para alınacağı, işsizlik sigortası nasıl alınır nasıl başvurulur ile ilgili bilgiler bulunmaktadır.

İşsizlik sigortasından yararlanmak için ne yapmak lazım?

Öncelikle kendi kusurunuz nedeniyle işten çıkarılmamış olmanız gerekiyor.

İşverenin kusuru nedeniyle, küfür, hakaret, ücret ödememe, fazla mesai vermeme vs. gibi nedenler varsa ve bu nedenleri ispatlayabilirseniz istifa edip işten ayrılırsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz. Ancak ispat etmeniz şart.
İşveren işinize son verdiyse işsizlik maaşı alabilirsiniz.
İşyeriniz kapandıysa işsizlik maaşı alabilirsiniz.
Süreli bir iş akdi yapmışsanız ve süre bittiğinde işi bırakırsanız işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz.

Tüm bu nedenlerden birini taşıyorsanız işten ayrıldığınız anda işverenden talep edeceğiniz ”İşten Ayrılma Bildirgesi”ni işveren 3 nüsha halinde hazırlayıp 1 nüshası işten ayrılan kişiye, 1 nüshası kendisine ve 1 nüshasını da bildirgeye çıkış nedenini yazarak İŞKUR’a gönderiyor.

İŞKUR ise işten çıkarılma nedenlerine bakarak işsizlik maaşı verilip verilmeyeceğini kararlaştırıyor. Ancak işsizlik maaşı alabilmek için işten ayrılınan tarihten itibaren en geç 30 iş günü içerisinde herhangi bir İŞKUR’a giderek başvuruda bulunması gerekiyor. 30 gün geçmiş ise geçen her geçen günün ücretini işsizlik maaşından alamıyorsunuz. Yani 2 ay sonra İŞKUR’a gidip başvurursanız işsiz kaldığınız andan itibaren başvuru tarihinize kadar olan işsizlik maaşını alamıyorsunuz. İŞKUR ise başvurunuza bakarak eğer doğru nitelikleri taşıyorsanız size maaş veriyor. Başvurunuzdan 1 ay sonra İŞKUR’a giderek işsizlik maaşı hesap cüzdanınızı alıp ilgili bankadan işsizlik maaşınızı çekebiliyorsunuz.

İşsizlik maaşı için ne kadar çalışmak gerekiyor?

Eğer işten çıkarıldığınız tarih içinde 3 yıl geriye dönük olarak 600 gün sigorta primi ödemişseniz 6 ay, 3 yıl geriye dönük 900 gün prim ödemişseniz 8 ay, 3 yıl geriye dönük 1080 gün prim ödemişseniz 10 ay işsizlik maaşından faydalanabiliyorsunuz. Alacağınız ücret ise son 120 günün brüt ücretinin yüzde 40′ı kadar işsizlik maaşı almaya hak kazanıyorsunuz.

İşsiz kalınınca sağlıktan faydalanabilir misiniz?

Sigortalı işsizler işsizlik maaşı alırken sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Bunun nedeni ise işsizlik maaşı aldığınız süre içerisinde İŞKUR sizin adınıza Sosyal Güvenlik Kurumu’na Genel Sağlık Sigortası primlerini ödüyor. Bu primler ödendiği için işsiz kalan kişinin kendisine, eşine ve çocuğuna sağlık hizmetlerinden faydalanması kısıtlanmıyor. Ancak 100 gün sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. Bunu uzatmak için ise işsiz kişi Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek İŞKUR’dan işsizlik maaşını aldığını ve bu nedenle sağlık hizmetlerinden faydalanması gerektiğini belirterek Sosyal Güvenlik Kurumu işsiz kişinin sağlık hizmetlerinden faydalanması için tekrardan aktifleştiriyor. Bu aktifleştirme işsizlik maaşının bağlanma süresi yani 6 ay, 8 ay ve 10 ay boyunca devam ediyor.

Askerlik nedeniyle iş akdi feshedilen kişi işsizlik maaşı alabilir mi?

İşyerinden ”askere gideceğim” diye ayrılmışsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz. Ancak askerde geçen süreleri işsizlik maaşı olarak alamıyorsunuz. Askerlik bittiğinde 30 gün içerisinde İŞKUR’a müracaat ettiğinizde askerlik yaptığınızda geçen süre yokmuş gibi yani işten yeni ayrılmış gibi görünerek İŞKUR size, 3 yıl geriye dönük olarak 600 gün sigorta primi ödemişseniz 6 ay, 3 yıl geriye dönük 900 gün prim ödemişseniz 8 ay, 3 yıl geriye dönük 1080 gün prim ödemişseniz 10 ay işsizlik maaşından faydalanabiliyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan Ssk'lı kadınlar süt parasını nasıl alır ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İşsizlik sigortasından yararlanma şartları hakkında genel bilgiler işsizlik sigortasından yararlanma şartları 2012,işsizlik maaşı bittikten sonra sağlıktan yararlanma,işsizlik sigortasından yararlanma şartları,bugun issiz kalsam ne kadar iszilik maasi alirim,kac ay calisirsam 6 ay sagliktan yara makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.


İşsizlik sigortasından yararlanma şartları hakkında genel bilgiler makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“İşsizlik sigortasından yararlanma şartları hakkında genel bilgiler” için 8 yorum

 1. tuba diyor ki:

  iyi geceler ..taşeron bi firmada güvenlik görevlisi olarak çalışmaktaydım haksız yere işten çıkartıldım ve mahkeme kararıyla işe iademe ve boşta geçen 4 aylık ücretimin ödenmesine karar verildi fakat kafama takılan 3 konu var yardımcı olursanız çok sevinirim..
  1) işe iade davasını kazandım fakat taşeron firma el değiştirdi şimdi benim 10 gün içinde iş başvurusu yapmam lazım peki devreden şirkete mi yoksa devralan şirkete mi iş başvurusu yapacağım?

  2) davayı kazandığım şirket muhtemelen bu borcu ödememek için elinden geleni yapacak adresini bile bilmiyorum icra işlemlerim uzun sürecek ama ben aynı zamanda işsizlik ödeneği de alıyorum 5 ay aldım 3 ay daha alacağım.. işe iademe karar verilince işkur benden ödediği işsizlik ücretini geri istiyormuş ama ben henüz hakedişlerimi almış değilim .. ben karşı taraftan tazminatlarımı alamasamda yine de işkur benden bu ücreti talep edebilir mi?işe girmediğim sürece işkur bu ücreti geri alabilir mi?

  3) 4 aylık işsizlik ücretini ödesem 8 ay daha işsiz kalsam bu durumda 8 aylık işsizlik hakedişimi yine alabiliyormuyum?
  İLGİNİZE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜREDİYORUM..

 2. Bülent Burçak diyor ki:

  İyi günler, 31 Aralık 1998’de bir kamu kurumunda işçi olarak işe başladım. Yazdıklarınızdan anladığım 31 Aralık 2013’e kadar kıdem tazminatımı alıp ayrılmam mümkün görülmüyor. Ancak bu arada başka bir iş yeri benimle çalışmak istiyor. Merak ettiğim birkaç konu var, sizlerden bu konularda bana yardımcı olmanızı rica ediyorum.
  1. Eğer yeni işyeri bana ortaklık teklif ederse yasal olarak bu ortaklığın herhangi bir uygunsuzluğu varmı?
  2. Eğer ortak olursam eski işyerinde devam eden sgk yeni işyerinde bağkur ilişkisi nasıl olacak.
  3. Ortaklık değilde bir ücret karşılığı çalışmaya karar verirsem eski işyerinde tam zamanlı çalışıyorum onagöre SGK primlerim yatıyor yeni işyeride benim çalışma ücretimi ve sigorta pirimimi nasıl yatıracak. Kanunen bir engel varmı?
  4.Birde yukarıda “Süreli bir iş akdi yapmışsanız ve süre bittiğinde işi bırakırsanız işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz.” demişsiniz. Ben şuanki işyerim kamu olmasına rağmen 2 yılda bir sendikamız üzerinden sözleşme yapılmakta. Sözleşme bitiminde işten ayrılırsam işsizlik ücreti alabilirmiyim.
  Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

 3. Admin diyor ki:

  Selamlar Yılmaz Erkan,

  Yeni kıdem yasası henüz yürürlüğe girmedi bundan dolayı işi şu anda bırakırsanız kıdem ihbar tazminatı alamazsınız. Onun haricinde işsizlik sigortası alabilirsiniz.

  Saygılar.

 4. yılmaz erkan diyor ki:

  25.05.1975 doğumluyum şu anda özel bir şirkette izmirde çalışıyorum iş yerinde ekonomik krizden dolayı maaşlarımız ocaktan beri aksarken son 45 gündür maaşımızdan hesabımıza bir kuruş dahi yatırılmamıştır sendikayla irtibat halindeyiz ama temsilciler yeni iş ve işçi kanunlarını bilmiyorlar benim sorum;ben şu anda işi bıraksam ihbar kıdem tazminatlarından yararlana bilirmiyim ve işkurdan işsizlik parası alabilir miyim?sigortaya giriş tarihim 1985 şu anda 4300 günüm var bilginize teşkkür ederim…

 5. erdal özçelik diyor ki:

  98 de askere gıttım 94 stajerlıgım var 2001 sıgorta gırışım ne zaman emeklı olurum dorum tarıhım 01.051978

 6. Admin diyor ki:

  Selamlar Emin BEYAZOĞLU,

  sizin sadece 825 gün daha sigortalı görünmeniz gerekiyor. Bu süreyi prim gün sayısını doldurduktan sonra 20.10.2014 tarihinde emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi de yaptırıp bu süreden düştüğünüzde gününüz dahada azalacaktır.

  Saygılar.

 7. şükrü akman diyor ki:

  şoferim e sınıf ehliyetim ve src m var iş ariyorum ilginize tşklr

 8. Merhabalar Ben Emin BEYAZOĞLU diyor ki:

  01.01.1981 sigorta başlangıcım 01.01.1965 doğumluyum Toplamda 4250(sigorta ve bağkur toplamı)sigortam 3035 gün sigortam var askerliğim yok Halen sigortalı olarak devam ediyorum bir işyerinde. Acaba ne zaman emekli olabilirim ?

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.