İşsizlik ödeneği almanın şartları ?

İşsizlik ödeneği almak için şartları hesaplama 2012 2013 yılı için uygulanan kanun şu şekilde devam etmektedir.. Kimler işsizlik sigortasından yararlanabilir? İşsizlik sigortası yardımlarından yararlanmak için iş sözleşmesinin yasada belirtilen sona erme hallerinden olması gerekmektedir.İstifa edenler emeklilik veya evlilik nedeniyle işten ayrılanlar yada ahlak ve iyi niyet kurallarına uymaması nedeniyle işten çıkartılan işçiler diğer koşulları taşısalar bile işsizlik sigortası yardımlarından yararlanamazlar. İşyerinin el değiştirmesi veya başkasına geçmesi kapanması veya kapatılması işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedenleriyle işten çıkarılmış olanlar gibi kendi istek ve iradesi dışında işsiz kalanlar işsizlik sigortası yardımlarından yararlandırılmaktadırlar. İşsizlik ödeneği almanın şartları nelerdir? Hizmet akdinin sona ermesinden 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olanlardan önceki son son üç yıl içinde; a) 600 gün (20 ay) sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün (6 ay) b) 900 (30 Ay) gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün (8 Ay) c) 1.080 (36 ay) gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün (10 Ay) süre ile işsizlik ödeneği verilmektedir. İşsizlik ödeneği Sigortası hesaplaması İşsizlik sigortasında alacağınız tutar maaşınız ne olursa olsun Asgari ücretin brütünün %80 ini yani (2012 yılı asgari ücreti )886,50*0,80= 709,20 TL’yi geçemez. İşinden istifa eden biri işsizlik sigortasından yararlanabilir mi? İstifa edenler emeklilik veya evlilik nedeniyle işten ayrılanlar yada ahlak ve iyi niyet kurallarına uymaması nedeniyle işten çıkartılan işçiler diğer koşulları taşısalar bile işsizlik sigortası yardımlarından yararlanamazlar. Hangi nedenlerle işten çıkarılanlar işsizlik maaşı alamaz,   İşsizlik sigortası yardımlarından yararlanmak için işsiz kalmak yeterli değildir. İşsizlik sigortası yardımlarından yararlanmak için iş sözleşmesinin yasada belirtilen sona erme hallerinden olması gerekmektedir. İstifa edenler emeklilik veya evlilik nedeniyle işten ayrılanlar yada ahlak ve iyi niyet kurallarına uymaması nedeniyle işten çıkartılan işçiler diğer koşulları taşısalar bile işsizlik sigortası yardımlarından yararlanamazlar. Sigortalı işsizler SGK'ya bağlı sağlık kuruluşlarından yararlanabilir mi, İşsizlik sigortasından yararlanmaya hak kazanan kişi işsiz kaldığı süre içindeki tedavilerini yaptırabilecek İşsizlik sigortası ne tür hizmetleri kapsar, İşsizlik sigortası işsiz kalan kişiye işsizlik ödeneği dışında bazı ek imkanlar da sağlamaktadır. Buna göre işsizlik sigortasından yararlanmaya hak kazanan kişi işsiz kaldığı süre içindeki tedavilerini yaptırabilecek yeni bir iş bulması için devletten yardım alacak meslek geliştirme edindirme ve yetiştirme eğitiminden yararlanabilecektir.  Yorum Gönder

 1. osman guner diyor ki:

  1989 yılında bağkurla başladım 1999 yılında sgk ıle devam ettım.ne zaman emeklı olabılıyorum veya bağkurumu sgk ya nasıl ekletebılıyorum.yada otomatık olarak devrolup bırleşıyormu?bılgılendırmenızı rıca edıyorum

  1. zuhal sevgi diyor ki:

   MERHABA,6 YILDIR ÇALIŞTIĞIM FİRMA DOĞUM İZNİNE ÇIKTIM VE DOĞUM İZNİM BİTTİĞİNDE ÇIKIŞIMI VERMİŞ BEN İŞSİZLİK MAAŞIMDAN YARARLANABİLİYORMUYUM.DOĞUM PARAMI ALABİLİYORMUYUM YARDIMCI OLMANIZI RİCA EDRİM.

   1. Admin diyor ki:

    Necmettin Bey, sorunuzu daha önceki yorumunuzda cevaplandırmıştık. Saygılar. Not: Evet alabilirsiniz.

    1. necmettin diyor ki:

     Merhaba emeklilige 10 ay kala kendi istegimle ayrilsam da issizlik alabilirmiyim alamazsin diyen cok but konuyu aciklayabilirmisiniz

     1. Admin diyor ki:

      Selamlar Evet az önceki sorunuzada verdiğimiz cevapta belirttiğimiz üzere işsizlik tabiki alırsınız.

      1. Admin diyor ki:

       Merhabalar Necmettin Bey, Tabiki işsizlikten yararlanırsınız. Daha net bilgi için işkur müdürlüklerine yada SGK müdürlüklerine de gidebilir sorabilirsiniz. Ama kesinlikle yararlanırsınız. Saygılar.

       1. necmettin diyor ki:

        Selamlar emeklilige 10 ay kala kendi isteginle bile ciksan issizlikten yararlanabilirsin diyorlar dogrumudur.

        1. necmettin diyor ki:

         Isyeri ismi degisiyor tummy haklar ile yeni isim adi altinda calisacagiz gectigimiz anda vergiler sifirlanacak sgk odemelerinde kesinti yok yeni sirkete gectikten 3 ay sonra isten cikarilsam 10 ay issizlik alirmiyim .16 senedir calisiyorum.

         1. ebru diyor ki:

          merhaba, 29,07,2009 tarihinde bir firmada işe girdim. firma ortakları yeni bir firma kurdu ve beni 11,12,2012 tarinde beni çalıştığım firmadan 2. kurdukları firmaya geçirdiler 12,12,2012 itibari ile gün kaybım olmadan sonrada 2. firmadan 31.01.2013 itibari ile çıkartıp 01,02,2013 itibari ile eski firmamda başlattılar mayıs 15 itibari ile işten çıkarılacağım ancak işsizlik maaşı alabilecekmiyim.(firma sahipleri 2. firmasının da sahipleri ) yardımlarınızı bekliyorum.şimdiden teşekkürler.

          1. Bayram gunes diyor ki:

           Benim 1500 isgunu ssk primim var enson calistim yerdede 3 ay ssk yatti isten cikarildim issizlik masindan faydalana bilirmiyim

           1. fatma meral diyor ki:

            beşbucuk AYDIR çalıştım ve çıktım hiç bir kağıt imzalamadım işsiz maaşı alabilirmiyim

            1. Mehmet diyor ki:

             Yesıl kartlılarda ıssızlık maası veya baska bısey alıyorlarmı

             1. aslı köroglu diyor ki:

              7 yıldır çalıştığım kurumdan terfi için söz aldım yerine getirmediler ayrıca mesai ücretlerimizide yarım veriyolar işten istifa ettim ama çıkış işlemleri için hiç bir evrak imzalamadım tazminatımı alabilirmiyim ?

              1. Admin diyor ki:

               Selamlar Hayriye Tarakçı, Söz uçar yazı kalır diye bir atasözümüz var. Şimdi bu işyeri size sözlü olarak bu cümleleri kurdu isede görüldüğü üzere söylediği ile yaptığı farklı şeyler ve söylediklerinin malesef arkasında durmuyor. Siz tüm evraklarınızı imzaladığınıza göre elle tutulacak hiç bir ispatınız yok. Onun için alacağınızı düşünmüyorum. Saygılar.

               1. Hayriye Tarakcı diyor ki:

                sayın admin; hiç bir şey alamayacağımı söylemişsiniz ama bu alacakların ilgili banka hesabına yatması gerektiği, eğer yatmamışsa mahkeme kanalıyla alabileceğim söylendi.Teşekkürler.

                1. Admin diyor ki:

                 Selamlar Hayriye Tarakçı, Kötü niyetli bir işveren size bu evraklarıda imzalattığına göre hiç bir şey alamazsınız. Saygılar.

                 1. Hayriye Tarakcı diyor ki:

                  17 aydır çalıştığım işyerinden sebepsiz olarak çıkarıldım.kıdem ve ihbar tazminatı ve diğer alacaklarımında belirtildiği şekilde tüm alacaklarımı aldım şeklinde olan belgeyi imzaladım.Yalnız bu haklarımın ilgili banka hesabıma yatacağı söylenmişti. Yatırılmadı.Bende çalışma müdürlüğüne şikayette bulundum.Görüşmede işveren borcunun olmadığını söylemiş.Bu haklarımı alabilir miyim? Ne yapmam gerekir. Teşekkür ederim.

                  1. Admin diyor ki:

                   Selamlar İrfan İnal, İlgili tarihlerdeki bağkurluluğunuzdan dolayı yasal olarak bu parayı siz geri ödemek durumundasınız. Bu parayı ödemez iseniz faiziyle birlikte katlanarak bir şekilde ödemeniz sağlanır. Saygılar.

                   1. İRFAN İNAL diyor ki:

                    2004 de tarım bağkurlusu oldum.2008 de sigortalı işe girdim.31/12/2010da iş çıkışı aldım.işsizlik parasına başvurdumve3 ay 10 gün aldım.tekrar işe başladım.işsizlik maaşımın iptali için dilekçemi verdim.mayıs 2012de işci bulma kurumundan yazı geldi.bana ödenilen ödeneği geri istiyorlar.sebep ise çalıştığım yıllarda bağkurlu olmammış.o zaman bana bu parayı neden ödediler.ben bu parayı ödemesem ne olur.

                    1. Admin diyor ki:

                     Selamlar Tahir Bey, Evrakları imzaladığınıza göre artık yapabilecek birşey kalmıyor geriye. Saygılar.

                     1. Tahir diyor ki:

                      Merhaba sayın yönetici,özel bir şirkette 4 buçuk yıldır çalışmaktayım bu süreçte terfi alacağıma dair sözler verildi ancak hiçbirine uyulmadı su anki görevimde ise yaptığım işten bir alt gruba düşürüldüm son 2.5 aydır alt grupta çalışmaktayım. Müdürümle görüşüp işi bırakmak istesiğimi ancak tazminat hakkımın verilmesini istedim ancak olumlu bir yanıt alamadım. İstafa dilekçesini onların isteği doğrultusunda doldurup imzaladım Tazminat-ihbar hakkım var mı? Varsa nereye başvuru yapmam gerekmektedir. Hangi yolu izlemeliyim. Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

                      1. Admin diyor ki:

                       Selamlar Mustafa Bey, İşyerinizle mahkemelik olma durumunuzun neticelendirip işten ayrıldıktan sonra tabiki alabilirsiniz. Söz konusu işyerinden çıkışınız verildi ise 10 günü geçirmeden müracaatınızı yapınız. Saygılar.

                       1. mustafa diyor ki:

                        merhaba çalıştığım işverenimle haklı gerekçelerim nedeniyle mahkemelik olduk işsizlik maaşı alma hakkım varmı.

                        Etiketleri :