İşsizlik Maaşı

İsizlik maaşı 2012 şartları zammı hakkında bilgiler.

Daha önceki konumuz olan Kimler işsizlik maaşı alabilir alamaz isimli konumuzda işsizlik parası hakkında sizlere detaylı bilgiler sunmuştuk. Bu konumuzuda dilerseniz inceleyebilirsiniz.

İşsizlik Sigortası Maaşı

İşsizlik maaşı uygulamasında bir diğer önemli nokta da; iş yerinden kendi isteği dışında ayrılmış olsanız bile 600 gün sigorta priminizin yatırılmış olması gerekir. Yani 3 yıl boyunca bir işyerinde sigortalı olarak çalışmış olmak gerekir. Buna bağlı olarak diğer bir kural ise işçinin son sigortalı olarak çalıştığı yerde 3 ay çalışmış olması gerekir. İşyeri iflas edenler ise ayrılma nedeni aranmaksızın işsizlik sigortası maaşı almaya hak kazanırlar. İflas edenler, işleri olmadığı için işletmesi kapananlarda işsizlik maaşı alma hakkına sahiptir.

İşsizlik Maaşına nasıl Başvuru Yapılır ?
İşsizlik maaşı başvurusu yapmak için; gerekli şartlara sahip olan kişi, işten ayrıldıktan sonraki 30 iş günü içerisinde, SGK ya başvuruda bulunmak zorundadır.Şahsen başvurularda Nüfus cüzdanı yeterlidir. İnternet üzerinden yapılacak olan başvurularda ise TC. kimlik numarası yeterlidir.

Başvurular sonunda İŞKUR şartları araştırır ve değerlendirmeye alır. İşsizlik maaşı alma şartlarınız olumlu ise işsizlik maaşı alma süresi ve miktarı hesaplanarak, her ay sonunda banka hesabınıza ödeme yapılır.
İşsizlik maaşı hesaplanırken kurum; kişinin son 4 ay içerisinde işyerinden ödenen primlerini göz önünde bulundurur. Primlerin düzenli yatırılmış olması büyük etmendir. İşçinin aylık bürüt maaşı, günlük – haftalık ortalama geliri gibi faktörlerin kısmen %40’ı işsizlik maaşı oranı olarak belirlenir ve ödeme yapılır. İşsizlik maaşı oranı asgari ücretin bürüt % 80’ ini geçemez veya asgari ücretin bürüt %40’ı altına inemez.
İşçinin son çalıştığı işyerinde, son 4 ay içinde yatırılan sigorta primlerinin miktarı işsizlik maaşını etkilemektedir. İşsizlik maaşı oranları kanunen belirlenen asgari ücrete göre de değişiklik göstermektedir. Yani asgari ücret arttıkça işsizlik maaşı ödemeleri de o derece artacaktır. Hesaplamalarda o oranlarda değişiklik gösterecektir.

İşsizlik Maaşı  Başvurusu

Kişinin işsiz kaldığı bir dönem, işsizlik maaşından yararlanabilmesi için mutlaka sigortalı işçi olarak çalışmayı önemsemesi gerekmektedir. Bu haklarınızı kullanabilmeniz için işe girerken şartlarınızı kesin belirlemeli, sigortasız olarak çalışmayı reddetmelisiniz. Bu şekilde ülke genelinde sigortasız işçi çalıştırılmasının da önüne geçilmesine katkıda bulunursunuz. İşçi haklarına da sahip çıkılmış olur. Bireyler de işsizlik dönemlerinde mağduriyet yaşamazlar.

 

İşsizlik maaşı için ne kadar çalışmak gerekiyor?

Eğer işten çıkarıldığınız tarih içinde 3 yıl geriye dönük olarak 600 gün sigorta primi ödemişseniz 6 ay, 3 yıl geriye dönük 900 gün prim ödemişseniz 8 ay, 3 yıl geriye dönük 1080 gün prim ödemişseniz 10 ay işsizlik maaşından faydalanabiliyorsunuz. Alacağınız ücret ise son 120 günün brüt ücretinin yüzde 40′ı kadar işsizlik maaşı almaya hak kazanıyorsunuz.

İşsiz kalınınca sağlıktan faydalanabilir misiniz?

Sigortalı işsizler işsizlik maaşı alırken sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Bunun nedeni ise işsizlik maaşı aldığınız süre içerisinde İŞKUR sizin adınıza Sosyal Güvenlik Kurumu’na Genel Sağlık Sigortası primlerini ödüyor. Bu primler ödendiği için işsiz kalan kişinin kendisine, eşine ve çocuğuna sağlık hizmetlerinden faydalanması kısıtlanmıyor. Ancak 100 gün sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor. Bunu uzatmak için ise işsiz kişi Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek İŞKUR’dan işsizlik maaşını aldığını ve bu nedenle sağlık hizmetlerinden faydalanması gerektiğini belirterek Sosyal Güvenlik Kurumu işsiz kişinin sağlık hizmetlerinden faydalanması için tekrardan aktifleştiriyor. Bu aktifleştirme işsizlik maaşının bağlanma süresi yani 6 ay, 8 ay ve 10 ay boyunca devam ediyor.

Askerlik nedeniyle iş akdi feshedilen kişi işsizlik maaşı alabilir mi?

İşyerinden ”askere gideceğim” diye ayrılmışsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz. Ancak askerde geçen süreleri işsizlik maaşı olarak alamıyorsunuz. Askerlik bittiğinde 30 gün içerisinde İŞKUR’a müracaat ettiğinizde askerlik yaptığınızda geçen süre yokmuş gibi yani işten yeni ayrılmış gibi görünerek İŞKUR size, 3 yıl geriye dönük olarak 600 gün sigorta primi ödemişseniz 6 ay, 3 yıl geriye dönük 900 gün prim ödemişseniz 8 ay, 3 yıl geriye dönük 1080 gün prim ödemişseniz 10 ay işsizlik maaşından faydalanabiliyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan Kredi kartı ile Prim Ödeme başlıklı makalemizde kredi kartı ile bağkur ödeme, kredi kartı ile emekli sandığı primi ödeme ve kredi kartı ile ssk ödeme hakkında bilgiler verilmektedir.

SGK.NET Google Aramaları:

is kurdan hak kazanamadiniz,işsizlik maaşı hak kazanamadınız,işsizlik maaşı yatırıldımı,işsizlik maaşını bağlandığını nasıl őrenebilirim,işsizlik ödeneği almaya hak kazanamadınız,issizlik odenegine hak kazanamadiniz,işsizlikte maaş alıp baskayerde calışmak sigortamı yapmıyorlar,ssk işsizlik maaaşı internet üzerinden nasıl baş vurulur,yhs-newnet
İşsizlik Maaşı makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“İşsizlik Maaşı” için 6 yorum

 1. mesut bayrak diyor ki:

  işsizlik maaşı başvurum onaylandımı

 2. Admin diyor ki:

  Selamlar Alper Bey,

  Yardımlarınız için teşekkür ediyoruz.

  Saygılar.

 3. alper diyor ki:

  emre cemil ve barış bu sorunlarınızı en yakın işkur şubelerinden daha iyi öğrenirsiniz benimde hak kazanamadınız diye mesaj gelmişti ordan düzelttiler tavsiyem işkur şubelerine gidin tam detaylı bilgi alabilirsiniz

 4. emre diyor ki:

  ben başvurdum hiç bir şey olmadı ve son 3 yılda 600 günden fazla pirimim vardı ve son 1 yıldır aynı isteydim ve baş vurdum en azından cevap attılar bi mesaj hak kazanamadınız diye sebebi ne acaba çok merak ediyorum …

 5. cemil gülseren diyor ki:

  merhabalar 4 5 aydan beri boştayım işsizlik maasi nasıl alırım yardımcı olursanız minnettar olurum

 6. barış taşkın diyor ki:

  merhabalar..2,5 yıl önce işsizlik maaşı alıyordum..4 ay aldıktan sonra bir işe girdim ve haala çalışmaktayım,,geri kalan 4 aylık maaşı şu an toplu olarak alabilirmiyim..yardımcı olursanız minnettar olurum..uzun bi cevap yazmanıza gerek yok evet yada hayır demeniz yeterli beim için..şimdiden cok teşekkür ederim ..

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
kredi kartı ile bağkur prim ödemesi
Kredi kartı ile Bağkur Ödemesi

Kredi kartı ile bağkur primi ödeme ödemesi yapılandırma borcu ödemesini nasıl yapabilirim ? Teknolojik gelişmelerin yanında, bu gelişmelerin işverenler açısından...

Kapat