Eşi vefat eden dul kadınlara maaş nasıl bağlanacak ?

Dul kadınlara 250 tl Maaş – Aylık müjdesi

Eşi ölmüş dul kadınlara Aile ve Sosyal Yardım Bakanlığı her ay 250 Tl verecek.

Dul maaşı almanın şartları nelerdir ?

Kadın eşinden ayrılmış değil ve eşi de vefat etmiş, ölmüş olacak, sosyal güvencesi olmayacak başka biri ile yaşıyor olmayacak ve muhtaç olacak.

Dul aylığı almak için nereye başvuru yapılacak ?

İkamet edilen yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapılması yeterli.

Bu kanun ne zaman yürürlüğü girecek ?

2012 Yılının Nisan ayına yetiştirilmeye çalışılıyor bu kanun.

Dul aylığı kaç lira kaç para maaş alınacak ? 250 mi 500 mi ?

Özellikle bu konuyla alakalı çok sayıda soru yöneltilmektedir. Bunu Şöyle açıklamak gerekiyor.

Bu durumdan boşanmış kadınlar kesinlikle yararlanamayacak. aylık 250 Tl ödeme yapılacak. Bu kanun yürürlüğe girdiğinde 2 ayda bir ödeme yapılacağından dolayı 2 ayda bir sizler 500 tl maaş alacaksınız.

Bunun haricinde yine Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvuru esnasında eğer okuyan çocuklarınız var ise onlarında belirtilmesi gerekiyor. Zira Eşi ölmüş dul kadına devlet yardımı arasında yakacak, yiyecek ve çocukların eğitiminide kapsayan haricen bir yardım söz konusu.

Nisan ayında bu kanunla alakalı durum netleştiğinde sitemiz SGK.NET üzerinden bilgilere yer verilecektir.

SGK.NET

 

Bir önceki yazımız olan Ssk Sgk Emekli Maaşım Bağlandı mı Sorgulamak başlıklı makalemizde tc no ile emeklilik sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Eşi vefat eden dul kadınlara maaş nasıl bağlanacak ? boşanmış kadınlara maaş başvurusu,dul maaşını hangi kurum veriyor,eşi vefat etmiş bir bayan hem eşinden maaş hemde dul aylığı alabilirmi,eşim öldü maaşını nasıl alırım,eşi vefat eden kadınlara maaş bağlanma şartları makalemiz hakkında sorularınızı, aşağıdaki bölümden bize gönderebilirsiniz.


Eşi vefat eden dul kadınlara maaş nasıl bağlanacak ? makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Eşi vefat eden dul kadınlara maaş nasıl bağlanacak ?” için 122 yorum

 1. SEVİM ŞAHİN diyor ki:

  Annemin hiç bir sosyal güvencesi yoktur.Ayrı evde oturmaktadır. Annem 90 yaşında 2022 sayılı kanundan faydalanmakta iken 11 yıl önce babam vefat etti. Yaşlılık aylığı düşük olduğu için dul maaşı almak için SYDV Haziran 2014 ayında müracaat etti. Ekim 2014 ayında 65 yaş aylığı kesilerek iki ayda bir 500 TL maaş vermeye başladılar. Annem hasta olduğu için hastaneye götürdüm. Sağlık güvencesi olmadığı gerekçesi ile bakmadılar. Nisan 2015 ayında genel sağlık sigorta pirimi yatırılmadığı gerekçesi ile anneme 720 TL borç çıkarılmıştır. En kısa zamanda borcun ödenmesi için tebligat yaptılar. SYDV bu durumu sorduğumuzda verilen 250 TL aylığın 48 TL genel sağlık sigorta primi olarak yatırmamız gerektiğini söylediler. Size şu soruları sormak istiyorum.
  1.Eşi vefat eden ve iki ayda bir 500 TL maaş alan kişi sağlık pirimi yatırmak zorundamıdır.
  2.Eşi vefat eden kişi 2022 sayılı yasada olduğu gibi devlet hastanelerinden ücretsiz yararlanmıyormu
  3.Aynı durumda olup maaş alanlara herhangi bir tebligat gelmemiş, bu kişiler sağlık yardımından ücretsiz faydalanmaktadır. Bu konuda bizi aydınlatırsanız memnun olurum.

 2. beyto diyor ki:

  evet bu devlet başka birisiyle imam nikahlı yaşadığı kişilere yarım ediyor ve bu benim canımı çok sıkıyor. belkide kac kişinn hakkını yiyorlar. bu insanlar için şikayetlendirme yapabileceğim bir numara istiyorum.

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.