Haber

Hem ölen eşinden hemde ölen anne babadan maaş alınabilecek.


Hem eşten hem babadan maaş alınabilir mi ?

Yargıtay, yeni bir kararla birkişinin hem ölen eşinden aldığını verecek hemde ölen babasından kalan emekli maaşını alacak. Bakın kararın detaylarında neler bulunuyor.

Yargıtay, eşinden ölüm aylığı alan dul kadının, ölen babasından da aylık almak istemiyle açtığı davayı reddeden mahkeme kararını bozdu.

Yüksek Mahkeme, 506 sayılı kanuna eklenen geçici madde ile 6 Ağustos 2003′den önce hak sahibi kız çocuklarına bağlanan gelir ve aylıkların, evlenme ve çalışma halleri hariç geri alınmayacağını hükme bağlandığı için, 6 Ağustos 2003′ten önce ölen babası nedeniyle hak sahibi olan davacının, eşinden ölüm aylığı alsa bile babasından da ölüm aylığı alabileceğine karar verdi.

Ölen eşi üzerinden dul aylığı alan bir kadın, daha önce ölen babasından da yetim aylığı almak üzere Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvurdu.

SGK, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’na göre, babasından aylık bağlanan kadının, kocasından da aylık almaya hak kazanması halinde, bu aylıklardan yüksek olanın ödeneceği, bu nedenle yalnızca eşinden aylık alabileceği gerekçesiyle başvuruyu reddetti.

Kadın, bunun üzerine Ankara 13. İş Mahkemesi’nde dava açtı. Mahkeme, SGK işleminin doğru olduğu, davacının dava açmada haklı olmadığı gerekçesiyle davayı reddetti.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 21. Hukuk Dairesi, yerel mahkeme kararını bozdu.

Dairenin kararında, 506 sayılı yasa gereği, babasından aylık bağlanan kadının, kocasından da aylık almaya hak kazanması halinde, bu aylıklardan yalnızca fazla olanının ödeneceği belirtildi.

Kararda ancak, aynı kanuna 2005 yılında eklenen geçici 91. madde ile ”6 Ağustos 2003′den önce hak sahibi kız çocuklarına bağlanan gelir ve aylıkların, evlenmeleri, Sosyal Sigortaya, Emekli Sandıklarına tabi çalışmaları veya kendi çalışmalarından dolayı buralardan gelir veya aylık almaları halleri hariç olmak üzere geri alınmaz. Bunlardan, yukarıda belirtilen haller haricindeki nedenlerle gelir veya aylıkları kesilen veya durdurulan kız çocuklarının gelir ve aylıkları, kesme veya durdurma tarihi itibarıyla talep şartı aranmaksızın yeniden başlatılır” şeklinde düzenleme getirildiği kaydedildi.

Olayda, davacı kadının eşinin 27 Ağustos 2003 öldüğü, 1 Ekim 2003′ten itibaren de eşinden ölüm aylığı aldığı, 1 Nisan 1996′da ölen babasından dolayı ölüm aylığı talebini ise 4 Ocak 2008 itibariyle dile getirdiği ifade edilen kararda, ”Davacının evli olması nedeniyle eşinin ölüm tarihi olan 27 Ağustos 2003′ten önce ölüm aylığı talep etmesi mümkün değildir. Ancak 506 sayılı Kanuna eklenen geçici 91. madde ile getirilen düzenlemeye göre 6 Ağustos 2003′ten önce ölen babası nedeniyle hak sahibi olan davacı, eşinden ölüm aylığı almakta olsa dahi evliliğinin ölüm nedeniyle son bulmasından sonra babasından da ölüm aylığı talep etme hakkına sahiptir” denildi.

Bozma kararının ardından dosyayı yeniden görüşen Ankara 13. İş Mahkemesi, ilk kararında direndi.

Direnme kararının da temyiz edilmesi üzerine, dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na geldi. Kurul, yerel mahkemenin direnme kararını bozdu.

Bir önceki yazımız olan Doğum Borçlanması 2012 son durum nedir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK.NET Google Aramaları:

hem eşten hem babadan emekli maaşı,annem babamda emekli maş alıyor dedemin maşinida ala bilirmi,ölen babamın üzerin den maaş alabilirmiyim,ölen eşten ve ölen babadan maaş almak,hem eşten hem babadan maaş alınır mı,hem eşten hem de babadan maaş 2014,babadan ve esten maaş alınır mi,ölen eşten ve babadan maaş almak,eşten babadan maaş alabilrmiyim,ölen babasının emekli maaşı bağlatmak için ne yapabilirim
Pazartesi, 16 Nisan 2012, 22:30


“Hem ölen eşinden hemde ölen anne babadan maaş alınabilecek.” için 17 cevap

  1. babam 2001 yılında vefat etti. Annem babamın ssk maaşını alıyor. Dedem de ocak 2014 de vefat etti. O da ssk emeklisi. Annem iki maaşı birden alabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

  2. Merhaba
    Özel sektörde işçi olarak çalışmış ssk dan 2007 de emekli olmuş bir bayanım. 1994 yılında babam vefat etti ve bağkura mensuptu. Babamın maaşını o zamandan beri annem almaktadır. Acaba banada aylık bağlanır mı ? Veya bana maaş bağlanırsa annemin maaşından mı kesinti yapılır. Geriye dönük yani 1994 yılından bu yana alacak hakkım varmıdır? Teşekkürler

  3. Merhaba.. Annem 2002 ekim ayından itibaren bababamın Emkli Sandığından olan maaşını almaktadır. Babasıda Emekli Sandığından emekli olup bu maaşınıda SGK dan talep ettik tercıh yapmamız gerekiği bildirildi. Şimdi babasının maaşını tercih ettiği taktirde geriye dönük babasından maaşlarını alabilir mi ? Ayrıca yukarda okuduğum mahkeme kararını örnek gösterip tekrar maaş talebinde bulunabilirmiyim? Teşekkürler …

  4. merhaba bir yakınımın sorusunu soruyorum eşini geçtiğimiz günlerde kaybetti bekar bir kızı var eşinin emekli aylığını kızının üstüne bağlatmak istiyor kendiside vefat eden annesinin ve babasının emekli mamaşına bağlanmayı düşünüyor böyle bir durum ola bilirmi yani bağlana bilirmi yardımınız için şimdiden teşşekkürler

  5. Selam öncelikle böyle bir site açtığınız için teşekkür ederim.Baban öğretmenmiş görevinin 5 yılı tamamlamasına 3 ay kala 10 haziran 1963 yılında vefat etmiş,annen 3 çocuğuyla genç yaşta dul kalmış vede hiç evlenmemiş. anneme babamdan maaş da kalmamış.o zamanki kanuna göre 5 yıl tamamlamadığı için maaş baglanmıyormuş. acaba şimdi kanunlarda herhangi bir değişiklik oldu mu. annem babamdan maaş alabilir mi.bu konuda bilgi verirseniz seviniriz.şimdiden teşekkür ederim.

  6. dedem 1990 yılında vefat ettı babamda 2001 yılında annem babamdan maaş alıyor ama araştırmalarımız sonucunda dedmdende alınabılcegıı ogrendık… anneme hem dedemden hemde babamdan maaş verılebılıyomu ve eger verılıyosa gerıye donuk olan kısımları talep etme hakkımız doguyormu tesekkurler…

  7. 657 sayılı emekli sandığı emeklisiyim, babam bağkur emeklisi vefat etmiş durumda maaşından faydalanabilirmiyim. Teşekkür ederim..

  8. annem babamdan emekli maaşı alıyor anneanem vefat etti 10 once annem vefat eden aneanemın maaşını alabılcekmi alabilecekse nereye başvuruda bulunacaz

  9. Merhaba,
    Babam 2012 yılında kaybettik.Annem evhanımı.Hiçbir kuruma bağlı değil.Eşinden munzam sandığından Dul maaşı alıyor. Dedem 1979 yılında vefat etti. Dedem,bağkurluydu. Acaba Annem babasından da bağkurdan yetim maaşı alabilir mi? Konuyla ilgili bilgilendirmenizi rica ederim.

  10. İyi günler,
    Babamı 1998 yılında kaybettim. 657 sayılı kanununa göre emekli oldum. Babam sgk emeklisiydi. Evli değilim. Acaba babamın maaşı bana bağlanırmı? Bağlanabilirse nasıl ve nereye müracaat etmem gerekir.? Cevabınız için teşekkür ederim.

  11. eşimi 16 mayıs 2012 de kaybettim maaşım bağladı.babamı 1992 de kaybettim sorum şu ababamdan an maaş alabilirmiyim……**teşekkürler

  12. merhaba babamı 2001 yılında kaybettik ssk lı olduğu için anneme emekli maaşı başlandı dedemide bu sene yani 2012 de kaybettik dedemde yurtdışı ssk emeklisiydi anneme dedemdende maaş bağlanabilirmi bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  13. MERHABA.
    BABAMI 2006 YILINDA KAYBETTİK.ANNEME SSK’DAN MAAŞ BAĞLANDI.SOSYAL MEDYADA YAPMIŞ OLDUĞUM ARAŞTIRMA SONUCUNDA 1982 YILINDA ÖLEN DEDEMDEN’DE MAAŞ ALABİLECEĞİDİR. KONUYLA İLGİLİ BİLGİLENDİRMENİZİ RİCA EDİERİM.

    İYİ ÇALIŞMALAR/TEŞEKKÜRLER

  14. iyi günler,
    babamızı 2008 yılında kaybettik.. anneme ve bana bağkurdan maaş bağlandı. 2004 yılında annemin babası olan dedemi kaybetmiştik. ananeme, emekli sandigindan emekli olan dedemin maaşı bağlanmıştı… şimdi annem, babasından da maaş almak için başvuru yapsa eşinden kalan maaşa ek olarak dedemizden de maaş alabilir mı? ananemin maaşında kesinti olur mu? olursa yüzde kaçını keserler ananemden?

  15. 2003 yılında vefat eden eşimden sgk lı olarak emekli maaşı alıyorum.1999 yılındada babam vefat etmişti babamında sgk emeklisinden yararlanabilirmiyim bilgi verirseniz memnun kalırım teşekkürler

  16. İyi gunler, bir yakinimin sorusunu iletiyorum.
    Kendisi emekli sandigi emeklisi. Ve hic evlenmemis.

    Emekli maasina ek olarak yine emekli sandigindan emekli olan ve yillar once vefat eden babasindan maas
    Alabilirmi? Alabilir ise nasil bir yol takip etmelidir?
    Zaman ayirdiginiz icin tesekkur ederim…

  17. 657 sayılı kanuna tabi emeklı bayan öğretnenim. babam bağkurlu emeklısı vefat etti. emekliliğinde istıfade edermiyim. selamlar.

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
Doğum Borçlanması
Doğum Borçlanması 2012 son durum nedir ?

2012 Doğum borçlanması şartları nelerdir ? Doğum borçlanması ne kadar ? Tutarı nedir ? Sosyal güvenlik; kişilerin gerek çalışma hayatı...

Kapat