Haber

Ev alana kıdem tazminatının yarısı ödenecek !


Ev alacak kişiler tazminatını alabilecek mi ? Kıdem tazminatı son haberler en son gelişmeler 09.07.2012

Yeni hazırlanan kıdem tazminatı tasarısından ev almak isteyenlere müjde geldi. Buna göre ev alanlara, hak ettikleri kıdem tazminatının yarısı ödenecek.

Hürriyet Gazetesi yazarı Prof. Şükrü Kızılot, son günlerde en çok tartışılan konulardan biri olan kıdem tazminatı tasarısı ile ilgili çarpıcı bir detayı ortaya çıkardı.

Kızılot’un yazısına göre konut almak isteyen çalışanlar, kıdem tazminatı hesabında biriken paranın yarısını hemen alabilecekler. Bunun için 15 yıllık süreyi bekleme şartı da aranmayacak.

Konut alacakların yanında 15 yıl sigortalılık süresini dolduran ve adlarına 3.600 gün prim ödenenler ile para çekme hakkının ikinci ve sonraki kullanımlarında adlarına 1.800 gün prim ödenenler de hesaptaki paranın yarısını kullanabilecek.

Kıdem tazminatının tamamını çekmeye hak kazananlar ise şöyle:

- Emekli olanlar ya da malullük aylığı bağlananlar.
- Beş yıl boyunca adlarına açılan bireysel kıdem hesabına, kıdem primi tahakkuk ettirilmemesi halinde talepleri üzerine, bireysel kıdem hesabında biriken tutarın tamamını çekmeye hak kazanırlar.
- İşçinin ölümü halinde, biriken tutarın tamamı mirasçılarına ödenecek.

Bir önceki yazımız olan Sigortanın Asgari ücretten yatırılması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SGK.NET Google Aramaları:

kıdem tazminatı toki,ev alsam kıdem tazminatı alabilirmiyim,ev için kıdem tazminatı,kıdem tazminatını tokiden ev alan memurlarda alıyor mu,ev alırken tazminat alınırmı,memurlar ev alırken tazminatından yararlanma,memurlarda ilk defa ev alanlara emekli ikramiyewi,konut kredisi alırken tazminat,KIDEM TAZMİNATININ YARISINI ALMA,toki ödemem var kıdem tazminatindan alabiliyormuyum
Pazartesi, 09 Temmuz 2012, 11:21


“Ev alana kıdem tazminatının yarısı ödenecek !” için 23 cevap

  1. Bu düşünülen kanun yasalaştı mı ? yarısını almak mümkün mü ?

  2. BEN 2O SENEDİR CALIŞIYOM TAMİNATIMIN EVALMAKİCİN ALABİLİRMİYİM

  3. Bende 5 yıllık ödeme planı ile bankadan kredi cekerek ev aldım.henüz 1,5 yılını ödedim.daha 3,5 yilim var.acaba tazminatımın yarısını alabilir miyim?

Bir Cevap Yazın

Önceki yazıyı okuyun:
AYLIK-TABLO
Sigortanın Asgari ücretten yatırılması

Sigortanın asgari ücretten gösterilmesi ve yatması durumu hakkında emeklilikle ilgili mevcut yasalarda göz önünde bulundurulduğunda ne kadar alabiliyorum. Asgari ücretten...

Kapat