İşsizlik ödeneği almanın şartları ?

İşsizlik ödeneği almak için şartları hesaplama 2012 2013 yılı için uygulanan kanun şu şekilde devam etmektedir.. Kimler işsizlik sigortasından yararlanabilir? İşsizlik sigortası yardımlarından yararlanmak için iş sözleşmesinin yasada belirtilen sona erme hallerinden olması gerekmektedir.İstifa edenler emeklilik veya evlilik nedeniyle işten ayrılanlar yada ahlak ve iyi niyet kurallarına uymaması nedeniyle işten çıkartılan işçiler diğer koşulları taşısalar bile işsizlik sigortası yardımlarından yararlanamazlar. İşyerinin el değiştirmesi veya başkasına geçmesi kapanması veya kapatılması işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedenleriyle işten çıkarılmış olanlar gibi kendi istek ve iradesi dışında işsiz kalanlar işsizlik sigortası yardımlarından yararlandırılmaktadırlar. İşsizlik ödeneği almanın şartları nelerdir? Hizmet akdinin sona ermesinden 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olanlardan önceki son son üç yıl içinde; a) 600 gün (20 ay) sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün (6 ay) b) 900 (30 Ay) gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün (8 Ay) c) 1.080 (36 ay) gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün (10 Ay) süre ile işsizlik ödeneği verilmektedir. İşsizlik ödeneği Sigortası hesaplaması İşsizlik sigortasında alacağınız tutar maaşınız ne olursa olsun Asgari ücretin brütünün %80 ini yani (2012 yılı asgari ücreti )886,50*0,80= 709,20 TL’yi geçemez. İşinden istifa eden biri işsizlik sigortasından yararlanabilir mi? İstifa edenler emeklilik veya evlilik nedeniyle işten ayrılanlar yada ahlak ve iyi niyet kurallarına uymaması nedeniyle işten çıkartılan işçiler diğer koşulları taşısalar bile işsizlik sigortası yardımlarından yararlanamazlar. Hangi nedenlerle işten çıkarılanlar işsizlik maaşı alamaz,   İşsizlik sigortası yardımlarından yararlanmak için işsiz kalmak yeterli değildir. İşsizlik sigortası yardımlarından yararlanmak için iş sözleşmesinin yasada belirtilen sona erme hallerinden olması gerekmektedir. İstifa edenler emeklilik veya evlilik nedeniyle işten ayrılanlar yada ahlak ve iyi niyet kurallarına uymaması nedeniyle işten çıkartılan işçiler diğer koşulları taşısalar bile işsizlik sigortası yardımlarından yararlanamazlar. Sigortalı işsizler SGK'ya bağlı sağlık kuruluşlarından yararlanabilir mi, İşsizlik sigortasından yararlanmaya hak kazanan kişi işsiz kaldığı süre içindeki tedavilerini yaptırabilecek İşsizlik sigortası ne tür hizmetleri kapsar, İşsizlik sigortası işsiz kalan kişiye işsizlik ödeneği dışında bazı ek imkanlar da sağlamaktadır. Buna göre işsizlik sigortasından yararlanmaya hak kazanan kişi işsiz kaldığı süre içindeki tedavilerini yaptırabilecek yeni bir iş bulması için devletten yardım alacak meslek geliştirme edindirme ve yetiştirme eğitiminden yararlanabilecektir.  


Yorum Gönder 1. osman guner diyor ki:

  1989 yılında bağkurla başladım 1999 yılında sgk ıle devam ettım.ne zaman emeklı olabılıyorum veya bağkurumu sgk ya nasıl ekletebılıyorum.yada otomatık olarak devrolup bırleşıyormu?bılgılendırmenızı rıca edıyorum

 2. zuhal sevgi diyor ki:

  MERHABA,6 YILDIR ÇALIŞTIĞIM FİRMA DOĞUM İZNİNE ÇIKTIM VE DOĞUM İZNİM BİTTİĞİNDE ÇIKIŞIMI VERMİŞ BEN İŞSİZLİK MAAŞIMDAN YARARLANABİLİYORMUYUM.DOĞUM PARAMI ALABİLİYORMUYUM YARDIMCI OLMANIZI RİCA EDRİM.

 3. necmettin diyor ki:

  Selamlar emeklilige 10 ay kala kendi isteginle bile ciksan issizlikten yararlanabilirsin diyorlar dogrumudur.

 4. necmettin diyor ki:

  Isyeri ismi degisiyor tummy haklar ile yeni isim adi altinda calisacagiz gectigimiz anda vergiler sifirlanacak sgk odemelerinde kesinti yok yeni sirkete gectikten 3 ay sonra isten cikarilsam 10 ay issizlik alirmiyim .16 senedir calisiyorum.

 5. Admin diyor ki:

  Merhabalar Necmettin Bey, Tabiki işsizlikten yararlanırsınız. Daha net bilgi için işkur müdürlüklerine yada SGK müdürlüklerine de gidebilir sorabilirsiniz. Ama kesinlikle yararlanırsınız. Saygılar.

 6. Admin diyor ki:

  Selamlar Evet az önceki sorunuzada verdiğimiz cevapta belirttiğimiz üzere işsizlik tabiki alırsınız.

 7. necmettin diyor ki:

  Merhaba emeklilige 10 ay kala kendi istegimle ayrilsam da issizlik alabilirmiyim alamazsin diyen cok but konuyu aciklayabilirmisiniz

 8. Admin diyor ki:

  Necmettin Bey, sorunuzu daha önceki yorumunuzda cevaplandırmıştık. Saygılar. Not: Evet alabilirsiniz.

 9. ebru diyor ki:

  merhaba, 29,07,2009 tarihinde bir firmada işe girdim. firma ortakları yeni bir firma kurdu ve beni 11,12,2012 tarinde beni çalıştığım firmadan 2. kurdukları firmaya geçirdiler 12,12,2012 itibari ile gün kaybım olmadan sonrada 2. firmadan 31.01.2013 itibari ile çıkartıp 01,02,2013 itibari ile eski firmamda başlattılar mayıs 15 itibari ile işten çıkarılacağım ancak işsizlik maaşı alabilecekmiyim.(firma sahipleri 2. firmasının da sahipleri ) yardımlarınızı bekliyorum.şimdiden teşekkürler.

 10. Bayram gunes diyor ki:

  Benim 1500 isgunu ssk primim var enson calistim yerdede 3 ay ssk yatti isten cikarildim issizlik masindan faydalana bilirmiyim

 11. fatma meral diyor ki:

  beşbucuk AYDIR çalıştım ve çıktım hiç bir kağıt imzalamadım işsiz maaşı alabilirmiyim

 12. Mehmet diyor ki:

  Yesıl kartlılarda ıssızlık maası veya baska bısey alıyorlarmı

 13. aslı köroglu diyor ki:

  7 yıldır çalıştığım kurumdan terfi için söz aldım yerine getirmediler ayrıca mesai ücretlerimizide yarım veriyolar işten istifa ettim ama çıkış işlemleri için hiç bir evrak imzalamadım tazminatımı alabilirmiyim ?

 14. Admin diyor ki:

  Selamlar Hayriye Tarakçı, Söz uçar yazı kalır diye bir atasözümüz var. Şimdi bu işyeri size sözlü olarak bu cümleleri kurdu isede görüldüğü üzere söylediği ile yaptığı farklı şeyler ve söylediklerinin malesef arkasında durmuyor. Siz tüm evraklarınızı imzaladığınıza göre elle tutulacak hiç bir ispatınız yok. Onun için alacağınızı düşünmüyorum. Saygılar.

 15. Hayriye Tarakcı diyor ki:

  sayın admin; hiç bir şey alamayacağımı söylemişsiniz ama bu alacakların ilgili banka hesabına yatması gerektiği, eğer yatmamışsa mahkeme kanalıyla alabileceğim söylendi.Teşekkürler.

 16. Admin diyor ki:

  Selamlar Hayriye Tarakçı, Kötü niyetli bir işveren size bu evraklarıda imzalattığına göre hiç bir şey alamazsınız. Saygılar.

 17. Hayriye Tarakcı diyor ki:

  17 aydır çalıştığım işyerinden sebepsiz olarak çıkarıldım.kıdem ve ihbar tazminatı ve diğer alacaklarımında belirtildiği şekilde tüm alacaklarımı aldım şeklinde olan belgeyi imzaladım.Yalnız bu haklarımın ilgili banka hesabıma yatacağı söylenmişti. Yatırılmadı.Bende çalışma müdürlüğüne şikayette bulundum.Görüşmede işveren borcunun olmadığını söylemiş.Bu haklarımı alabilir miyim? Ne yapmam gerekir. Teşekkür ederim.

 18. Admin diyor ki:

  Selamlar İrfan İnal, İlgili tarihlerdeki bağkurluluğunuzdan dolayı yasal olarak bu parayı siz geri ödemek durumundasınız. Bu parayı ödemez iseniz faiziyle birlikte katlanarak bir şekilde ödemeniz sağlanır. Saygılar.

 19. İRFAN İNAL diyor ki:

  2004 de tarım bağkurlusu oldum.2008 de sigortalı işe girdim.31/12/2010da iş çıkışı aldım.işsizlik parasına başvurdumve3 ay 10 gün aldım.tekrar işe başladım.işsizlik maaşımın iptali için dilekçemi verdim.mayıs 2012de işci bulma kurumundan yazı geldi.bana ödenilen ödeneği geri istiyorlar.sebep ise çalıştığım yıllarda bağkurlu olmammış.o zaman bana bu parayı neden ödediler.ben bu parayı ödemesem ne olur.

 20. Admin diyor ki:

  Selamlar Tahir Bey, Evrakları imzaladığınıza göre artık yapabilecek birşey kalmıyor geriye. Saygılar.

 21. Admin diyor ki:

  Selamlar Mustafa Bey, İşyerinizle mahkemelik olma durumunuzun neticelendirip işten ayrıldıktan sonra tabiki alabilirsiniz. Söz konusu işyerinden çıkışınız verildi ise 10 günü geçirmeden müracaatınızı yapınız. Saygılar.

 22. Tahir diyor ki:

  Merhaba sayın yönetici,özel bir şirkette 4 buçuk yıldır çalışmaktayım bu süreçte terfi alacağıma dair sözler verildi ancak hiçbirine uyulmadı su anki görevimde ise yaptığım işten bir alt gruba düşürüldüm son 2.5 aydır alt grupta çalışmaktayım. Müdürümle görüşüp işi bırakmak istesiğimi ancak tazminat hakkımın verilmesini istedim ancak olumlu bir yanıt alamadım. İstafa dilekçesini onların isteği doğrultusunda doldurup imzaladım Tazminat-ihbar hakkım var mı? Varsa nereye başvuru yapmam gerekmektedir. Hangi yolu izlemeliyim. Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

 23. mustafa diyor ki:

  merhaba çalıştığım işverenimle haklı gerekçelerim nedeniyle mahkemelik olduk işsizlik maaşı alma hakkım varmı.

İşsizlik ödeneği almanın şartları ? makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

Bunlarda İlginizi Çekebilir !

İşsizlik ödeneği almanın şartları ?

İşsizlik ödeneği almanın şartları ? İşsizlik ödeneği almak için şartları hesaplama 2012 2013 yılı için uygulanan kanun şu şekilde devam etmektedir.. Kimler işsizlik sigortasından yararlanabilir? İşsizlik sigortası yardımlarından yararlanmak için iş sözleşmesinin yasada belirtilen sona erme hallerinden olma...

İşsizlik maaşı emekli maaşını etkiler mi ?

İşsizlik maaşı, emekliliği ve emekli maaşını etkiler mi ? Merhabalar benim sizlere bir sorum olacaktı yardımcı olursanız çok çok sevinirim. Şimdi bu işsizken aldığımız işsizlik maaşları var, bu maaşlar ileride emekliliği etkiler mi yada maaşımızı etkiler mi teşekkür e...

Özürlü maaşı almanın şartları nelerdir

2022 maaşı almanın şartları nelerdir ? 18 yaşını geçmiş biri 2022 maaşı alabilmesi için kendisinin herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olmaması lazım anne ya da babasının tabi olmasının bir önemi yok. En az %40 sakatlık raporu ve ailede kişi başına düşen gelirin...

Tc ile işsizlik maaşı sorgulama

tc ile işsizlik maaşı sorgulama,tc numarası ile işsizlik maaşı sorgulama,işsizlik maaşı öğrenme,ne kadar işsizlik maaşı alırım,işsizlik maaşı alma şartları Merhabalar sgk.net takipçileri.Bu yazımızı okuyorsanız ya işsiz kaldınız yada işten ayrılma niyetiniz var.Gü...

Kaç ay çalışan işsizlik maaşı alabilir ?

İşsizlik ödeneği almanın şartları ? Kaç ay çalışırsam yada çalışytıktan kaç ay sonra işsizlik maaşı alırım alabilirim ? Merhabalar ben Derviş AKGÜNDÜZ, siteniz sgk.neti öncelikle çok başarılı buluyorum. Çalışmalarınızla bizlere yardımcı olduğunuz için teşekkür ediyorum. Benim sorum şu, ben şimdi bi...

Emekliler işsizlik maaşı alabilir mi ?

Emekli işsizlik maaşı alabilir mi ? Merhabalar Ben Abdurrahman Yancı, yakın zamanda emekli oldum ve bu ay çok şükür ilk emekli maaşımı aldım. Ben bir yerde sigortalı olarak yeniden işe başlıyorum kısmet ise acaba şartlar yerine gelirse emekli olduğum halde ben acaba işsizlik...

Tc ile Ziraat Bankası Rapor Parası Sorgulama

rapor parası sorgulama,tc ile ziraat bankası rapor parası sorgulama,iş görmezlik ödeneği sorgulama,rapor parası nasıl alınır? Merhaba sgk.net takipçileri.Bildiğiniz gibi bir iş yerinde çalışırken rahatsızlandığınızda ve hastalandığınızda izin alırız ve gerekli durumla...

İşsizlik sigortasından yararlanma şartları hakkında genel bilgiler

Bu yazımızda 2012 2013  işsizlik sigortası kanunu kaç ay olduğu kapsamı ve ortalama kaç para alınacağı, işsizlik sigortası nasıl alınır nasıl başvurulur ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. İşsizlik sigortasından yararlanmak için ne yapmak lazım? Öncelikle kendi kusurun...

SGK Cenaze Yardımı Nedir? Kimler Alabilir?

İşsizlik ödeneği almanın şartları ? sgk cenaze yardımı,sgk cenaze yardımından kimler faydalanabilir,sgk cenaze yardımından yararlanma şartları,cenaze ödeneği ne kadar? Merhabalar sgk.net takipçileri.Bu yazımızda sizlere SGK Cenaze yardımı ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız.Derler ya hepimizin en son olarak...

Ek-52 Evlenme İkramiyesi formu ve dilekçesi

Evlenme yardımı ikramiyesi ve ödeneği nedir ? Alma şartları nelerdir. Ücreti ne kadardır ? Evlenme İkramiyesi talep formu 5510 sayılı Kanuna göre evlenme yardımı, ölüm aylığı alan kız çocuklara verilmektedir. Evlenmeleri nedeniyle, gelir veya aylıkları kesilmesi gereken k...

Evlenme ödeneği nasıl alınır

Evlenme ödeneği kimlere verilir dilekçe örneği hakkında bilgiler Nereye, nasıl başvurulur? Hak sahiplerinden, - Hizmet akdiyle ve kendi nam ve hesabına bağımsız çalışma  kapsamındakiler, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Sigortalı Em...

4/a (SSK) sigortalısıyım, doğum yaptım. Geçici iş göremezlik ödeneği alabilmem için aranan şartlar nelerdir?

SORU ŞU ŞEKİLDE 4/a (SSK) sigortalısıyım, doğum yaptım. Geçici iş göremezlik ödeneği alabilmem için aranan şartlar nelerdir? CEVAP Geçici iş göremezlik ödeneği alabilmeniz için; 1-Doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminizin bild...

Sgk Cenaze ödeneği cenaze yardımı hakkında bilgiler

2012 Ssk Sgk cenaze yardımı cenaze ödeneği ne kadar ve hangi şartlar aranmaktadır ? Aşağıda madde madde olarak belirtiler durumlara sahipseniz ve yerine getiriyorsanız. Cenaze ödeneği ve yardımından faydalanabilirsiniz. MADDE 69 – (1) Cenaze ödeneği; a) İş kazası veya...

Ssk'lı kadınlar süt parasını nasıl alır ?

Sgk'lı olarak çalışan kadınlar süt parası için neler yapmalı, nereye müracaat etmeli, süt parası nasıl alınır işlemleri nelerdir hususunda bilgiler 4-1/a kapsamındaki (SSK) sigortalı kadının gebeliğinin başladığı tarihten itibaren doğumdan önceki ilk sekiz haftalık (ç...

Eşi vefat eden dul kadınlara maaş nasıl bağlanacak ?

Dul kadınlara 250 tl Maaş - Aylık müjdesi Eşi ölmüş dul kadınlara Aile ve Sosyal Yardım Bakanlığı her ay 250 Tl verecek. Dul maaşı almanın şartları nelerdir ? Kadın eşinden ayrılmış değil ve eşi de vefat etmiş, ölmüş olacak, sosyal güvencesi olmayacak başka bi...