Erken emeklilik yeni yasası 2012

Erken emeklilik şartları yeni yasası, erken emeklilik yaşı, yeni emeklilik yasası haberleri hakkında bilgiler.

Erken emeklilik gündemde… Tasarruf oranlarının tarihin en düşük seviyesine inmesiyle birlikte hükümetin erken emekliliği sağlayan süper emeklilik üzerinde çalışma başlattığı öğrenildi.

Milliyet gazetesinin haberine göre tasarruf oranları yüzde 12′lerle tarihi düşük seviyelere geriledi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın koordinasyonunda tasarruf miktarlarını artıracak bir paket hazırlığı başladı. Özellikle bireysel emeklilik sistemine yeni teşviklerin getirilmesi gündemde. Ekonomi yönetimine göre halen bazı teşvikler var ama bu artık yeterli olmuyor. Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Hazine Müsteşarlığı ve Sermaye Piyasası Kurulu nelerin yapılabileceğine yönelik olarak çalışıyor.

Hazine’nin çalışma yürüttüğü konulardan biri de mevcut bireysel emeklilik sisteminin yanı sıra, daha kısa vadede yüksek prim kesintileri ile emeklilik hakkı sağlayan süper emeklilik benzeri bir yapı. Erken emeklilik getirecek bu sistemin sürdürülebilirliği inceleniyor. Çalışmaların Mart sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Paket, önce Ekonomi Koordinasyon Kurulu gündemine daha sonraysa Bakanlar Kurulu’na taşınacak. Bir kısmı kararnameyle, bazılarıysa yasayla düzenlenecek.

Bu konuyla alakalı 2012 yılı diğer haberleri şu şekilde devam etmektedir.

Son defa Emekli Sandığına tabi görevlerden emekliye ayrılmadıkları için memuriyette geçen çalışma sürelerine ilişkin emekli ikramiyeleri ödenmeyenlerin beklediği Yasa geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.  

6270 sayılı Yasayla yapılan yeni düzenleme ile söz konusu kişilere emekli ikramiyesi ödenmesi, 1475 sayılı (eski) İş Kanununun 14. maddesinde yer alan kıdem tazminatı ödenmesine ilişkin şartlara endekslendi.

Emekli ikramiyesi ödenmesi için, son defa Emekli Sandığına tabi görevdeyken emekliye ayrılmış olma şartı aranmayacak. Ancak memuriyette geçen çalışmaların kıdem tazminatına hak kazanma şartlarına uygun olarak sona ermiş olma şartı aranacak.

İSTİFA EDENE İKRAMİYE YOK
Emekli ikramiyesi ödenmesi için memuriyette geçen çalışmaların, kıdem tazminatına hak kazanma şartlarına uygun olarak sona ermiş olması şartının aranması, memuriyetten istifa edenlere emekli ikramiyesi ödenmeyeceği anlamına geliyor.
Bu bağlamda istifa ederek kendi isteğiyle memuriyetten ayrılanlara, memuriyette geçen süreleri için emekli ikramiyesi ödenmeyecek.
Emekli ikramiyesi ancak devlet memuriyetinin, emeklilik için gereken yaş dışındaki şartları sağlamış olarak, erkekler için muvazzaf askerlik nedeniyle, kadınlar için ise evlendikleri tarihten itibaren bir yıl içinde kendi arzuları ile sona ermiş olması halinde ödenecek.

26 OCAK SONRASI EMEKLİ OLACAKLAR

Emekli Sandığı Kanunu’nun, emekli ikramiyesi ile ilgili 89. maddesinde yapılan değişikliğe göre, Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur statüsünde çalışması olup, 26 Ocak 2012 tarihinden sonra birleştirilen hizmet süreleri üzerinden emeklilik, yaşlılık ya da malullük aylığı bağlanacaklara memuriyette geçen çalışmalarının kıdem tazminatına hak kazanma şartlarına uygun olarak sona ermiş olması şartıyla emekli ikramiyesi ödenecek.

26 OCAK ÖNCESİ EMEKLİ OLANLAR
26 Ocak 2012 tarihinden önce emekli olanlara ilişkin düzenleme ise Emekli Sandığı Kanununa eklenen geçici 223. madde ile yapıldı. Hem de geriye yönelik olarak…
26 Ocak 2012 tarihinden önce, birleştirilen hizmet süreleri üzerinden emeklilik, yaşlılık ya da malullük aylığı bağlananlar ile ölenlerin hak sahiplerine emekli ikramiyesi ödenmesinde de memuriyette geçen çalışmalarının kıdem tazminatına hak kazanma şartlarına uygun olarak sona ermiş olması şartı aranacak.

9 TEMMUZ 2011 SONRASI EMEKLİ OLANLAR
26 Ocak 2012 tarihinden önce 9 Temmuz 2011 tarihinden sonra emekli olanların durumu ise özellik arz ediyor. Ancak söz konusu tarih aralığında emekli olanlarla ilgili ayrı bir düzenleme yok. Oysa bu tarihler arasında ‘son defa Emekli Sandığına tabi görevdeyken emekliye ayrılmış olma’ şartı Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiş, ‘memuriyette geçen çalışmaların kıdem tazminatına hak kazanma şartlarına uygun olarak sona ermiş olması’ şartı da yoktu.
Buna göre, 9 Temmuz 2011 ile 26 Ocak 2012 tarihleri arasında emekli olanlara herhangi bir şart aranmaksızın emekli ikramiyelerinin ödenmesi gerekiyor.

DAVA AÇANLARIN DURUMU
26 Ocak 2012 tarihinden önce birleştirilmiş hizmet süreleri üzerinden aylık bağlananlar ile ölenlerin hak sahiplerine, dava açmış olmaları halinde açtıkları davalardan vazgeçmeleri şartıyla emekli ikramiyeleri ödenecek.
Ancak dava açmış olanların davadan vazgeçmeden önce iki kez düşünmeleri gerekiyor. Zira memuriyetten istifa etmiş olanların davalarından vazgeçmeleri, kendilerine emekli ikramiyesi ödenmesini sağlamayacak. Emekli ikramiyesi ödenebilmesi için ayrıca memuriyetlerinin, kıdem tazminatına hak kazanma şartlarına uygun olarak sona ermiş olması gerekiyor.
Yeni düzenlemenin, bu yönüyle Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi ve Anayasa Mahkemesi tarafından iptali söz konusu olabileceğinden, memuriyetten istifa ederek ayrılanların davalarından vazgeçmemeleri gerekiyor.

EMEKLİ İKRAMİYESİ HESABI
Memuriyette geçen hizmet süresine ilişkin emekli ikramiyesinin hesabında, memuriyette geçen her tam fiili hizmet yılı ile sınırlı olarak, memuriyetten ayrıldıkları tarihteki emeklilik keseneğine esas aylık tutarı üzerinden ve aylığın başlangıç tarihindeki katsayılar dikkate alınarak hesaplanacak.
Örneğin 20 yıllık memuriyet hizmeti Haziran 2004′te sona eren ve daha sonra 4/a (SSK) statüsünde çalışmaya başlayıp, Temmuz 2010′da 4/a statüsünden emekli olan kişinin emekli ikramiyesi, Haziran 2004 deki emeklilik keseneğine esas aylık tutarı (derece, kademe ve varsa ek göstergesi) üzerinden Temmuz 2010′da geçerli olan katsayılar dikkate alınarak hesaplanacak.

GSS için gelir testi yaptırmam gerekiyor mu?
OTUZ yaşındayım ve çalışmıyorum. Üniversitede (örgün öğretim) kaydım var, ancak yakın zamanda kaydımı sildireceğim. Babam işçi emeklisi ve sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışmaya devam ediyor. Benim de 1024 gün sigortam var. GSS için gelir testi yaptırmam gerekiyor mu? İlknur Demirci
Emekli olan babalarının 1 Temmuz 2008 tarihi itibariyle bakmakla yükümlü olduğu kız çocukları, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre de bakmakla yükümlü olunan kişi sayılıyor. 1 Temmuz 2008 tarihi itibariyle babanızın bakmakla yükümlü olduğu kız çocuğu olarak sağlık hizmetinden yararlanıyorduysanız, sigortalı olarak çalışmaya başlayana veya evlenene kadar babanız üzerinden sağlık yardımı alabileceğinizden, genel sağlık sigortası için gelir testi yaptırmanıza gerek yok.

Bir önceki yazımız olan Hem kocadan hemde ölen anne-babadan maaş alan var mı ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Erken emeklilik yeni yasası 2012 makalesi Ana Sayfa, Ssk Haber kategorisinde yayınlanmaktadır.

“Erken emeklilik yeni yasası 2012” için 62 yorum

  1. selahattin diyor ki:

    ben 18.02.1971 doğumluyum 5500 gün prim ödemem var ssk başlangıcım ise 1986 ne zaman emekli olurum beni bu konuda aydınlatırsanız memnun olurum şimdiden teşekürler

  2. ali aktemir diyor ki:

    6000 gün prim ödemem var ssk başlangıcı1994 nezan emekli olurum beni aydınlatırsanız sevinirim

Siz de görüş, düşünce ve sorularınızı bize iletebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
maaş
Hem kocadan hemde ölen anne-babadan maaş alan var mı ?

DUL kadına hem eşinden hem de babasından maaş bağlanabileceği şeklindeki Yargıtay Hukuk Genel Kurulu kararıyla ilgili gazete haberleri üzerine, dul...

Kapat